Co jsme udělali

Automatický reporting stavu objednávek a úspěšnější vytížení vozové flotily o 20 %


DoDo se věnuje expresnímu doručování zásilek různého charakteru. 

Když chcete odnést balíky na poštu, když si v práci zapomenete nabíječku nebo když rychle potřebujete narozeninový dort pro dceru.

Zároveň DoDo rozváží statisíce zásilek měsíčně pro velkou škálu e-commerce subjektů, které DoDo využívají na logistiku poslední míle.

Aby však v DoDo mohli efektivně využívat své vozy a znali aktuální stav objednávek, potřebovali nástroj, se kterým budou mít detailní přehled o celé své vozové flotile. 

DoDo
inovativní doručovací společnost


vyřízení více objednávek s využitím menšího počtu aut a kurýrů

o 10 %


obsazení aut

o 20 % lépe


ušetření lidské práce

500 h/rok

A s tím jsme jim pomohli my.


Představení DoDo


Každý občas potřebuje osobního asistenta, který zvládne spolehlivě doručit jakoukoliv zásilku. A může jít o důležitou smlouvu pro klienta i nákup pro babičku.

DoDo v průměrném čase doručení 47 minut pomáhá zařídit to, co jejich klienti sami nestíhají. 

Může jít o dovoz čerstvé pizzy, nákup kancelářských potřeb, vyzvednutí obleku z čistírny či podání zásilky na poště

DoDo funguje v rámci segmentu B2B jako vysoce efektivní, spolehlivé a „tailor-made" řešení poslední míle. Pomáhá e-commerce hráčům řešit logistiku ke koncovým zákazníkům efektivně a udržitelně. Ať už se jedná o rozvoz potravin, objednávek z e-shopů, nebo o expresní doručení jídla. 

DoDo je zároveň vysoce flexibilní osobní asistenční a kurýrní služba, která je na základě objednávky prostřednictvím SMS nebo Facebook Messengeru schopna zajistit okamžitou pomoc s takřka jakýmkoli problémem.


Zadání od DoDo

1. Chceme podrobný přehled o autech 

Během krátkého období se flotila rozšířila o stovky aut a stávající systém evidence vozů jednou za 14 dní není udržitelný. Chceme vyřešit možnosti reportingu bez zatížení fleet oddělení a nahradit ruční práci automatizací. 

2. Potřebujeme znát aktuální stav objednávek 

Naším cílem je reagovat na požadavky zákazníka ještě rychleji a lépe obsazovat volná auta. 

3. Máme hodně práce s reporty 

Efektivní logistika stojí na pečlivém reportingu. Celý proces chceme zefektivnit a zautomatizovat. Získané kapacity interního týmu se tak mohou využít k vývoji nových funkcionalit.

Úkoly pro BizzTreat 

1. Výběr technologie 

DoDo používá Microsoft, proto vybíráme technologii, se kterou umí pracovat.

2. Zdroj dat 

Data z logistické platformy a Google Sheets dokážeme díky otisku v ETL (extract, transform, load) šabloně Bizzflow postavené na cloudovém řešení Microsoft Azure uložit na SQL server. Zde probíhají transformace dat a ukládání výstupních tabulek pro vizualizační nástroj. 

3. Vizualizační nástroj 

S ohledem na preferenci Microsoft řešení vybíráme Power BI, který je zároveň vhodným nástrojem pro real-time data


"V last-mile delivery businessu je klíčové reagovat na změny okamžitě. Díky BizzTreat máme výrazně lepší přehled o naší flotile, její produktivitě a můžeme řešit situace v podstatě real-time." 

Viera Slota Gecková
CFO 


Výhody řešení

  • Jednoduchost a přehlednost aktuálního stavu objednávek. 

  • Flexibilita vybrané šablony s možností budoucích úprav. 

  • Maximální využití technologií a automatizace. 

  • Platba pouze za provoz cloudu. 

  • Snadná kontrola kdykoliv a odkudkoliv.


Výsledek spolupráce

01/
Kompletní přehled o autech se nám aktualizuje 4x denně

Dřívější vyplňování reportů 1× za 14 dní nově nahrazuje automatická aktualizace 4× za den. Přehled o využití flotily nám pomáhá lépe plánovat kapacity aut až o 20 %. 

02/
Dokážeme snadno zjistit stav objednávek 

Díky reportingu umíme o 20 % lépe obsazovat auta a dokážeme tak vyřídit o 10 % více objednávek s využitím menšího počtu aut a kurýrů. 

03/
Reporty se vytváří automatickyčímž ušetříme 500 hodin práce ročně

Hlídáme plnění budgetu zákazníka a týdně ušetříme 10 hodin ruční práce zaměstnanců DoDo. Čas interního týmu se tak může využít na vývoj nových funkcionalit a celkové zlepšování kurýrních služeb. 

Díky Power BI máme silný nástroj i pro partnery, kteří do reportingu nahlíží. Společně můžeme stávající procesy neustále vylepšovat. 

04/
Snížení nehodovosti 

Unikátní Power BI report nehodovosti jsme navázali na KPIs jednotlivých stream manažerů, kteří mohou sledovat např. rychlost vjíždění řidičů do nebezpečných zatáček. 

Díky zavedeným opatřením se podařilo za pouhé 3 měsíce snížit nehodovost o 11 %. 

,,S reportem Accidents sledujeme vývoj nehodovosti celkově, dle regionů a dle kurýra. Víme tak, kdo je dobrým řidičem a spolehlivým kurýrem a kdo ne. Výborná je vzájemná možnost porovnání různých období." 

Adam Souček
Head of express delivery DoDo 

Zapojte datové detektivy do vašich projektů

Jsme experti na BI. V podnikových datech čteme jako v čítance.

+420 724 917 911
info@bizztreat.com