Newsletter a blog

Newsletter a blog
o datové analytice

Data, analytika, technologie. Do každého projektu vkládáme naše schopnosti, hodnoty a umění

Ochutnejte náš newsletter

Newsletter bizztromňamky

Data, analytiku, cloudové služby a další zajímavá témata budete mít každý týden v úterý jako na talíři.

Rádi se učíme, a rádi učíme i ostatní. Máme zkušenosti, o které se s vámi chceme podělit.

Stačí už jen poslední krok, přihlašte se!


Blog

Pandas – k čemu slouží, k čemu jej raději nepoužijeme a jeho alternativy | Mňamka #435

Pandas – k čemu slouží, k čemu jej raději nepoužijeme a jeho alternativy | Mňamka #435

Pandas je jednou z nejpoužívanějších knihoven pro zpracování dat v jazyce Python. Jeho největší předností je zejména jednoduchá a intuitivní syntaxe a také rychlost, se kterou můžete zpracovávat velké datové soubory. V BizzTreatu ho proto často využíváme např. pro ad hoc analýzy dat, kdy potřebujeme rychle prozkoumat, jak data vlastně vypadají a jaká je jejich kvalita. V dnešní mňamce od Báry si ukážeme, kde všude lze Pandas použít a jak si stojí v porovnání s ostatními knihovnami!

Keboola transformace – v hlavní roli proměnné | Mňamka #432

Keboola transformace – v hlavní roli proměnné | Mňamka #432

Co dělat, když se váš projekt liší jen v několika důležitých parametrech? No mohli byste samozřejmě všechno hardkódovat, to je ale značně pracné. V BizzTreatu proto raději dáváme přednost hojnému využívání proměnných. Jednak se s nimi lépe pracuje a zároveň nám usnadňují následnou správu kódu. V Keboola transformacích přitom máme hned dva typy proměnných – ty keboolácké a ty snowflakové. V dnešní mňamce od Kristýny si ukážeme, jaký je mezi nimi rozdíl a kdy a jak je používat!

MAQL I. - MAQL vs SQL | Mňamka #427

MAQL I. - MAQL vs SQL | Mňamka #427

SQL dozajista velmi dobře znáte, jak jste na tom ale s takovým MAQL? Pokud si chcete rozšířit obzory o další dotazovací jazyk, tak to jste na správném místě. MAQL je uživatelsky přívětivý jazyk, se kterým se můžete setkat při práci v GoodData, a naše Péťa si o něm připravila krátkou minisérii. A hned v prvním díle tu máme malé srovnání pro všechny zaryté fanoušky SQLka. Ukážeme si totiž, k čemu vám může být MAQL užitečný a kolik práce vám díky předdefinovaným operacím ušetří. Tak pojďme na to!

Terraform – Nejlepší přítel infrastruktury | Mňamka #424

Terraform – Nejlepší přítel infrastruktury | Mňamka #424

Terraform. Tento superhrdina správy infrastruktury je skvělý pomocník, bez kterého bychom se v BizzTreatu už jen stěží obešli. S jeho pomocí totiž můžete konzistentním a automatizovaným způsobem definovat jednotlivé součásti vaší infrastruktury a zcela se tak vyhnout chaosu ručních aktualizací a škálovacích bitev. V dnešní mňamce od Michala si na zjednodušeném příkladu vytvoření nového virtuálního počítače v cloudu ukážeme, jak Terraform v praxi vlastně funguje!

Kognitivní zkreslení: Heuristika reprezentativnosti a ten týpek je určitě ajťák | Mňamka #421

Kognitivní zkreslení: Heuristika reprezentativnosti a ten týpek je určitě ajťák | Mňamka #421

Snad každý z nás má tendenci dělat si úsudky o ostatních na základě toho, jak reprezentují nějakou naši představu o určité skupině. Týpka v teplácích na firemním meetingu tak budeme pokládat spíše za ajťáka než za ředitele firmy, protože jeho vzhled odpovídá naší představě o typickém ajťákovi. S realitou to ale často nemá vůbec nic společného a někdy nám takové stereotypní uvažování může dokonce i pořádně uškodit. V další psychomňamce si pár takových případů rozebereme!

BI je o lidech (ne o datech) | Mňamka #418

BI je o lidech (ne o datech) | Mňamka #418

Co má společného firma s lidským zdravím? Více, než si možná myslíte! Pokud chcete, aby vaše firma prosperovala, musíte se prakticky neustále starat o její zdraví. Jinak se vám může stát, že se dostaví velké problémy a v takové situaci už pravděpodobně bude na stanovování diagnózy pozdě. Proto na nic nečekejte, vyhrňte si rukávy a pusťte se do práce. I když si totiž najmete ty nejlepší poradce, samotná exekuce je v konečném důsledku vždy jen a jen na vás. Podívejte se ale, jak vám v péči o firemní zdraví mohou pomoci data!