Newsletter a blog

Newsletter a blog
o datové analytice

Data, analytika, technologie. Do každého projektu vkládáme naše schopnosti, hodnoty a umění

Ochutnejte náš newsletter

Newsletter bizztromňamky

Data, analytiku, cloudové služby a další zajímavá témata budete mít každý týden v úterý jako na talíři.

Rádi se učíme, a rádi učíme i ostatní. Máme zkušenosti, o které se s vámi chceme podělit.

Stačí už jen poslední krok, přihlašte se!


Blog

Power BI Bookmarks III. – možnosti a limitace využití | Mňamka #409

Power BI Bookmarks III. – možnosti a limitace využití | Mňamka #409

Kdy záložky používat a kdy raději zvolit jiné možnosti vizualizace? Máme tady poslední díl naší krátké minisérie „Power BI Bookmarks“ od Terky. V předchozích částech jsme si názorně ukázali, že záložky jsou skvělým nástrojem, když na report potřebujete vtěsnat více vizuálů a zároveň zachovat jeho přehlednost. I to má ale svoje limity. Dnes si proto posvítíme na jeden alternativní nástroj – parametry polí. Využití parametrů je totiž v mnoha případech jednodušší, rychlejší, a hlavně méně náročné na paměť vašeho systému. Pojďme se na to podívat!

Jak Excel zruinuje váš byznys! | Mňamka #398

Jak Excel zruinuje váš byznys! | Mňamka #398

Excel může být dobrým pomocníkem pro rychlé analýzy, pro řízení středních a velkých firem se už však dávno nehodí. Pokud jste v něm někdy zkoušeli otevřít opravdu velký soubor se spoustou záznamů, asi moc dobře víte, o čem mluvíme. Není to ale zdaleka jen o promrhaném času, ve velké firmě vás totiž takové „excelování“ může stát i pěknou fůru peněz. Jak velkou? To už se dozvíte v dnešní mňamce, ve které pro vás Patrik sepsal největší bolístky řešení dat v Excelu!

Power BI Bookmarks II. – tvorba filtrovacího panelu | Mňamka #385

Power BI Bookmarks II. – tvorba filtrovacího panelu | Mňamka #385

Jak si v Power BI vytvořit záložky? Máme tady pokračování naší krátké minisérie o záložkách od Terky. V minulém díle jsme si udělali generální úklid v sekci Selection a dnes už se tak konečně můžeme pustit do samotné tvorby záložek. Vše si přitom demonstrujeme pěkně krok po kroku na jednoduchém příkladu tvorby filtrovacího panelu, který se na stránce zobrazí při stisku ikony filtru. Další praktické příklady si pak ukážeme v závěrečném díle našeho průvodce po záložkách, kde se zároveň podíváme i na jejich limity a omezení. Tak jdeme na to!

Code review – proč jej děláme a proč je důležité? | Mňamka #382

Code review – proč jej děláme a proč je důležité? | Mňamka #382

Pro někoho je code review neboli kontrola změn kódu zbytečnost, která jen zpomaluje práci na projektu. Pro nás je to ale základní součást firemních good practices. Jedině tak si totiž můžeme být jisti, že se do produkčního kódu nedostanou chyby. Správně nastavený proces code review vedle toho ale také podporuje týmovou spolupráci a zastupitelnost na projektech. I sebelepší kód vám je totiž k ničemu, když mu rozumí jen jediný člověk. Podívejte se proto, jak takové code review v BizzTreat vypadá!

Power BI Bookmarks I. – základní principy | Mňamka #379

Power BI Bookmarks I. – základní principy | Mňamka #379

Chcete si jednoduše přizpůsobit vizuály v Power BI podle svých aktuálních potřeb? Například si stejná data zobrazit v tabulce nebo ve sloupcovém grafu, podle toho, co vám zrovna více vyhovuje? Tak to jste na správném místě. Terka pro vás sepsala krátkou minisérii o záložkách neboli bookmarks, které vám právě takovou interaktivitu reportů v Power BI umožňují. V prvním díle si nejprve osvětlíme základní principy fungování záložek a poté si ukážeme, jak udělat generální úklid okna „selection“.

Extrakce/získávání dat – jak na to? | Mňamka #376

Extrakce/získávání dat – jak na to? | Mňamka #376

V současné době bývá poměrně běžné, že se firemní data nacházejí v mnoha různých nesourodých zdrojích – v CRM a ERP systémech, účetních programech, online inzertních platformách nebo na webových stránkách. Pokud taková data chcete využít pro datovou analytiku, musíte je nejprve extrahovat do vaší databáze či datového skladu. V drtivé většině případů to je proveditelné, potřebujete k tomu ale speciální program, tzv. extraktor. Jak takové programy vlastně fungují a co dělat, pokud potřebujete stahovat data ze stránky, která nemá API? To už se dozvíte v mňamce od Báry!