Klíčové ukazatele výkonnosti (KPI): Co jsou, jak na ně a pár příkladů k tomu. | Mňamka #59
Máte firmu, vedete oddělení nebo jste na něco najali externistu a potřebujete vědět, jak zadané aktivity fungují? Jasně, jedna z možností je to "vytušit", ale to jde tak možná v malém týmu nebo v malé firmě - a co si budeme povídat - řídit se "pocitem", to není vždy úplně ideální způsob řízení...
Tento článek je docela hojně navštěvovaný, a tak jsem si řekla, že ho rozšířím a dám vám trochu konkrétní příklad, jak na to z pohledu dat. Ale než začneme, tak malé opáčko...
Co je to KPI?
KPIs (KPI) je zkratka anglického originálu pro „key performance indicators“. V češtině se pak překládají jako „klíčové ukazatele výkonnosti“, "klíčové metriky" nebo třeba „výkonové ukazovatele“. Ukazatelů může být spousta a já na pár zajímavých v tomto článku odkážu. Mr. Wiki říká, že je to "pomůcka pro měření výkonnosti, která se běžně používá k měření úspěšnosti aktivity organizace." Já bych řekla, že KPIs jsou indikátory definující zdraví naší firmy. A první pravidlo zní, že by jich nemělo být příliš mnoho.
Jak je nastavit? - Metoda SMART
Takže víme, co jsou KPIs a teď si pojďme říct, jak je nastavit. Znáte pojem definice cílů podle SMART? Podoba není vždy stejná, občas nějaký přibude nebo časem ubude, základ je ale stále stejný a hlavně platný! Metoda SMART nám může pomoci v různých oblastech - marketingu, projektovém řízení, řízení firmy atd. - za mě je tedy dobré ji aspoň trochu znát :-)
- Specific (konkrétní) - Snažte se být co nejvíce konkrétní - čím jednodušší, tím lepší.
- Measurable (měřitelný) - Vyberte si metriky, které je možné měřit, jinak by nebylo možné sledovat, jak se blížíte k cíli.
- Attainable (dosažitelný) - Cíle musí být vždy dosažitelné a realistické. Vaše cíle musí být realistické. Dobré je nastavit si nějaké milníky v průběhu, abychom mohli v čas reagovat.
- Relevant (relevantní) - Vždy si položte otázku, jak vám vybrané KPIs ve finále pomůže. Aby se pak nestalo, že sledujete něco, co vám ve výsledku vůbec nepomůže.
- Time-bound (časově omezený) - Zasaďte KPI do časového rámce - Jde o sezónní záležitost? Prodej nového výrobku na trhu? Bavíme se časovém období měsíce nebo roku?
A co na to Business Intelligence?
"Společnost se stává tím, co měří." Přiznám se, že už ani nevím, kde jsem tuto větu poprvé slyšela, ale používám ji celkem často. Takže - první otázka v každé firmě by měla znít:
- Čeho hodlám dosáhnout (součást BI strategie)?
- Jaké chování sleduji?
- Jaká důležitá metrika naplňuje moje cíle?
- Chceme KPI sledovat v absolutních číslech, v procentech, min, max, průměr, ...?
Např. Zajímá nás sledovat částka z prodejů nebo počet prodaných produktů?
- marketingové (traffic, SEO ranking)
- sales (Růst, profit, prodeje, jak si vede produkt)
- finanční (ROI, cashflow..)
- zákazník (jak často se vrací, četnost návštěv)
Nechcete ztrácet čas a začít data řešit hned? Vyplňte formulář!
Pokud byste chtěli konkrétní postup, mohl by vypadat takto:
- Vypište si metriky, které vaše oddělení (firma)sleduje, nebo by chtěla sledovat.
- Označte ty, které považujete za důležité.
- Zapište si, jaké chování chcete ve spojitosti s touto metrikou podpořit.
- Vytvořte metriku, která bude toto chování podporovat.
Např.:
- data - prodeje jablek
- chtěný výstup - sledování jednotlivých druhů, jak se jim v prodeji daří
- metrika - #počet prodejů odrůda 1, 2, 3 + #%oproti předchozímu měsíci
Eva
Pilíře úspěšného datového projektu | Mňamka #544
V Bizztreatu máme za sebou desítky datových projektů napříč různými odvětvími např. jako e-commerce, retail, výroba, média nebo obchod. Z praxe víme, že mnoho datových projektů selhává – nedoručí očekávaný přínos, uvíznou na půli cesty nebo se zacyklí v nekonečném „ještě to ladíme“. Bez ohledu na typ projektu či sektor platí, že úspěch vždy stojí na pevných základech – pilířích, které rozhodují o tom, jestli výstup skutečně přinese byznysovou hodnotu. Právě proto je klíčové zaměřit se na to, co dělá datový projekt opravdu úspěšným. Tak pojďme na to.
Ikony v reportu: Zaujměte na první pohled a zjednodušte navigaci | Mňamka #543
Vizuální zkratky, které promění datovou džungli v přehlednou mapu. Zjistěte, jak s pomocí ikon zjednodušit navigaci, zvýraznit klíčové informace a proměnit suchá data v poutavý příběh. Naučte se vybírat vhodné ikony, pracovat s nimi efektivně a odhalte, proč je jejich správné použití klíčové pro srozumitelnost a úspěch vašich reportů.
Jak předvídat chování zákazníků: Churn, životní hodnota a další klíčové ukazatele | Mňamka #542
Porozumění chování zákazníků a jeho predikce jsou dnes klíčové pro firmy, které chtějí budovat loajalitu, zlepšit cílení kampaní a efektivně řídit své marketingové investice. Jak předpovědět, kdy zákazník odejde, jakou má pro firmu hodnotu nebo kdy s největší pravděpodobností znovu nakoupí? V článku se podíváme na klíčové koncepty, jako je predikce odchodu zákazníků (churn), výpočet jejich životní hodnoty (Lifetime Value), odhad pravděpodobnosti další interakce či modelování sklonu k nákupu. Získané poznatky mohou pomoci vytvářet efektivnější marketingové strategie a lepší zákaznickou zkušenost.