Terraform – Nejlepší přítel infrastruktury | Mňamka #424

Terraform je nástroj, který umožňuje spravovat infrastrukturu. Pomocí Terraformu můžete konzistentním a automatizovaným způsobem definovat součásti infrastruktury, jako jsou servery, databáze a sítě. Jednou z klíčových výhod použití Terraformu je, že umožňuje definovat infrastrukturu jako kód, což znamená, že můžete ukládat konfigurační soubory do systémů pro správu verzí, jako je Git, a sledovat změny v průběhu času. Díky tomu lze snadno zjistit, jak se vaše infrastruktura vyvíjela, a snáze řešit problémy. To usnadňuje její správu, nasazování změn a škálování zdrojů podle potřeby.

Ve zkratce si povíme, jak Terraform vlastně funguje:

  1. Definujte svou infrastrukturu: Pomocí Terraformu napíšete kód, který definuje součásti infrastruktury a jejich vzájemné interakce. Tento kód je uložen v konfiguračních souborech, které můžete řídit podle verzí a sdílet s ostatními.
  2. Naplánujte změny: Před provedením jakýchkoli změn v infrastruktuře vám Terraform vygeneruje plán, který vám ukáže, co se stane. To vám pomůže vyhnout se neočekávaným změnám a chybám.
  3. Aplikujte změny: Když jste připraveni provést změny, spustíte jediný příkaz, kterým změny aplikujete. Terraform automaticky provede potřebné aktualizace součástí vaší infrastruktury a zajistí, že vše bude aktuální.
  4. Správa stavu: Terraform sleduje aktuální stav vaší infrastruktury, takže ví, jaké změny je třeba provést. To usnadňuje správu infrastruktury v průběhu času a zabraňuje odklonu.

Podívejme se na velmi zjednodušený příklad (nebere v potaz například autentizaci s cloudovým providerem), abychom viděli, jak Terraform funguje v praxi. Řekněme, že chcete v cloudu vytvořit nový virtuální počítač, napsali byste tedy následující kód:

Tento kód říká Terraformu, aby použil poskytovatele AWS (Amazon Web Services) a vytvořil nový virtuální stroj pomocí zadaného obrazu stroje Amazon (AMI) a typu instance. Když spustíte terraform apply, Terraform vytvoří virtuální stroj za vás.

Terraform je takovým superhrdinou správy infrastruktury, který bojuje proti chaosu ručních aktualizací a škálovacím bitvám. Díky svému konzistentnímu a automatizovanému přístupu k definování součástí infrastruktury je Terraform věrný pomocník, se kterým je správa infrastruktury hračka. Takže ať už se správou infrastruktury teprve začínáte, nebo hledáte efektivnější způsob, jak zvládnout své současné nastavení, Terraform chcete mít na své straně. My v Bizztreatu bychom se bez něj už neobešli.

Zapomněl jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. Rád to s vámi proberu.

Michal

Michal Král
Datový detektiv
Linkedin

Líbí se vám článek? Ochutnejte naše mňamky.

Pandas – k čemu slouží, k čemu jej raději nepoužijeme a jeho alternativy | Mňamka #435

Pandas – k čemu slouží, k čemu jej raději nepoužijeme a jeho alternativy | Mňamka #435

Pandas je jednou z nejpoužívanějších knihoven pro zpracování dat v jazyce Python. Jeho největší předností je zejména jednoduchá a intuitivní syntaxe a také rychlost, se kterou můžete zpracovávat velké datové soubory. V BizzTreatu ho proto často využíváme např. pro ad hoc analýzy dat, kdy potřebujeme rychle prozkoumat, jak data vlastně vypadají a jaká je jejich kvalita. V dnešní mňamce od Báry si ukážeme, kde všude lze Pandas použít a jak si stojí v porovnání s ostatními knihovnami!

Keboola transformace – v hlavní roli proměnné | Mňamka #432

Keboola transformace – v hlavní roli proměnné | Mňamka #432

Co dělat, když se váš projekt liší jen v několika důležitých parametrech? No mohli byste samozřejmě všechno hardkódovat, to je ale značně pracné. V BizzTreatu proto raději dáváme přednost hojnému využívání proměnných. Jednak se s nimi lépe pracuje a zároveň nám usnadňují následnou správu kódu. V Keboola transformacích přitom máme hned dva typy proměnných – ty keboolácké a ty snowflakové. V dnešní mňamce od Kristýny si ukážeme, jaký je mezi nimi rozdíl a kdy a jak je používat!

MAQL I. - MAQL vs SQL | Mňamka #427

MAQL I. - MAQL vs SQL | Mňamka #427

SQL dozajista velmi dobře znáte, jak jste na tom ale s takovým MAQL? Pokud si chcete rozšířit obzory o další dotazovací jazyk, tak to jste na správném místě. MAQL je uživatelsky přívětivý jazyk, se kterým se můžete setkat při práci v GoodData, a naše Péťa si o něm připravila krátkou minisérii. A hned v prvním díle tu máme malé srovnání pro všechny zaryté fanoušky SQLka. Ukážeme si totiž, k čemu vám může být MAQL užitečný a kolik práce vám díky předdefinovaným operacím ušetří. Tak pojďme na to!