Design Pattern #5: Transakční data | Mňamka #165
Transakční data jsou všude kolem nás. Položka objednávky eshopu, nákup v obchodě… jak s nimi “zacvičit” tak, abychom se nemuseli dřív nebo později vracet do transformace a přidávat požadovaný sloupec. Mrkněte na věci, které děláme automaticky… Proč? Protože věřte, že brzo na ně dojde řada.
1. First = yes / no
První výskyt události v datech vždy označíme. Jedná se o první objednávku zákazníka? Označíme ji first_order atributem.
Proč? Pokud si data takto předpřipravíme, vyhneme se tak zbytečně složitým výpočtům. Typicky se hodí pro počty nových zákazníků za určité období (suma first_order sloupce za toto období) a podobně.

2. Datum pro jednotlivé stavy
Změnu stavu objednávky/leadu a podobně zaznamenáváme pomocí datumových sloupců pro jednotlivé stavy. Pro každý stav, který může nastat, existuje samostatný sloupec. Např. objednávka přijatá, expedovaná, uzavřená a další.
Proč? Snadno tak vyhneme zmatku, kdyz se atribut stav mění v rámci jednoho sloupce. Navíc můžeme pro každý záznam snadno sledovat dobu trvání konkrétního stavu. Alternativou je podřízená tabulka s jednotlivými objednávky a datem. Obě řešení můžeme i zkombinovat, podle toho, co je pro daný use case nejvýhodnější.
3. Transpozice ze “sloupečků” na samostatné “řádky”
Typicky používáme pro slevy, dopravu a služby, storno. Ze slev na faktuře vyrobíme samostatný řádek (položku faktury se zápornou cenou). Stejně postupujeme v případě storna nebo dopravy a dalších služeb. A co taková sleva prostřednictvím slevového kupónu na dané objednávce? Jasně, další řádek!
Proč? Místo sčítání a odčítání hodnot v různých sloupcích při výpočtu tržeb, sčítáme jeden sloupec a snadno filtrujeme, jaký typ položek chceme do tržeb zahrnout. Pro zachování referenční integrity doplníme takto vzniklé položky do nadřízené tabulky (např. dopravu od konkrétního dodavatele do tabulky zboží).
Hodně eshopařů rádo vytváří sloupec kde “je všechno”, ten se většinou jmenuje “total price” … nenechte se zmást. Vyplatí se dát si tu práci a celý proces rozklíčovat a následně si vytvořit jednoduché položky, přes které můžete filtrovat. Ve finále si ušetřítě hromadu starostí ve vizualizaci.

Máte nějaký další tip, který děláte “vždycky a všude”?
Microsoft Fabric vs. Power BI: Jaké jsou rozdíly? | Mňamka #496
Výběr správného nástroje pro analýzu dat může být náročný vzhledem k množství dostupných možností. Od společnosti Microsoft se nabízí dvě populární volby, kterými jsou Power BI a Microsoft Fabric. Pojďme se podrobněji podívat na jejich funkčnost, design, bezpečnost, zaměření na jednotlivá odvětví a mnoho dalšího.
Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495
🔊Jsme pyšný, že s vámi můžeme sdílej skutečný příběh, který píšeme už několik let s naším velkým klientem Crocodille ČR. Právě totiž vyšla nová epizoda Data Talku, ve které máme prostor vyprávět tento příběh! 💥 Reference je tou nejlepší zpětnou vazbou na naší práci, a tady ta reference zaznívá přímo od Jiřího Brothánka a dostává reálný hlas. 🥪 Jsme součástí transformace Crocodille ČR od počátečních někdy i bolestivých kroků, přes výzvy až po triumfy! Jiří Vicherek vede rozhovor s Jiřím Brothánkem, Head of IT v Crocodille, a naším team leaderem Tomášem Dědkem. Společně odhalují, jak jsme s Crocodille postupovali na cestě od tradičních business modelů k implementaci moderního BI a nyní i AI! 🕵️ Jsme hrdí, že můžeme být datovými detektivy pro jedny z hlavních hráčů na českém trhu.🎧Nenechte si tu epizodu ujít!
Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow | Mňamka #494
Pro některé je LinkedIn pouze sociální sítí, na které mají svůj profesní profil, jen aby se neřeklo a pro některé může být LinkedIn jakási svatyně personal brandingu a navazování profesních kontaktů. Fakt, že LinkedIn generuje celosvětově až 80% B2B leadů ze všech sociálních sítí jen potvrzuje to, že zvláště pro firmy je LinkedIn skvělým místem, kde prezentovat svoje produkty či služby. V dnešní mňamce bych ráda mluvila o tom, jak jsem postupovala ve své bakalářské práci na téma Zpracování marketingových dat prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow a v podstatě tak představit velmi krátký příběh, jak jsem se dostala z nápadu až k hotovému dashboardu.