Váš mozek miluje paterny - nevěříte? [cvičení] | Mňamka #42
Náš mozek neustále zpracovává vše, co kolem sebe vidíme a cítíme. Jde o ohromné množství informací a podnětů. Abychom se z toho nezbláznili, většinu z toho si ani neuvědomujeme. Máme ale štěstí, protože náš “vizuální mozek” je na to dobře připraven - skvěle například detekuje rozdíly a podobnosti mezi objekty, což nám zásadně pomáhá v rozhodování a procesu učení.
A proč vám to tady vůbec povídám? Náš mozek má rád struktury, prostě data v “paternech” nebo důležité hodnoty zvýrazněny třeba barvou. Celá tahle “nauka” je součástí tzv. Data Storytellingu (já vím, zase to buzzwords, ale co už:-) O tom, co to je si řekneme někdy příště. Dnes jsem vás ale chtěla přesvědčit o tom, že to není jen takové tlachání. Tohle cvičení ráda používám při kurzech Czechitas a poprvé mi ho ukázala Czechita Bára Spáčilová. Tak jdeme na to.
Písmena "Datová analytika" wanted!
Cvičení má celkem 4 kola. V každém kole je cílem zakroužkovat (nebo jen prostě najít) ve změti písmen ta písmena, která tvoří slova “Datová analytika”. Dbejte na správné pořadí a psaní velkých a malých písmen! Na konci každého kola si zapiště čas, jak dlouho vám trvalo najít ta správná písmena. Celé svičení si můžete také vytisknout jako pdf a zkoušet klasicky s tužkou a papírem.
1. kolo (nezapomeňte si měřit čas)
2. kolo (nezapomeňte si měřit čas)
3. kolo (nezapomeňte si měřit čas)
4. kolo (nezapomeňte si měřit čas)
Hotovo? Tak jak jste dopadli? Studentky mají většinou mezi 1. kolem a 4. kolem pár minut rozdíl :-)
Eva
Kdy nepoužívat sloupcové grafy? | Mňamka #463
Sloupcové grafy jsou skvělým a snadno srozumitelným nástrojem pro vizualizaci dat. Není proto divu, že se těší značné popularitě. Problémem ale je, že jsou často využívány i v situacích, na které se příliš nehodí, což může vést k nesprávné či zavádějící interpretaci dat. Typicky se to stává např. při jejich použití k zobrazení sumárních statistik, jakou jsou průměry či mediány, kdy může docházet až k přílišné ztrátě detailu. V dnešní mňamce si ukážeme, proč je v takových případech většinou lepší zvolit jiný typ grafu!