Nic nemusí být takové, jak se nám zdá. | Mňamka #46
"Kognitivní zkreslení (cognitive bias) jsou určité tendence myšlení, díky nimž může docházet k chybným úsudkům. Jsou většinou podstatou předsudků a stereotypního myšlení. Většina argumentačních klamů mohou být zkreslení, pokud jsou však užity vědomě, nejde o zkreslení, ale o podvod.
U kognitivního zkreslení je podstatné, že si jej člověk neuvědomuje. Nejde tudíž o záměrnou chybu, ale o výsledek chybného myšlenkového procesu, při němž dotyčný z nějakého vnitřního nevědomého důvodu předpokládá (nebo naopak odmítá) nějaký výsledek a svá pozorování proto interpretuje zaujatě." (zdroj)
A jaké to jsou? S čím vším se můžeme jako (nejen) datoví analytik setkat? Některé najdete už na obrázku, jiné níže pod ním:
Trello v novém kabátku | Mňamky #140
Webová aplikace Trello, která nachází uplatnění například při správě projektů, dostala „úplně nový“ vzhled. Kromě aktualizovaného loga přináší nové možnosti vizualizace a chytřejší karty. K dispozici jsou čtyři nové režimy zobrazení: časová osa, kalendář, tabulka a řídicí panel.
S čím reálně může sales analytika pomoci? | Mňamka #139
Téměř každá firma je čímsi “zvláštní” a “výjimečná”. A podmínky, kde se pohybuje, také. Co se však skrývá za onou “specifičností” oboru/činnosti firmy, na kterou sales manageři rádi poukazují? Nejčastěji to ukazuje na to, že prodejní proces je špatně řiditelný, že jej ovlivňují vnější faktory, které je obtížné zachytit a ještě hůře ovlivnit. Třeba počasí. Nebo sezonalita oboru. Je to opravdu tak špatné? S čím reálně může sales analytika pomoci?
Jaký je rozdíl mezi Business Intelligence a Location Intelligence? | Mňamka: #138
Všude samá inteligence. Kdo se má vyznat v tom, k čemu je která inteligence dobrá. Není vlastně Location Intelligence to samé jako Business Intelligence? Ano i ne. Pojďme se podívat na hlavní rozdíly mezi těmito dvěma disciplínami a na to, jak se Business Intelligence a Location Intelligence mohou vzájemně doplňovat. Na reálném příkladu si ukážeme, jak to funguje.