Je to mezera, není to mezera? | Mňamka #370
O čištění dat a jeho významu už jsme toho napsali poměrně hodně. Jednoduše řečeno - bez úklidu na vstupu budeme mít bordel i na výstupu.
Dokonce na to máme appku (Cooltivator), která tuhle mravenčí práci umí výrazně zjednodušit. :)
Co ale dělat, když potřebujeme “přechroustat” finanční čísla (například nějaký mapovací Google sheet s budgety)? Ono totiž jeden budget můžete napsat několika způsoby - a reálně se to i stává - copy & paste a najednou tam máte nový formát. :)
Třeba takhle:
Ale co s tím? Čistící skript by měl být univerzální a umět ošetřit všechny tyto možnosti.
Vezměme si to na příkladu Snowflake SQL a pěkně postupně:
1. “číslo” - pohodička, tady není o čem
2. “finanční” - tady už nám TO_NUMBER() stačit nebude - musíme nejdřív nahradit mezery a desetinnou čárku a až poté převést na číslo – rozehříváme se :)
3. “měna” - musíme navíc vyhodit “Kč”, vyzkoušíme
“Oops.. co se děje?” říkal jsem si, když jsem to viděl poprvý a zkusil to dvakrát znovu - chyba mezi klávesnicí a židlí? Není, ani napotřetí to neprošlo... Po chvíli googlení a zkoušení mi to došlo.
Poznáte rozdíl? :)
Ne? Já taky ne, až tady je vidět:
Zatímco v prvním případě jsme nahrazovali znak mezery, v tom druhém jde o oddělovač tisíců, což sice vizuálně vypadá úplně stejně, ale jde o jiný znak.
Takže:
Kdy nepoužívat sloupcové grafy? | Mňamka #463
Sloupcové grafy jsou skvělým a snadno srozumitelným nástrojem pro vizualizaci dat. Není proto divu, že se těší značné popularitě. Problémem ale je, že jsou často využívány i v situacích, na které se příliš nehodí, což může vést k nesprávné či zavádějící interpretaci dat. Typicky se to stává např. při jejich použití k zobrazení sumárních statistik, jakou jsou průměry či mediány, kdy může docházet až k přílišné ztrátě detailu. V dnešní mňamce si ukážeme, proč je v takových případech většinou lepší zvolit jiný typ grafu!