Váš mozek miluje paterny - nevěříte? [cvičení] | Mňamka #42
Náš mozek neustále zpracovává vše, co kolem sebe vidíme a cítíme. Jde o ohromné množství informací a podnětů. Abychom se z toho nezbláznili, většinu z toho si ani neuvědomujeme. Máme ale štěstí, protože náš “vizuální mozek” je na to dobře připraven - skvěle například detekuje rozdíly a podobnosti mezi objekty, což nám zásadně pomáhá v rozhodování a procesu učení.
A proč vám to tady vůbec povídám? Náš mozek má rád struktury, prostě data v “paternech” nebo důležité hodnoty zvýrazněny třeba barvou. Celá tahle “nauka” je součástí tzv. Data Storytellingu (já vím, zase to buzzwords, ale co už:-) O tom, co to je si řekneme někdy příště. Dnes jsem vás ale chtěla přesvědčit o tom, že to není jen takové tlachání. Tohle cvičení ráda používám při kurzech Czechitas a poprvé mi ho ukázala Czechita Bára Spáčilová. Tak jdeme na to.
Písmena "Datová analytika" wanted!
Cvičení má celkem 4 kola. V každém kole je cílem zakroužkovat (nebo jen prostě najít) ve změti písmen ta písmena, která tvoří slova “Datová analytika”. Dbejte na správné pořadí a psaní velkých a malých písmen! Na konci každého kola si zapiště čas, jak dlouho vám trvalo najít ta správná písmena. Celé svičení si můžete také vytisknout jako pdf a zkoušet klasicky s tužkou a papírem.
1. kolo (nezapomeňte si měřit čas)

2. kolo (nezapomeňte si měřit čas)

3. kolo (nezapomeňte si měřit čas)

4. kolo (nezapomeňte si měřit čas)

Hotovo? Tak jak jste dopadli? Studentky mají většinou mezi 1. kolem a 4. kolem pár minut rozdíl :-)
Eva
Jak na pavučinové grafy | Mňamka #437
Pavučinové (neboli paprskové) grafy patří k nejimpozantnějším grafům, se kterými se v moderních byznysových vizualizacích můžete setkat. Hodí se např. k porovnání dvou produktů na základě široké škály různých ukazatelů. Nebo jsou hojně využívány ve sportovní analytice ke komparativnímu srovnání výkonů jednotlivých hráčů. Pro nezasvěcené publikum ale mohou být jen obtížně stravitelné. Dnes si proto ukážeme, jakých zásad se při vytváření pavučinových grafů držet a jak se v nich co nejlépe orientovat!
5 mýtů o cloudu | Mňamka #436
Řešit data v cloudu dává smysl čím dál většímu počtu firem. A není se čemu divit, cloud totiž nabízí neuvěřitelnou flexibilitu a jednoduchost použití. Přesto se ale stále najde spousta firem, které jedou kompletně on-premise a s přechodem na cloud váhají. Někdy má takové rozhodnutí objektivní důvody, často ale bývá spíše výsledkem mylných představ, které o cloudových datových skladech panují. A právě na to si posvítíme v této mňamce. Pojďte se se spolu s námi podívat na 5 nejčastějších mýtů o cloudu!
Pandas – k čemu slouží, k čemu jej raději nepoužijeme a jeho alternativy | Mňamka #435
Pandas je jednou z nejpoužívanějších knihoven pro zpracování dat v jazyce Python. Jeho největší předností je zejména jednoduchá a intuitivní syntaxe a také rychlost, se kterou můžete zpracovávat velké datové soubory. V BizzTreatu ho proto často využíváme např. pro ad hoc analýzy dat, kdy potřebujeme rychle prozkoumat, jak data vlastně vypadají a jaká je jejich kvalita. V dnešní mňamce od Báry si ukážeme, kde všude lze Pandas použít a jak si stojí v porovnání s ostatními knihovnami!