Terraform – Nejlepší přítel infrastruktury | Mňamka #424

Terraform je nástroj, který umožňuje spravovat infrastrukturu. Pomocí Terraformu můžete konzistentním a automatizovaným způsobem definovat součásti infrastruktury, jako jsou servery, databáze a sítě. Jednou z klíčových výhod použití Terraformu je, že umožňuje definovat infrastrukturu jako kód, což znamená, že můžete ukládat konfigurační soubory do systémů pro správu verzí, jako je Git, a sledovat změny v průběhu času. Díky tomu lze snadno zjistit, jak se vaše infrastruktura vyvíjela, a snáze řešit problémy. To usnadňuje její správu, nasazování změn a škálování zdrojů podle potřeby.

Ve zkratce si povíme, jak Terraform vlastně funguje:

  1. Definujte svou infrastrukturu: Pomocí Terraformu napíšete kód, který definuje součásti infrastruktury a jejich vzájemné interakce. Tento kód je uložen v konfiguračních souborech, které můžete řídit podle verzí a sdílet s ostatními.
  2. Naplánujte změny: Před provedením jakýchkoli změn v infrastruktuře vám Terraform vygeneruje plán, který vám ukáže, co se stane. To vám pomůže vyhnout se neočekávaným změnám a chybám.
  3. Aplikujte změny: Když jste připraveni provést změny, spustíte jediný příkaz, kterým změny aplikujete. Terraform automaticky provede potřebné aktualizace součástí vaší infrastruktury a zajistí, že vše bude aktuální.
  4. Správa stavu: Terraform sleduje aktuální stav vaší infrastruktury, takže ví, jaké změny je třeba provést. To usnadňuje správu infrastruktury v průběhu času a zabraňuje odklonu.

Podívejme se na velmi zjednodušený příklad (nebere v potaz například autentizaci s cloudovým providerem), abychom viděli, jak Terraform funguje v praxi. Řekněme, že chcete v cloudu vytvořit nový virtuální počítač, napsali byste tedy následující kód:

Tento kód říká Terraformu, aby použil poskytovatele AWS (Amazon Web Services) a vytvořil nový virtuální stroj pomocí zadaného obrazu stroje Amazon (AMI) a typu instance. Když spustíte terraform apply, Terraform vytvoří virtuální stroj za vás.

Terraform je takovým superhrdinou správy infrastruktury, který bojuje proti chaosu ručních aktualizací a škálovacím bitvám. Díky svému konzistentnímu a automatizovanému přístupu k definování součástí infrastruktury je Terraform věrný pomocník, se kterým je správa infrastruktury hračka. Takže ať už se správou infrastruktury teprve začínáte, nebo hledáte efektivnější způsob, jak zvládnout své současné nastavení, Terraform chcete mít na své straně. My v Bizztreatu bychom se bez něj už neobešli.

Zapomněl jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. Rád to s vámi proberu.

Michal

Michal Král
Datový detektiv
Linkedin

Líbí se vám článek? Ochutnejte naše mňamky.

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Chcete vědět, jak zlepšit rychlost a efektivitu vašeho dashboardu v Tableau? Tento článek vás seznámí s významem materializace výpočtů, výhodami agregace dat a důležitostí specifikace datových zdrojů. Navíc se dozvíte o nové funkci "workbook optimizer", která vám nabídne automatizované doporučení pro dosažení optimálního výkonu vašeho dashboardu. Přečtěte si více a dozvíte se, jak dosáhnout rychlejšího a hladšího provozu vašich vizualizací v Tableau.

Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503

Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503

Dnes nadviažeme pokračovaním na minulotýžďnový článok a pozrieme na niektoré ďalšie možnosti zrýchlenia vašeho pomalého dashboardu. V prípade filtrov tiež platí, že pre performance je lepšie držať ich počet na uzde. Je to spôsobené tým, že načítanie hodnôt pre každý jeden interaktívny filter predstavuje jednu query. Negatívny vplyv na performance sa ešte umocňuje v prípade využitia možnosti “Only Relevant Values”.

Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500

Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500

Naimplementovali ste dashboard, vyhrali ste sa s vizuálom, čísla na vám sedia. Násadíte dashboard na Tableau server a idete ho otestovať, tu však narazíte na problém. Dashboard sa načítava extrémne dlho. Pre časovo vyťažený klienta, ktorý potrebuje mať dáta nie len správne, ale aj dostupné v rozumnom čase, je samozrejme takýto stav neakceptovateľný. Čo teraz? Určite nezúfajte, v tomto článku sa s vami podelíme o skúsenosti čo v takom prípade robiť.