Základní datové typy | Mňamka #41

Datový typ je jednoduše atributem dat, který říká kompilátoru nebo interpretovi, jak programátor hodlá data použít. Většina programovacích jazyků podporuje běžné datové typy reálných , celých a booleovských . Datový typ omezuje hodnoty, které může mít výraz , například proměnná nebo funkce. Tento datový typ definuje operace, které lze s daty provádět, význam dat a způsob, jakým lze uložit hodnoty tohoto typu. Typ hodnoty, ze které může výraz vzít svou hodnotu. (zdroj wiki) 

Uf. Toť definice. Co to ale ve skutečnosti znamená? Vědět, o jaký datový typ se jedná je úplný základ datové analytiky. Správná klasifikace nám ulehčí spoustu budoucích troubles. Když jsem začínala s datovou analytikou, o datových typech jsem samozřejmě slyšela, ale moc mi to hned nedocvaklo :-) Postřehla jsem to až ve chvíli, kdy jsem se učila s vizualizačním nástrojem - pokud totiž neoznačíte správně datový typ hned na startu, bude vám i to nejlepší zobrazovátko ukazovat nesmysly. Například máte-li sloupec “rok” označený jako “text - string” - pokud nezměníte datový typ na “datum - date”, nikdy nebudete schopni zobrazit data (rok) v časové ose, protože zobrazovátko nepochopí, že jde o datum.

Správná klasifikace datových typů ale není samozřejmě jen o vizualizaci. Tím úplně nejzákladnějším důvodem je velikost data. Pro každý datový typ je vyhrazeno větší či menší množství paměti - v praxi to znamená, že z hlediska místa je výhodnější mít uloženu informaci jako boolean (muž - 1 ano / 0 ne) než jako text “muž - ano”. Jakou mají jednotlivé datové typy velikost se dočtete například zde

Nerada bych tu popisovala celou problematiku datových typů, na to jsem malý pán. Datové typy mají různou klasifikaci a pro různé programovací jazyky se mohou lišit. Jak už mám ale ve zvyku, tady je pár zajimavých odkazů, které se datovými typy zabývají trochu podrobněji: 

Eva

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, ráda to s Vámi proberu :-)

Eva Hankusová
detektiv nových příležitostí
LinkedIn

Jaká KPIs sledovat během krize | Mňamka #143

Jaká KPIs sledovat během krize | Mňamka #143

V souvislosti s rozšířením Covidu přišlo mnoho změn. Tato krize otřásá nejedním byznysem. Firmy se snaží revidovat svou růstovou strategii tak, aby jejich byznys v této době dál fungoval. Spolu s ní jdou ruku v ruce KPIs, které je nutné s novou strategií sladit. Proto je ideální chvíle využít příležitosti a vzít to z gruntu. Jak na to? Článek Realigning KPI‘s during the crisis: 10 Metrics that Matter může být skvělou inspirací.

Na co myslet, když vybíráme barvu pro vizualizaci | Mňamka #142

Na co myslet, když vybíráme barvu pro vizualizaci | Mňamka #142

Vizualizaci dat lze definovat jako reprezentaci čísel tvary - a bez ohledu na to, jak tyto tvary vypadají (čáry, tečky apod.), musí mít barvu. Někdy barvy jen zviditelní tvary, jindy samy reprezentují konkrétní data nebo kategorie. Tento článek je zaměřen především na druhé zmíněné. Dozvíte se také, co je dobré vzít v úvahu při výběru barev vaší vizualizace. Závěrem se můžete ponořit do dalších inspirativních článků týkajících se tohoto tématu.

Bizzcoin | Mňamka #141

Bizzcoin | Mňamka #141

Za nás je jednoznačně nejlepší motivací práce na projektech, které dávají smysl. A to nám v Bizztreatu funguje skvěle. Vnitřní motivace je mocná hybatelka. Ale... je to asi dva roky, co jsme došli k tomu, že se s lidmi chceme rozdělit, když se bude firmě dařit. Sice trochu motivace vnější ale věříme, že zdravě nastavená. A tak jsme vymysleli Bizzcoin. Jak funguje? To ve stručnosti vystihl Jirka v tomto článku.