Jaká je Vaše komfortní zóna BI ve firmě? | Mňamka #25
Zavedení BI ve firmě obvykle znamená něco, co se bez nadsázky dá nazvat vystoupením z komfortní zóny. Proč tomu tak je? Pokud pomineme omyl některých firem, že berou BI jako stanovení KPI a jejich následné vynucování, tak opuštění “vylepšených” .xls a předání informací formou dat do týmu není jednoduché rozhodnutí. Obvykle to znamená uvědomění a zviditelnění bolístek a různých “kostlivců”. Je to příležitost dát lidem možnost věci ovlivňovat a delegovat kompetence co nejníže to jde. V článku mě velmi rezonovala věta, pod kterou bych se okamžitě podepsal:
“The commitment, supported by executives, to place the power of data in the hands of more business users across their company, using modern analytics tools.”
Pokud to vedení firmy chápe jako svůj závazek a proces zavádění BI bude aktivně podporovat (půjde příkladem) je velká šance na úspěšný přerod ve firmu, pro kterou nebude “data-driven company” jen fráze nebo další neúspěšný projekt.
Jaká je Vaše Bi komfortní zóna? Jak jste připraveni na zavedení BI? Tento článek Vás může v mnohém inspirovat a navíc si můžete sami vyzkoušet kvíz jak na tom jste.
Kdy nepoužívat sloupcové grafy? | Mňamka #463
Sloupcové grafy jsou skvělým a snadno srozumitelným nástrojem pro vizualizaci dat. Není proto divu, že se těší značné popularitě. Problémem ale je, že jsou často využívány i v situacích, na které se příliš nehodí, což může vést k nesprávné či zavádějící interpretaci dat. Typicky se to stává např. při jejich použití k zobrazení sumárních statistik, jakou jsou průměry či mediány, kdy může docházet až k přílišné ztrátě detailu. V dnešní mňamce si ukážeme, proč je v takových případech většinou lepší zvolit jiný typ grafu!