Jak učit (malé) děti datovou analýzu? | Mňamka #210
Máte doma malého analytika? Já jednoho (teda spíš “jednu”) mám, a tak jsem si řekla, že napíšu těchto pár řádků a ukážu vám, jak nejenom data jsou všude kolem nás, ale datová analytika taky. A není to o učení se SQL :-)
A zase ty patterny!
Náš mozek neustále zpracovává vše, co kolem sebe vidíme a cítíme - a hlavně - miluje patterny! A to i samozřejmě i ten dětský, tak mu to dopřejme. Zkuste s dětmi analyzovat vzorce v běžném životě - Kolik vidí červených věcí na stole? Kolik je venku listnatých stromů? Kolik projelo druhů aut? Prostě hledat věci stejné - barvy, tvaru, vůně, textury atd.
Příklad na doma: Vemte si pytlík lentilek a gumových medvídků a vyberte z nich různě třeba 10 kusů. A teď se ptejte: Kolik je červených medvídků? Kolik je celkově lentilek? A tak dál...
Pozn: Zkuste si malý test, jak mozek miluje patterny!
Umí dítě predikovat? No jasně!
Že si dělám srandu? No vůbec ne! Podle mě si každý rodič někdy koupil takové ty vyplňovací sešity pro předškoláky. No a v nich jsou takové ty logické řady (tady jich pár taky najdete). Děti v nich na základě historie předpovídají budoucnost. Zní to povědomě? :-)
Nebo stačí vzít, co máte zrovna v kapse - nějaké mince, kancelářské sponky a žvejky. No a vyzvat dítě, aby vám řeklo dalších 5 kroků. Nezapomeňte se u toho zeptat “proč” vybralo, co vybralo.
Příklad na doma: Vemte vaše bombońy z prvního příkladu a udělejte z nich logickou řadu. Nechte dítě, ať “predikuje” dalších 5 kroků.
Pochybujte
O Biases jsem už taky psala (např. zde) Potká se s nimi každý analytik. Prostě je super stát si za svým názorem, ale taky je dobré naučit se pochybovat. Tak například, mají vaše děti nějakou oblíbenou knížku, kterou znají téměř nazpaměť? Já když nějakou takovou dětem čtu, tak jim dávám různé otázky: “Kdo skočil do toho rybníka? Pes a kočka? A už nikdo? Jsi si jistá? A co ta myška, co na ně koukala na břehu, mohla tam skočit ona?”
Příklad na doma: Zkuste si vzít zase lentilky a medvidky. Tentokrát vemte třeba červeného medvídka k oranžovým medvídkům, modrou lentilku k modrému medvídkovi a ptejte se, šlo by to tak udělat? Patří také k sobě? Je to jediný výsledek?
PS: Kdo nemá rád sladké, stačí vytáhnout geniální Lego :-)
Ratolest je starší? Tak šup kódit!
Nemusí se hned začínat s SQL, naopak! Super startovací programovací jazyk pro děti je Scratch. Umožňuje vytvářet programy pomocí vizuálních prvků místo textové podoby jako je to třeba u SQL. Ale i pro to existuje pár dobrých stránek:
- Několik tipů i na našich stránkách: SQL
- Nebo w3 schools je super

Eva Hankusová
Data & Business Consultant
marketing | partnership
LinkedIn
Jak na pavučinové grafy | Mňamka #437
Pavučinové (neboli paprskové) grafy patří k nejimpozantnějším grafům, se kterými se v moderních byznysových vizualizacích můžete setkat. Hodí se např. k porovnání dvou produktů na základě široké škály různých ukazatelů. Nebo jsou hojně využívány ve sportovní analytice ke komparativnímu srovnání výkonů jednotlivých hráčů. Pro nezasvěcené publikum ale mohou být jen obtížně stravitelné. Dnes si proto ukážeme, jakých zásad se při vytváření pavučinových grafů držet a jak se v nich co nejlépe orientovat!
5 mýtů o cloudu | Mňamka #436
Řešit data v cloudu dává smysl čím dál většímu počtu firem. A není se čemu divit, cloud totiž nabízí neuvěřitelnou flexibilitu a jednoduchost použití. Přesto se ale stále najde spousta firem, které jedou kompletně on-premise a s přechodem na cloud váhají. Někdy má takové rozhodnutí objektivní důvody, často ale bývá spíše výsledkem mylných představ, které o cloudových datových skladech panují. A právě na to si posvítíme v této mňamce. Pojďte se se spolu s námi podívat na 5 nejčastějších mýtů o cloudu!
Pandas – k čemu slouží, k čemu jej raději nepoužijeme a jeho alternativy | Mňamka #435
Pandas je jednou z nejpoužívanějších knihoven pro zpracování dat v jazyce Python. Jeho největší předností je zejména jednoduchá a intuitivní syntaxe a také rychlost, se kterou můžete zpracovávat velké datové soubory. V BizzTreatu ho proto často využíváme např. pro ad hoc analýzy dat, kdy potřebujeme rychle prozkoumat, jak data vlastně vypadají a jaká je jejich kvalita. V dnešní mňamce od Báry si ukážeme, kde všude lze Pandas použít a jak si stojí v porovnání s ostatními knihovnami!