Jaká je Vaše komfortní zóna BI ve firmě? | Mňamka #25

Zavedení BI ve firmě obvykle znamená něco, co se bez nadsázky dá nazvat vystoupením z komfortní zóny. Proč tomu tak je? Pokud pomineme omyl některých firem, že berou BI jako stanovení KPI a jejich následné vynucování, tak opuštění “vylepšených” .xls a předání informací formou dat do týmu není jednoduché rozhodnutí. Obvykle to znamená uvědomění a zviditelnění bolístek a různých “kostlivců”. Je to příležitost dát lidem možnost věci ovlivňovat a delegovat kompetence co nejníže to jde. V článku mě velmi rezonovala věta, pod kterou bych se okamžitě podepsal:

“The commitment, supported by executives, to place the power of data in the hands of more business users across their company, using modern analytics tools.”

Pokud to vedení firmy chápe jako svůj závazek a proces zavádění BI bude aktivně podporovat (půjde příkladem) je velká šance na úspěšný přerod ve firmu, pro kterou nebude “data-driven company” jen fráze nebo další neúspěšný projekt. 


Jaká je Vaše Bi komfortní zóna? Jak jste připraveni na zavedení BI? Tento článek Vás může v mnohém inspirovat a navíc si můžete sami vyzkoušet kvíz jak na tom jste.

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, rád to s Vámi proberu :-)

Pavel Kvasnička
obchodní příručí datových detektivů
LinkedIn

Nahradí AI datové analytiky? | Mňamka #461

Nahradí AI datové analytiky? | Mňamka #461

Koho všeho nahradí umělá inteligence? To je asi jedno z nejdiskutovanějších témat letošního roku. Dnes se proto podíváme, zda na seznamu ohrožených profesí najdeme i datové analytiky. ChatGPT si totiž dokáže poradit i s SQL, Pythonem a R kódováním. A s pomocí pluginu Code Interpreter můžete dokonce provádět analýzu dat a vytvářet grafy. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že datovým analytikům zvoní hrana. Ve skutečnosti to ale tak jednoduché není, jelikož generativní AI má stále jednu velkou Achillovu patu. Více o tom už v dnešní mňamce!

Web scraping – jak překonat nejčastější problémy | Mňamka #460

Web scraping – jak překonat nejčastější problémy | Mňamka #460

Data z webových stránek představují cenný zdroj informací snad pro každou firmu. Možností jejich využití je totiž celá řada – můžete např. sledovat ceny konkurence a na základě toho dynamicky upravovat ceny vlastní nebo provádět rozsáhlé průzkumy trhu a popularity jednotlivých produktů. No jo, jenže jak taková data získat? Mohli byste je samozřejmě sbírat ručně, mnohem lepší ale je vše zautomatizovat pomocí tzv. web scrapingu. To ovšem není jen tak. Podívejte se, na jaké problémy při tom můžete narazit a jak je překonat!

Jak na smysluplné vizualizace | Mňamka #459

Jak na smysluplné vizualizace | Mňamka #459

Data mluví jasně! Tedy až na případy, kdy to není pravda. Datové vizualizace mohou být mocným nástrojem pro srozumitelnou reprezentaci i dosti komplexních informací. Platí to ale pouze za předpokladu, že se při tvorbě grafů a dashboardů držíme těch nejlepších designových principů a best practices. I velmi jednoduchý graf totiž může být značně matoucí, pokud zvolíme např. nevhodné škálování os nebo jestliže si vybereme jen takové datové body, které podporují náš pohled na věc. Přečtěte si, na co si dát při tvorbě vizualizací pozor!