Jak mít v reportu "uklizeno"? Aneb pár tipů pro lepší organizaci vnitřní struktury | Mňamka #538

Už se vám někdy stalo, že jste přebrali report například po kolegovi a byli jste v pasti z toho, že se v něm vůbec nevyznáte? Nepřehlednost se mísila se záhadnými metrikami a nezbylo nic jiného než odhadovat, co tím chtěl autor vlastně říci? Tento problém je mnohem častější než si myslíte a čas, který se na vývoji “pálí” z těchto důvodů, nechtějme raději ani vědět.

Proto se vyplatí jednorázově investovat čas do přehledné organizace vnitřní struktury reportů. Níže si představíme pár základních doporučení, jak ušetřit čas a zachovat psychickou pohodu našich kolegů či klientů. Zaměříme se primárně na Power BI možnosti, principy jsou však přenositelné do kteréhokoliv nástroje. 

Metriky

Jakou metriku mám použít? Co znamená tahle zkratka? Na jaké stránce se používá? Co uvidím na výstupu? Určitě znáte, když si otevřete záložku Data a rozbalí se vám milion metrik, se kterými musíte pracovat. 

  1. Důležité je, aby si každý stanovil jmennou konvenci, kterou bude udržovat napříč celým reportem (nejlépe reporty), pokud klient nemá specifické požadavky. Dobře se osvědčil například tento přístup:

  • %_nazev_metriky - pro procentuální výstup 

  • #_nazev_metriky - pro číselný výstup

  • cf_nazev_metriky - pro podmíněné formátování (conditional formatting)

  • nazev_metriky - pro textový výstup

  • $_nazev_metriky - pro výstup v určité měně 

  1. Název metriky by měl také vystihnout stručně její obsah, například:

  • %_delta_AOV

  • #_count_new_users

  • cf_arrow_icon

  • main_title 

  • $_total_sales

  • apod.

  1. Napište si guide, kde si jmennou konvenci stanovíte, aby se už nemusel nikdo ptát.

  1. Pokud se jedná o metriku se složitějším výpočtem či neznámými zkratkami, komentáře ke kódu také každý ocení.

  1. Organizujte do složek. Ať už podle stránek, účelu metriky nebo důležitosti metriky.

  2. Nezapomeňte přebytečné metriky odstranit z modelu, v jiném případně očekávejte otázku “Používáme je vůbec někde?”. Platí to ale i pro tabulky, počítané sloupce, bookmarky, report stránky a nepoužívané objekty na stránce.


Bookmarky

Jedna z best practice říká, vyhněte se složitému nastavení bookmarků, kdy snadno zapomenete, jak jste je nastavili.

  1. Pokud je toto řešení ale nevyhnutelné, sepište nastavení bookmarků do dokumentace. 

  2. Pokud používáte několik bookmark pro každou stránku. Každý ocení, když bookamarky seskupíte například podle stránek. 

  3. Pokud se názvy bookmark opakují, zaneste do názvu i číslo stránky. Při výběru pak budete okamžitě vědět k jaké stránce patří. 

  1. Opět se vracíme ke jmenné konvenci. Nejen v případně metrik platí, že by měl název vystihovat její účel, jinak by to mohlo dopadnout třeba takto:


Selections

Otevřete report stránku, kliknete do ní a schoval se vám některý z vizuálů? Problém se s největší pravděpodobností skrývá v uspořádání vrstev objektů. Rozbalíte selections a setkáte se s realitou. Po tomto zážitku je vám jasné, že na stránce strávíte ještě hodně času. 

  1. Už od samého počátku nazývejte objekty správnými jmény. Například:

Button - Filter Panel - Open

Button - Filter Panel - Close

Title - Overview

Subtitle - Sales Overview

Image - Logo

Card - ARPU

Filter - Last Year

apod.

  1. Zabalte objekty do správně pojenovaných skupin.

  2. V rámci skupiny objekty seřaďte správně podle vrstev. Pokud jsou objekty na stejné úrovni, seřaďte je podle toho, jak jdou na stránce po sobě.


Závěr

Možná si říkáte, že při vývoji není tolik času věnovat se těmto zdánlivým drobnostem, protože čas jsou peníze. Z dlouhodobého časového hlediska se vám to ale určitě vyplatí. Udržujte stanované konvence, vytvořte si checklist a s klidným svědomím odevzdejte práci, která bude odrazem vaší pořádnosti. :)

Lucka