Řízení datové kvality: Data Governance | Mňamka #198
Data Governance se často používá jako buzzword. Pojďme se zkusit bavit konkrétně.
Co to je?
Data Governance je definována jako souhrn pravidel, procesů, podnikových pojmů, metrik, definic organizačních struktur a odpovědných osob pro řízení celého (tzv. end-to-end) životního cyklu dat v organizaci. Jinými slovy je to strategická správa dat - propojuje podnikovou strategii a data. Aktivity, které tuto strategickou rovinu implementují, se dají zaštítit pojmem Data Management.
Cíl
Cílem Data Governance je vytvoření dobře řiditelného, kontrolovaného a bezpečného prostředí pro operace s daty, které produkuje kvalitní a důvěryhodné výstupy pro podporu rozhodování organizace.
Proč se o tom teď tak mluví?
Za hybné síly vedoucí k zavádění DG v organizacích jsou považovány zejména rostoucí objemy dostupných dat a datových zdrojů, které jsou v podnikových aplikacích integrovány. Větší objemy a rozsáhlejší integrace představují více prostoru pro chyby, a rovněž složitější cestu k pochopení všech souvislostí. Současným trendem je i rozsáhlejší technologický stack (portfolio), tzn. využívání specializovanějších nástrojů na specifiké úlohy a jejich následná integrace. Dalším spouštěčem jsou regulace, které organizacím přikazují mít v datech pořádek a zavedené procesy pro zákonné nakládání s nimi (zejména GDPR). Častým problémem nejen ve velkých korporacích jsou i různé interpretace různých dat, metrik a podnikových pojmů v rámci společnosti, které motivují k zavádějí podnikových slovníků a katalogů.
Oblasti související s Data Governance
Podniková a datová strategie musejí být ve vzájemném souladu. Data Governance z datové strategie vychází a následně ji propojuje s Data Managementem.
Datová architektura představuje pohled na datové zdroje, databáze v informatice, jejich charakteristiky a hlavní vazby a zajišťuje jejich systematický rozvoj. Kvalitní popsaná a zdokumentovaná architektura je východiskem pro Data Governance a umožňuje naplno utilizovat moderní technologie pro naplnění cílů podnikové strategie. Datovou architekturu je nutno chápat nikoliv jako součást Data Governance, ale spíše jako úzce spřátelenou disciplínu, která na stejný problém nahlíží z více technologického pohledu. Obě disciplíny by se měly navzájem doplňovat a průběžně rozvíjet.
Data Governance je důležitá věc, nenechte ji na později. Ozvěte se hned! Rádi pomůžeme.
Oblasti Data Governance
Mezi oblasti Data Governance patří zavádění odpovědných osob a organizační struktury. Určitě už jste slyšeli minimálně o CDO, Data Owner, Data Steward… Jak tyhle role konkrétně nadefinovat a efektivně implementovat s rozumnou investicí do existující organizační struktury je na delší povídání :)
Master Management zajišťuje datovou kvalitu, unikátnost a aktuálnost záznamů v nejdůležitějších tabulkách tzv. kmenových dat, jako je zákazník, produkt, region apod., a to včetně integrity vzájemných vazeb a vazeb na transakční data. Někdy se také hovoří o vytváření tzv. Golden Record (zlatého záznamu).
Data Security Management je soubor nástrojů zajišťujících důvěrnost, dostupnost a integritu dat. Mezi oblasti, které nejvíce souvisejí s působností datových a BI týmů, patří především procesy zálohování a obnovy dat, řízení přístupu na úrovni datové integrace, analytické a vizualizační vrstvy, které může být navíc doplněno o monitorování neobvyklé aktivity.
Data Quality Management je klíčový pro celkové vnímání a adopci analytických výstupů byznysovými uživateli, neboť jsou-li data zachycena chybně, nepřesně, nebo dodána pozdě, vytrácí se přidaná hodnota, využitelnost výstupů a důvěra uživatelů. Obzvláště s nárůstem objemu dat, častějšími změnami (ať už technologickými, architektonickými, procesními či jinými), vzestupem self-service BI (samoobslužným BI) a machine learning (strojovým učením) se pojí mnohem vyšší nároky na zajištění datové kvality napříč celou Data Pipeline.
Mezi Metadata Management nástroje patří slovníky a katalogy, které podporují porozumění podnikovým pojmům (včetně definice metrik) a efektivní vyhledávání informací. Pro analytiky a vývojáře jsou užitečné tzv. Data Discovery nástroje pro objevování datových zdrojů a porozumění jejich struktuře a způsobu využití. Konceptuální, logické a fyzické datové modely, procesní modely atd. pomáhají zachytit rostoucí komplexitu řešení. Data Lineage (mapa původu dat) využívá metadata například k zachycení informace o tom, kdy a jakým procesem byl záznam vytvořen, jak dlouho operace trvala, jaká data byla na vstupu a jaká na výstupu.
Knowledge and Collaboration Management je zpravidla realizován v podobě portálu, který shromažďuje výše zmiňované komponenty (například schémata, katalogy, slovníky, vyhledávač) a doplňuje je o další užitečné materiály přispívající k efektivitě týmu (například praktické ukázky kódu či tutoriály). Patří sem i nástroje pro komunikaci (například Slack, Trello) a nástroje podporující vývoj aplikací (například Gitlab).
Zapomněla jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi.
Verča
Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495
🔊Jsme pyšný, že s vámi můžeme sdílej skutečný příběh, který píšeme už několik let s naším velkým klientem Crocodille ČR. Právě totiž vyšla nová epizoda Data Talku, ve které máme prostor vyprávět tento příběh! 💥 Reference je tou nejlepší zpětnou vazbou na naší práci, a tady ta reference zaznívá přímo od Jiřího Brothánka a dostává reálný hlas. 🥪 Jsme součástí transformace Crocodille ČR od počátečních někdy i bolestivých kroků, přes výzvy až po triumfy! Jiří Vicherek vede rozhovor s Jiřím Brothánkem, Head of IT v Crocodille, a naším team leaderem Tomášem Dědkem. Společně odhalují, jak jsme s Crocodille postupovali na cestě od tradičních business modelů k implementaci moderního BI a nyní i AI! 🕵️ Jsme hrdí, že můžeme být datovými detektivy pro jedny z hlavních hráčů na českém trhu.🎧Nenechte si tu epizodu ujít!
Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow | Mňamka #494
Pro některé je LinkedIn pouze sociální sítí, na které mají svůj profesní profil, jen aby se neřeklo a pro některé může být LinkedIn jakási svatyně personal brandingu a navazování profesních kontaktů. Fakt, že LinkedIn generuje celosvětově až 80% B2B leadů ze všech sociálních sítí jen potvrzuje to, že zvláště pro firmy je LinkedIn skvělým místem, kde prezentovat svoje produkty či služby. V dnešní mňamce bych ráda mluvila o tom, jak jsem postupovala ve své bakalářské práci na téma Zpracování marketingových dat prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow a v podstatě tak představit velmi krátký příběh, jak jsem se dostala z nápadu až k hotovému dashboardu.
Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489
Víte, co všechno obnáší certifikace ISO 27001 a jak je tento proces v různých organizacích odlišný? V našem nejnovějším článku vám přinášíme pohled na to, jaký byl proces certifikace u nás v Bizztreatu. Od analýzy a přípravy přes revizi a donastavení systému ISMS až po interní audit a finální externí certifikaci. Dozvíte se o spolupráci s externím partnerem, výzvách spojených s přípravou dokumentace a co vše obnášelo získání certifikace pro naši firmu. A jaký je výsledný dojem z celého procesu? Přečtěte si o tom, proč je certifikace ISO 27001 pouhým začátkem dlouhodobé cesty k zajištění bezpečnosti informací.