Terraform – Nejlepší přítel infrastruktury | Mňamka #424

Terraform je nástroj, který umožňuje spravovat infrastrukturu. Pomocí Terraformu můžete konzistentním a automatizovaným způsobem definovat součásti infrastruktury, jako jsou servery, databáze a sítě. Jednou z klíčových výhod použití Terraformu je, že umožňuje definovat infrastrukturu jako kód, což znamená, že můžete ukládat konfigurační soubory do systémů pro správu verzí, jako je Git, a sledovat změny v průběhu času. Díky tomu lze snadno zjistit, jak se vaše infrastruktura vyvíjela, a snáze řešit problémy. To usnadňuje její správu, nasazování změn a škálování zdrojů podle potřeby.

Ve zkratce si povíme, jak Terraform vlastně funguje:

  1. Definujte svou infrastrukturu: Pomocí Terraformu napíšete kód, který definuje součásti infrastruktury a jejich vzájemné interakce. Tento kód je uložen v konfiguračních souborech, které můžete řídit podle verzí a sdílet s ostatními.
  2. Naplánujte změny: Před provedením jakýchkoli změn v infrastruktuře vám Terraform vygeneruje plán, který vám ukáže, co se stane. To vám pomůže vyhnout se neočekávaným změnám a chybám.
  3. Aplikujte změny: Když jste připraveni provést změny, spustíte jediný příkaz, kterým změny aplikujete. Terraform automaticky provede potřebné aktualizace součástí vaší infrastruktury a zajistí, že vše bude aktuální.
  4. Správa stavu: Terraform sleduje aktuální stav vaší infrastruktury, takže ví, jaké změny je třeba provést. To usnadňuje správu infrastruktury v průběhu času a zabraňuje odklonu.

Podívejme se na velmi zjednodušený příklad (nebere v potaz například autentizaci s cloudovým providerem), abychom viděli, jak Terraform funguje v praxi. Řekněme, že chcete v cloudu vytvořit nový virtuální počítač, napsali byste tedy následující kód:

Tento kód říká Terraformu, aby použil poskytovatele AWS (Amazon Web Services) a vytvořil nový virtuální stroj pomocí zadaného obrazu stroje Amazon (AMI) a typu instance. Když spustíte terraform apply, Terraform vytvoří virtuální stroj za vás.

Terraform je takovým superhrdinou správy infrastruktury, který bojuje proti chaosu ručních aktualizací a škálovacím bitvám. Díky svému konzistentnímu a automatizovanému přístupu k definování součástí infrastruktury je Terraform věrný pomocník, se kterým je správa infrastruktury hračka. Takže ať už se správou infrastruktury teprve začínáte, nebo hledáte efektivnější způsob, jak zvládnout své současné nastavení, Terraform chcete mít na své straně. My v Bizztreatu bychom se bez něj už neobešli.

Zapomněl jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. Rád to s vámi proberu.

Michal

Michal Král
Datový detektiv
Linkedin

Líbí se vám článek? Ochutnejte naše mňamky.

Základní pojmy v datovém modelování | Mňamka #457

Základní pojmy v datovém modelování | Mňamka #457

Co je to datový model? Jaký je rozdíl mezi konceptuálním a logickým modelem? A k čemu slouží proces tzv. normalizace? Bez datového modelování se dnes v BI obejdete už jen stěží, Kuba si o něm proto připravil krátkou minisérii, ve které si vše probereme od úplných základů. V prvním díle se seznámíme s nejdůležitějšími pojmy, které byste v této souvislosti měli znát, a na jednoduchém příkladu z oblasti sales si ukážeme, jak takový datový model vlastně vypadá. Tak pojďme na to!

MAQL II. - MAQL Reuse factů & Nesting metrik | Mňamka #454

MAQL II. - MAQL Reuse factů & Nesting metrik | Mňamka #454

Proč se vyplatí recyklovat metriky v MAQL? Máme tady pokračování naší krátké minisérie o dotazovacím jazyku MAQL od Péti. V minulém díle jsme si osvětlili základní rozdíl mezi SQL a MAQL a dnes se zaměříme na výhody metrik vytvořených pomocí MAQL a jejich recyklaci. Funguje to přitom podobně jako v případě klasické recyklace surovin. Pokud ji dělat nebudete, ušetříte si možná půl minutky práce, v budoucnu se vám to ale může velmi nepříjemně vrátit. Tak se na to pojďte podívat!

Šaty dělají kód aneb Proč je někdy lepší kebab než velbloud | Mňamka #441

Šaty dělají kód aneb Proč je někdy lepší kebab než velbloud | Mňamka #441

I špatný standard může být lepší než žádný standard. Bez toho totiž ve vašem kódu velmi snadno zavládne chaos. V praxi se např. často stává, že lidé halabala kombinují různé druhy uvozovek, míchají malá a velká písmena v pojmenování proměnných nebo se pro jistotu vůbec žádných jmenných konvencí nedrží. Ostatně, Tomáš už se o tom mnohokrát přesvědčil na vlastní pěst. Sepsal pro vás proto mňamku, ve které si připomeneme, proč byste přece jen nějaký standard při psaní kódu mít měli!