ERPčko a BIjko jsou kámoši, nikoliv konkurenti | Mňamka #344

ERP (Enterprise Resource Planning) systémy řídí podnikové zdroje. Co to znamená? Že sbírají data (například obchodní, výrobní, skladová) a zpracovávají a organizují je tak, aby byl provoz podniku řiditelný a efektivní. Čím větší či složitější podnik, tím větší potřeba mít ERP systém (malá večerka to bez ERP pro řízení skladových zásob asi ještě zvládne, Lidl už těžko).

Na co tedy podnik potřebuje ještě BI (Business Intelligence)? BI se na podnik dívá z trochu jiného pohledu. Vlastními slovy bych to popsala tak, že ERPčko se snaží “get shit done (effectively)”, zatímco BIjko je takový šťoural, který furt přemýšlí,

  • jestli se podnik skutečně rozhoduje správě i na té strategické úrovni, 
  • jestli mu něco neuniká,
  • jestli někdo neobchází jeho pravidla,
  • jestli všichni plní plány,

a zároveň myslitel, který naznačuje,

  • kudy by se podnik mohl vydat dál,
  • kde je největší potenciál růstu,
  • jaké vnitřní i vnější vlivy podnik nejvíce ovlivňují atd.

Aby tohle všechno mohlo BIjko dělat, tak zpravidla integruje a analyzuje data z ERP systému ve spojení s daty z dalších interních i externích datových zdrojů. A aby to mohlo dělat dobře a spolehlivě, tak všechna tato data musí být “správně” (mrkněte na náš e-book Řízení datové kvality).

Takže ERPčko a BIjko jsou v ideálním případě kámoši, ERPčko věrně dodává kvalitní provozní data BIjku, které nejen, že občas ERPčku píchne s dočištěním jeho dat a poradí, co opravit, zoptimalizuje datovou strukturu pro analytické účely, ale navíc je obohatí o další informace, které podniku pomohou se správně rozhodovat strategicky, nejen operativně. 

Zapomněla jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. 

Verča

Veronika Špryslová
datový detektiv
LinkedIn

Základní pojmy v datovém modelování | Mňamka #457

Základní pojmy v datovém modelování | Mňamka #457

Co je to datový model? Jaký je rozdíl mezi konceptuálním a logickým modelem? A k čemu slouží proces tzv. normalizace? Bez datového modelování se dnes v BI obejdete už jen stěží, Kuba si o něm proto připravil krátkou minisérii, ve které si vše probereme od úplných základů. V prvním díle se seznámíme s nejdůležitějšími pojmy, které byste v této souvislosti měli znát, a na jednoduchém příkladu z oblasti sales si ukážeme, jak takový datový model vlastně vypadá. Tak pojďme na to!

MAQL II. - MAQL Reuse factů & Nesting metrik | Mňamka #454

MAQL II. - MAQL Reuse factů & Nesting metrik | Mňamka #454

Proč se vyplatí recyklovat metriky v MAQL? Máme tady pokračování naší krátké minisérie o dotazovacím jazyku MAQL od Péti. V minulém díle jsme si osvětlili základní rozdíl mezi SQL a MAQL a dnes se zaměříme na výhody metrik vytvořených pomocí MAQL a jejich recyklaci. Funguje to přitom podobně jako v případě klasické recyklace surovin. Pokud ji dělat nebudete, ušetříte si možná půl minutky práce, v budoucnu se vám to ale může velmi nepříjemně vrátit. Tak se na to pojďte podívat!

Šaty dělají kód aneb Proč je někdy lepší kebab než velbloud | Mňamka #441

Šaty dělají kód aneb Proč je někdy lepší kebab než velbloud | Mňamka #441

I špatný standard může být lepší než žádný standard. Bez toho totiž ve vašem kódu velmi snadno zavládne chaos. V praxi se např. často stává, že lidé halabala kombinují různé druhy uvozovek, míchají malá a velká písmena v pojmenování proměnných nebo se pro jistotu vůbec žádných jmenných konvencí nedrží. Ostatně, Tomáš už se o tom mnohokrát přesvědčil na vlastní pěst. Sepsal pro vás proto mňamku, ve které si připomeneme, proč byste přece jen nějaký standard při psaní kódu mít měli!