Design Pattern #5: Transakční data | Mňamka #165
Transakční data jsou všude kolem nás. Položka objednávky eshopu, nákup v obchodě… jak s nimi “zacvičit” tak, abychom se nemuseli dřív nebo později vracet do transformace a přidávat požadovaný sloupec. Mrkněte na věci, které děláme automaticky… Proč? Protože věřte, že brzo na ně dojde řada.
1. First = yes / no
První výskyt události v datech vždy označíme. Jedná se o první objednávku zákazníka? Označíme ji first_order atributem.
Proč? Pokud si data takto předpřipravíme, vyhneme se tak zbytečně složitým výpočtům. Typicky se hodí pro počty nových zákazníků za určité období (suma first_order sloupce za toto období) a podobně.
2. Datum pro jednotlivé stavy
Změnu stavu objednávky/leadu a podobně zaznamenáváme pomocí datumových sloupců pro jednotlivé stavy. Pro každý stav, který může nastat, existuje samostatný sloupec. Např. objednávka přijatá, expedovaná, uzavřená a další.
Proč? Snadno tak vyhneme zmatku, kdyz se atribut stav mění v rámci jednoho sloupce. Navíc můžeme pro každý záznam snadno sledovat dobu trvání konkrétního stavu. Alternativou je podřízená tabulka s jednotlivými objednávky a datem. Obě řešení můžeme i zkombinovat, podle toho, co je pro daný use case nejvýhodnější.
3. Transpozice ze “sloupečků” na samostatné “řádky”
Typicky používáme pro slevy, dopravu a služby, storno. Ze slev na faktuře vyrobíme samostatný řádek (položku faktury se zápornou cenou). Stejně postupujeme v případě storna nebo dopravy a dalších služeb. A co taková sleva prostřednictvím slevového kupónu na dané objednávce? Jasně, další řádek!
Proč? Místo sčítání a odčítání hodnot v různých sloupcích při výpočtu tržeb, sčítáme jeden sloupec a snadno filtrujeme, jaký typ položek chceme do tržeb zahrnout. Pro zachování referenční integrity doplníme takto vzniklé položky do nadřízené tabulky (např. dopravu od konkrétního dodavatele do tabulky zboží).
Hodně eshopařů rádo vytváří sloupec kde “je všechno”, ten se většinou jmenuje “total price” … nenechte se zmást. Vyplatí se dát si tu práci a celý proces rozklíčovat a následně si vytvořit jednoduché položky, přes které můžete filtrovat. Ve finále si ušetřítě hromadu starostí ve vizualizaci.
Máte nějaký další tip, který děláte “vždycky a všude”?
Kdy nepoužívat sloupcové grafy? | Mňamka #463
Sloupcové grafy jsou skvělým a snadno srozumitelným nástrojem pro vizualizaci dat. Není proto divu, že se těší značné popularitě. Problémem ale je, že jsou často využívány i v situacích, na které se příliš nehodí, což může vést k nesprávné či zavádějící interpretaci dat. Typicky se to stává např. při jejich použití k zobrazení sumárních statistik, jakou jsou průměry či mediány, kdy může docházet až k přílišné ztrátě detailu. V dnešní mňamce si ukážeme, proč je v takových případech většinou lepší zvolit jiný typ grafu!