Základní datové typy | Mňamka #41
Datový typ je jednoduše atributem dat, který říká kompilátoru nebo interpretovi, jak programátor hodlá data použít. Většina programovacích jazyků podporuje běžné datové typy reálných , celých a booleovských . Datový typ omezuje hodnoty, které může mít výraz , například proměnná nebo funkce. Tento datový typ definuje operace, které lze s daty provádět, význam dat a způsob, jakým lze uložit hodnoty tohoto typu. Typ hodnoty, ze které může výraz vzít svou hodnotu. (zdroj wiki)
Uf. Toť definice. Co to ale ve skutečnosti znamená? Vědět, o jaký datový typ se jedná je úplný základ datové analytiky. Správná klasifikace nám ulehčí spoustu budoucích troubles. Když jsem začínala s datovou analytikou, o datových typech jsem samozřejmě slyšela, ale moc mi to hned nedocvaklo :-) Postřehla jsem to až ve chvíli, kdy jsem se učila s vizualizačním nástrojem - pokud totiž neoznačíte správně datový typ hned na startu, bude vám i to nejlepší zobrazovátko ukazovat nesmysly. Například máte-li sloupec “rok” označený jako “text - string” - pokud nezměníte datový typ na “datum - date”, nikdy nebudete schopni zobrazit data (rok) v časové ose, protože zobrazovátko nepochopí, že jde o datum.

Správná klasifikace datových typů ale není samozřejmě jen o vizualizaci. Tím úplně nejzákladnějším důvodem je velikost data. Pro každý datový typ je vyhrazeno větší či menší množství paměti - v praxi to znamená, že z hlediska místa je výhodnější mít uloženu informaci jako boolean (muž - 1 ano / 0 ne) než jako text “muž - ano”. Jakou mají jednotlivé datové typy velikost se dočtete například zde.
Nerada bych tu popisovala celou problematiku datových typů, na to jsem malý pán. Datové typy mají různou klasifikaci a pro různé programovací jazyky se mohou lišit. Jak už mám ale ve zvyku, tady je pár zajimavých odkazů, které se datovými typy zabývají trochu podrobněji:
- Analýza a vizualizace dat v jazyce R - jasné shrnutí datových typů v R
- Datové typy v SQL
- Základní datové typy v Python
Eva
Pilíře úspěšného datového projektu | Mňamka #544
V Bizztreatu máme za sebou desítky datových projektů napříč různými odvětvími např. jako e-commerce, retail, výroba, média nebo obchod. Z praxe víme, že mnoho datových projektů selhává – nedoručí očekávaný přínos, uvíznou na půli cesty nebo se zacyklí v nekonečném „ještě to ladíme“. Bez ohledu na typ projektu či sektor platí, že úspěch vždy stojí na pevných základech – pilířích, které rozhodují o tom, jestli výstup skutečně přinese byznysovou hodnotu. Právě proto je klíčové zaměřit se na to, co dělá datový projekt opravdu úspěšným. Tak pojďme na to.
Ikony v reportu: Zaujměte na první pohled a zjednodušte navigaci | Mňamka #543
Vizuální zkratky, které promění datovou džungli v přehlednou mapu. Zjistěte, jak s pomocí ikon zjednodušit navigaci, zvýraznit klíčové informace a proměnit suchá data v poutavý příběh. Naučte se vybírat vhodné ikony, pracovat s nimi efektivně a odhalte, proč je jejich správné použití klíčové pro srozumitelnost a úspěch vašich reportů.
Jak předvídat chování zákazníků: Churn, životní hodnota a další klíčové ukazatele | Mňamka #542
Porozumění chování zákazníků a jeho predikce jsou dnes klíčové pro firmy, které chtějí budovat loajalitu, zlepšit cílení kampaní a efektivně řídit své marketingové investice. Jak předpovědět, kdy zákazník odejde, jakou má pro firmu hodnotu nebo kdy s největší pravděpodobností znovu nakoupí? V článku se podíváme na klíčové koncepty, jako je predikce odchodu zákazníků (churn), výpočet jejich životní hodnoty (Lifetime Value), odhad pravděpodobnosti další interakce či modelování sklonu k nákupu. Získané poznatky mohou pomoci vytvářet efektivnější marketingové strategie a lepší zákaznickou zkušenost.