Business Intelligence

Řízení datové kvality: Data Governance | Mňamka #198

Řízení datové kvality: Data Governance | Mňamka #198

Mít pořádek v datech je pro mnoho firem sen. Data Governance je komplexní a jde ještě hlouběji. O co opravdu jde? Pojďme se na to podívat! Celé je to o strategické správě dat – propojuje podnikovou strategii a data s cílem vytvořit takové prostředí pro operace s daty, které bude produkovat kvalitní a důvěryhodné výstupy pro podporu rozhodování organizace. Proč se o ni teď tolik mluví? A jaké oblasti s ní souvisí? Zjistěte víc!

Churn prediction model | Mňamka #195

Churn prediction model | Mňamka #195

Získávat nové zákazníky je pro firmy velmi drahé. Snižovat churn je proto pro mnohé z nich jednou z priorit. Pokud dokážeme včas rozeznat tendenci k odchodu určitého zákazníka, máme šanci toto rozhodnutí zvrátit. Co je churn prediction model a jak na něj? Co potřebujeme, abychom byli schopni vytvořit opravdu dobrý model? Jak takový model vypadá a co s ním dál? Adam sepsal své zkušenosti!

Machine learning, modelování, predikce... jsou na ně vaše data připravena? | Mňamka #192

Machine learning, modelování, predikce... jsou na ně vaše data připravena? | Mňamka #192

Firmy jsou často ochotny vynaložit nemalé prostředky na sestavení různých machine learning modelů nebo predikcí. V datech právem vidí konkurenční výhodu. Jenže... jen zlomek těchto modelů je nakonec úspěšně použit. Kde jsou ty pasti, do kterých modely padají? Předchozí analýza dokáže odhalit největší rizika. Na co si posvítit, než se do modelů pustíme? Dostatek kvalitních dat je pomyslný základ, ale zdaleka to nestačí. Bára dala dohromady kompletní přehled, který vychází z její praxe!

Automatizace, aneb když Excel nestačí | Mňamka #189

Automatizace, aneb když Excel nestačí | Mňamka #189

Když se řekne automatizace, vyvolá to v lidech často rozporuplné pocity. Jedni jásají, druzí se začnou pomalu bát o své místo. Je fajn se na to podívat z více úhlů pohledu. Trocha automatizace vám může jak mávnutím kouzelného proutku rozvázat ruce. Představte si, že ty čtyři hodiny, kdy jsou vašimi nerozlučnými parťáky tři klávesy „ctrl“, „céčko“ a „véčko“, můžete věnovat něčemu opravdu smysluplnému! Co si představit pod pojmem automatizace? Jaké jsou její výhody a kam může firmy posunout? Jak celý proces nastavit a jak automatizovat pomocí ETL pipeline? Všechno info zde!

A jak mám teda vybrat tu BI firmu? | Mňamka #186

A jak mám teda vybrat tu BI firmu? | Mňamka #186

Sháníte někoho, kdo nabuší SQL, nebo potřebujete pomoct s architekturou? Chcete postavit komplet řešení a technologie máte koupené, nebo se vám hodí pomocná ruka s výběrem nástrojů? Máte ujasněné požadavky a nebo bude potřeba nejdřív zmapovat potřeby businessu? Nebo prostě jen tušíte, že ty data by Vám fakt mohly pomoct? BI je běh na dlouhou trať, v podstatě se jedná o nikdy nekončící proces. A parťáky na takový projekt je dobré vybírat opravdu pečlivě. Jirka stavbu firemního BI trefně přirovnává ke stavbě domu. Mrkněte, jak dobře vybrat!

Agilní implementace BI - nejlepší způsob, jak na to | Mňamka #183

Agilní implementace BI - nejlepší způsob, jak na to | Mňamka #183

Ptáte se, jaké jsou výhody agilního vývoje BI oproti tradičním rigorózním metodikám? Kdy se naopak tento přístup nemusí vyplatit? Za jakých okolností do toho šlápnout agilně a kdy si to raději rozmyslet? Jaké jsou naše zkušenosti s agilním vývojem BI? Za ty roky už jsme nějaké know-how v této oblasti posbírali a rádi nasdílíme dál!