Bizztro mňamky datových detektivů

Máme know-how a nebojíme se o něj podělit!

Každé úterý v 7:00 vám pošleme nejdelikátnější #BizztroMňamky ze života datových detektivů do vašeho mailu a "nachytříme vás" našimi oblíbenými tipy, triky a zkušenostmi z datové analytiky, online komunikace a používání cloudových služeb.

Chcete ochutnat?


Bizztro archiv


6 let... Cesta Bizztreatu k Bizzflow a dál...

6 let... Cesta Bizztreatu k Bizzflow a dál...

Je květen 2021 – před šesti lety jsme odstartovali cestu Bizztreatu. Od prvního dne se zaměřujeme na profesionální služby pro naše klienty. Transparentnost, nezávislost a rychlost dodání vždycky byly naši silnou stránkou. Dnes jsme tým třiceti skvělých lidí. Tuto cestu milujeme a jdeme dál!

Open source hra pro výuku Gitu | Mňamka #173

Open source hra pro výuku Gitu | Mňamka #173

Dnes už si žádný vývojář nedokáže představit svůj život bez Gitu. Systém správy verzí je skvělá věc! My ho používáme třeba v rámci našeho ETL Bizzflow. Git je hodně flexibilní nástroj, je dobré ho umět správně používat a vytěžit tak jeho potenciál. Narazili jsme na open source hru Oh My Git! Podporuje ji macOs, Linux i Windows. Pojďme si pohrát a ještě se něco nového přiučit!

3 nejlepší KPIs pro měření marketingu | Mňamka #172

3 nejlepší KPIs pro měření marketingu | Mňamka #172

Jak zajistit, aby bylo vaše marketingové úsilí úspěšné? Zaměřme se na marketingové metriky! Kde začít? Vše začíná stanovením cílů. V tomto článku najdete tři nejdůležitější marketingové cíle a k nim také KPIs, které u každého z nich můžete měřit. Mohou posloužit jako taková kuchařka, kterou lze upravit a přizpůsobit pro váš business!

Tři vizualizace, které mi změnily život | Mňamka #171

Tři vizualizace, které mi změnily život | Mňamka #171

V jednoduchosti je síla a je potřeba začít od základů. Vytvořit pevné, kvalitní jádro, na něm stavět. Dobrá data, architektura a nástroje. Klíčové metriky, unit economics, jasně stanovené cíle. Na to navazuje vizualizace zpracovaných dat. Je důležité nezahltit se a neztratit se v detailech. K tomu nám pomohu tři skvělé tipy na vizualizace, které umožňují dát všechny poznatky do kontextu, vyprávět ucelený, smysluplný příběh. To je jen pár highlightů z článku Lukáše Hurycha. Souzníme s ním a s radostí sdílíme dál!

Upskilling SQL | Mňamka #170

Upskilling SQL | Mňamka #170

Dalajláma řekl: „Prvním krokem na cestě ke štěstí je učení se.“ Jo, to dává smysl. A tak rovnou sdílíme dál článek týkající se upskillingu v SQL. Posuňte se zase o krok dál! Podíváme se na živou databázi Oracle “SQL Live” a kolekci předdefinovaných modelů a příkladů “Dev Gym”. Obě jsou for free, tak pojďme na to! Plus zde najdete ještě další fajn tipy, jak poladit vaše SQL know-how!

Jaké otázky pokládat, abychom dostali z dat odpovědi? | Mňamka #169

Jaké otázky pokládat, abychom dostali z dat odpovědi? | Mňamka #169

Bez otázek nemůžeme dostat odpovědí. A kvalita odpovědí, které dostáváme, často závisí právě na kvalitě našich otázek. Umět se správně zeptat je prostě základ. Platí to v životě i v datech. Sdílíme dál článek, který může dobře posloužit jako guideline datovým projektem.

BI je mrtvé! Ať žije Data as a Service! | Mňamka #168

BI je mrtvé! Ať žije Data as a Service! | Mňamka #168

Data as a Service má potenciál zásadně proměnit využití dat v businessu. Můžeme si ho představit jako koncept, jak stavět architekturu služeb, produktů, a firem tak, že data jsou dostupná a využitelná kdykoli, kýmkoli, jakýmkoliv způsobem. Data správná, aktuální, spolehlivá. Měli jsme tu excely, pak přišly BI nástroje jako Tableau nebo Power BI. Jenže vize headless BI míří jiným směrem. Rado sepsal svůj pohled na věc.

Jak nám data pomohou s cross-sellingem a up-sellingem? | Mňamka #167

Jak nám data pomohou s cross-sellingem a up-sellingem? | Mňamka #167

Cross-sell i upsell často tvoří značný podíl na zisku společnosti. Desítky procent nejsou výjimkou. Generují zisk efektivněji ve srovnání s prodejem novým zákazníkům. To je poměrně často přehlížené a až moc zdrojů bývá věnováno akvizici nových zákazníků. Jaká škoda! Co dalšího společnostem přinášejí? A hlavně, jakou roli zde hrají data? S čím dokážou pomoci? Jejich role je naprosto zásadní. Mrkněte!

Skončila zlatá éra Tableau? | Mňamka #166

Skončila zlatá éra Tableau? | Mňamka #166

Velmi zajímavý článek, stejný trend sledujeme u našich klientů. Tableau se velkou měrou zasloužilo o rozšířenosti datového povědomí. Excely nahradily dashboardy, ovládání se zjednodušilo, data byla najednou přístupná prakticky komukoliv. Firmy si uvědomily, že investovat do dat se vyplatí, ovšem celý svět (i ten datový) frčí neuvěřitelnou rychlostí a vyvstávají tak další otazníky a problémy. Jací jsou ti kostlivci, které je třeba vyřešit, a Tableau nám s tím nepomůže?

Design Pattern #5: Transakční data | Mňamka #165

Design Pattern #5: Transakční data | Mňamka #165

Transakční data si asi umí představit každý. Hromada řádků z eshopu, to je přece jasný. Spočítat revenue je přece hračka... jenže pak to přijde. Na každý řádek jiná sleva, jinak datum, teď které datum?, slevy na položku, slevy na fakturu, slevový kupón, s dopravou nebo bez? a tak dále. Denní chléb datového detektiva. Skvěle vám poslouží tyto tři designové patterny, které usnadní zpracování transakčních dat. Stačí se zorientovat v databázi!