Nic nemusí být takové, jak se nám zdá. | Mňamka #46
"Kognitivní zkreslení (cognitive bias) jsou určité tendence myšlení, díky nimž může docházet k chybným úsudkům. Jsou většinou podstatou předsudků a stereotypního myšlení. Většina argumentačních klamů mohou být zkreslení, pokud jsou však užity vědomě, nejde o zkreslení, ale o podvod.
U kognitivního zkreslení je podstatné, že si jej člověk neuvědomuje. Nejde tudíž o záměrnou chybu, ale o výsledek chybného myšlenkového procesu, při němž dotyčný z nějakého vnitřního nevědomého důvodu předpokládá (nebo naopak odmítá) nějaký výsledek a svá pozorování proto interpretuje zaujatě." (zdroj)
A jaké to jsou? S čím vším se můžeme jako (nejen) datoví analytik setkat? Některé najdete už na obrázku, jiné níže pod ním:
UI/UX case study v analýze sentimentu | Mňamka #341
Už jste se někdy zajímali o to jak lidé vaši značku vnímají? A pokud ano, využili jste k tomu data a postavili si na to dashboard? Že ne? Tak se pojďte podívat na případovku z Indonésie na nejmenované zdravotní organizaci. Autor nás provede celým procesem od výzkumu po realizaci.
Proč mít datový katalog? | Mňamka #340
Slovní spojení jako Datová kultura, datová inteligence atd. buď od nás anebo někde z internetů dávno znáte. Jak je ve společnosti co nejjednodušeji etablovat? Pomoci s tímto problémem by mohl takzvaný datový katalog. Pojďte se dozvědět co to je a proč je tak důležitou součástí datové infrastruktury mnoha firem.
Multi-barevné vizualizace a jak na ně | Mňamka #339
Před barvami už jsme párkrát varovali, to ale neznamená, že občas nenarazíme na report (třeba v e-commerce), který se tváří jako firemní logo v červnu. To může vést k mentální únavě a vizuálnímu přetížení publika, což žádný datový detektiv nechce. V článku se dozvíte na co si dávat pozor a jakou alternativu u různých typů grafů zvolit.