ERPčko a BIjko jsou kámoši, nikoliv konkurenti | Mňamka #344

ERP (Enterprise Resource Planning) systémy řídí podnikové zdroje. Co to znamená? Že sbírají data (například obchodní, výrobní, skladová) a zpracovávají a organizují je tak, aby byl provoz podniku řiditelný a efektivní. Čím větší či složitější podnik, tím větší potřeba mít ERP systém (malá večerka to bez ERP pro řízení skladových zásob asi ještě zvládne, Lidl už těžko).

Na co tedy podnik potřebuje ještě BI (Business Intelligence)? BI se na podnik dívá z trochu jiného pohledu. Vlastními slovy bych to popsala tak, že ERPčko se snaží “get shit done (effectively)”, zatímco BIjko je takový šťoural, který furt přemýšlí,

  • jestli se podnik skutečně rozhoduje správě i na té strategické úrovni, 
  • jestli mu něco neuniká,
  • jestli někdo neobchází jeho pravidla,
  • jestli všichni plní plány,

a zároveň myslitel, který naznačuje,

  • kudy by se podnik mohl vydat dál,
  • kde je největší potenciál růstu,
  • jaké vnitřní i vnější vlivy podnik nejvíce ovlivňují atd.

Aby tohle všechno mohlo BIjko dělat, tak zpravidla integruje a analyzuje data z ERP systému ve spojení s daty z dalších interních i externích datových zdrojů. A aby to mohlo dělat dobře a spolehlivě, tak všechna tato data musí být “správně” (mrkněte na náš e-book Řízení datové kvality).

Takže ERPčko a BIjko jsou v ideálním případě kámoši, ERPčko věrně dodává kvalitní provozní data BIjku, které nejen, že občas ERPčku píchne s dočištěním jeho dat a poradí, co opravit, zoptimalizuje datovou strukturu pro analytické účely, ale navíc je obohatí o další informace, které podniku pomohou se správně rozhodovat strategicky, nejen operativně. 

Zapomněla jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. 

Verča

Veronika Špryslová
datový detektiv
LinkedIn

Pilíře úspěšného datového projektu | Mňamka #544

Pilíře úspěšného datového projektu | Mňamka #544

V Bizztreatu máme za sebou desítky datových projektů napříč různými odvětvími např. jako e-commerce, retail, výroba, média nebo obchod. Z praxe víme, že mnoho datových projektů selhává – nedoručí očekávaný přínos, uvíznou na půli cesty nebo se zacyklí v nekonečném „ještě to ladíme“. Bez ohledu na typ projektu či sektor platí, že úspěch vždy stojí na pevných základech – pilířích, které rozhodují o tom, jestli výstup skutečně přinese byznysovou hodnotu. Právě proto je klíčové zaměřit se na to, co dělá datový projekt opravdu úspěšným. Tak pojďme na to.

Ikony v reportu: Zaujměte na první pohled a zjednodušte navigaci | Mňamka #543

Ikony v reportu: Zaujměte na první pohled a zjednodušte navigaci | Mňamka #543

Vizuální zkratky, které promění datovou džungli v přehlednou mapu. Zjistěte, jak s pomocí ikon zjednodušit navigaci, zvýraznit klíčové informace a proměnit suchá data v poutavý příběh. Naučte se vybírat vhodné ikony, pracovat s nimi efektivně a odhalte, proč je jejich správné použití klíčové pro srozumitelnost a úspěch vašich reportů.

Jak předvídat chování zákazníků: Churn, životní hodnota a další klíčové ukazatele | Mňamka #542

Jak předvídat chování zákazníků: Churn, životní hodnota a další klíčové ukazatele | Mňamka #542

Porozumění chování zákazníků a jeho predikce jsou dnes klíčové pro firmy, které chtějí budovat loajalitu, zlepšit cílení kampaní a efektivně řídit své marketingové investice. Jak předpovědět, kdy zákazník odejde, jakou má pro firmu hodnotu nebo kdy s největší pravděpodobností znovu nakoupí? V článku se podíváme na klíčové koncepty, jako je predikce odchodu zákazníků (churn), výpočet jejich životní hodnoty (Lifetime Value), odhad pravděpodobnosti další interakce či modelování sklonu k nákupu. Získané poznatky mohou pomoci vytvářet efektivnější marketingové strategie a lepší zákaznickou zkušenost.