Ze života datového detektiva 4: Designér, architekt a konzultant #277

Co takový architekt v Bizztreat dělá?

Život architektů v Bizztreat je jízda :) Architekty u nás dělají většinou analytici, které baví budovat datové řešení na zelené louce, bavit se s businessem a přitom analyzovat a navnímat jeho fungování a potřeby a následně to všechno promítnout do návrhu logické architektury a výběru vhodné kombinace technologií. Tím ale jejich úkol nekončí, protože v úzké spolupráci s delivery teamem makají i na implementaci pivotních use casů a u toho zpravidla ještě lehce modifikují architekturu celého řešení i datových modelů (protože v systémech i datech samotných na nás občas čeká pár překvapení, o kterých se předem zkrátka nedozvíme). Jakmile s delivery teamem prošlápnou celou datovou pipeline až po finální analytický výstup a jeho úspěšný rollout směrem k businessu, může se slavit první velký mezník. Na velkých projektech pak architekti i nadále konzultují přidávání nových logických celků a dohlížejí na udržitelnost a kvalitu rozvíjeného řešení. 

V Bizztreat je extrémně důležité, aby každý datový detektiv v jakékoliv roli neustále přemýšlel nad business hodnotou toho, na čem zrovna pracuje. A pokud je architekt u zrodu nových řešení a v úzkém kontaktu s business stakeholdery, pak nad tím musí přemýšlet o to víc a dostat se na jádro toho, proč business poptává zrovna tohle a tamto a jaký přínos od řešení očekávají versus co se stane, kdyby k tomu nedošlo. Nejde o to vytvořit učebnicovou architekturu, ale architekturu, která je jednoduchá, udržitelná, funkční a nejlépe odpoví na ty správné business otázky. (Rado to shrnul takhle)

Kolik architektů v Bizztreat pracuje?

Dá se říct, že potencionálně tolik, kolik v Bizztreat pracuje datových detektivů :) Každý datový detektiv se postupně seznamuje s tím, jak se u nás (a nejen u nás) dělají architektury a má možnost se v tomto směru rozvíjet. Aby se to dalo ukočírovat, tak máme tým několika ostřílených architektů, kteří se o kvalitu a rozvoj této oblasti v Bizztreat starají.

Adopce analytických výstupů uživateli

Téma samo o sobě je podpora adopce analytických výstupů uživateli - v Bizztreat na to máme dokonce framework! Je to těch extrémně důležitých posledních 10 metrů před cílem, na které se nesmí zapomínat. Eva Hankusová si o tom povídala zde

Data Governance a DQA

Architekti u nás řeší i oblast Data Governance a DQA. Co si pod tím představujeme jsem sepsala v této mňamce nebo v ebooku.

Zapomněla jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. 

Verča

Veronika Špryslová
datový detektiv
LinkedIn

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Chcete vědět, jak zlepšit rychlost a efektivitu vašeho dashboardu v Tableau? Tento článek vás seznámí s významem materializace výpočtů, výhodami agregace dat a důležitostí specifikace datových zdrojů. Navíc se dozvíte o nové funkci "workbook optimizer", která vám nabídne automatizované doporučení pro dosažení optimálního výkonu vašeho dashboardu. Přečtěte si více a dozvíte se, jak dosáhnout rychlejšího a hladšího provozu vašich vizualizací v Tableau.

Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503

Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503

Dnes nadviažeme pokračovaním na minulotýžďnový článok a pozrieme na niektoré ďalšie možnosti zrýchlenia vašeho pomalého dashboardu. V prípade filtrov tiež platí, že pre performance je lepšie držať ich počet na uzde. Je to spôsobené tým, že načítanie hodnôt pre každý jeden interaktívny filter predstavuje jednu query. Negatívny vplyv na performance sa ešte umocňuje v prípade využitia možnosti “Only Relevant Values”.

Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500

Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500

Naimplementovali ste dashboard, vyhrali ste sa s vizuálom, čísla na vám sedia. Násadíte dashboard na Tableau server a idete ho otestovať, tu však narazíte na problém. Dashboard sa načítava extrémne dlho. Pre časovo vyťažený klienta, ktorý potrebuje mať dáta nie len správne, ale aj dostupné v rozumnom čase, je samozrejme takýto stav neakceptovateľný. Čo teraz? Určite nezúfajte, v tomto článku sa s vami podelíme o skúsenosti čo v takom prípade robiť.