Proč mít firemní Wiki (nejen pro datové projekty)? | Mňamka #352

Jak už to v businessu bývá a ačkoliv chceme či nechceme, lidé odcházejí a přicházejí. Tak tomu je, bylo a bude. Co je však nesmírně bolestivé pro každou společnost, je situace, když s daným jedincem odejde i kus firemního know-how.

Jak teda předcházet tomu, aby know-how (ať už ohledně vašeho BI nebo čehokoli jiného) zůstalo ve firmě? Jak minimalizovat závislost na konkrétním jedinci a jeho znalostech, které vám protečou mezi prsty ve chvíli, kdy za sebou zabouchne dveře?

Naše 3 základní tipy:

1. Dokumentace

Dokumentujte, co se dá - návody, postupy, best practices, procesy, projekty, plány, prostě nejlépe vše, nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit. Spousta lidí vytváření dokumentace nesnáší, každý to dělá jinak a je těžké pak některým dokumentacím rozumět, proto:

Najděte ve firmě jedince, kteří jsou organizovaní a nadšení pro tuto činnost. Nechte je šířit povědomí o tom, proč je dokumentace důležitá. Nechte je, ať vytváří základní schéma dokumentace pro často opakující se procesy v čase (např. v Bizztreat je to tvorba dokumentace pro datové projekty, které děláme).

2. Pořádek dělá přátele!

Máte nějakou firemní Wiki? Jak jednoduché je se v ní vyznat? Najdete vždy, co potřebujete?

Zajistěte jasnou a popsanou strukturu - když něco hledám, měl bych vědět, kde to najdu.

3. Vytvořte proces…

…kdy bude vytvoření dokumentace prostě a jednoduše nezbytné.

Například v Bizztreat máme Support Team, který se stará o zabezpečení funkčnosti projektů (včasná dodávka dat, incidenty týkající se platforem pro zpracovávání dat apod.). Aby však Support Team mohl reagovat na události v rámci projektu, musí jej znát! Proto, než projekt může být předán do Support Teamu, je důležité, aby vznikla dokumentace dle požadavků Support Teamu.

Co z toho plyne? Touto předávkou automaticky vzniká nezbytnost vytvoření dokumentace a je zaručeno, že “know-how bude přeneseno z hlavy na papír”.

Na závěr mohu doporučit námi používaný Open Source software BookStack, který pro menší či středně větší firmy může velice dobře posloužit jako Wiki.

BookStack (zdroj: https://www.bookstackapp.com/)

A jak pracujete na udržení know-how ve vaší společnosti? Pokud si chcete o tomto tématu promluvit, ozvěte se nám. Díky a ať vaše firemní know-how jen vzkvétá! 🤞

Zapomněl jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. Rád to s vámi proberu.

Patrik

Patrik Samko
Datový detektiv
Linkedin

Líbí se vám článek? Ochutnejte naše mňamky.

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

🔊Jsme pyšný, že s vámi můžeme sdílej skutečný příběh, který píšeme už několik let s naším velkým klientem Crocodille ČR. Právě totiž vyšla nová epizoda Data Talku, ve které máme prostor vyprávět tento příběh! 💥 Reference je tou nejlepší zpětnou vazbou na naší práci, a tady ta reference zaznívá přímo od Jiřího Brothánka a dostává reálný hlas. 🥪 Jsme součástí transformace Crocodille ČR od počátečních někdy i bolestivých kroků, přes výzvy až po triumfy! Jiří Vicherek vede rozhovor s Jiřím Brothánkem, Head of IT v Crocodille, a naším team leaderem Tomášem Dědkem. Společně odhalují, jak jsme s Crocodille postupovali na cestě od tradičních business modelů k implementaci moderního BI a nyní i AI! 🕵️ Jsme hrdí, že můžeme být datovými detektivy pro jedny z hlavních hráčů na českém trhu.🎧Nenechte si tu epizodu ujít!

Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow  | Mňamka #494

Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow | Mňamka #494

Pro některé je LinkedIn pouze sociální sítí, na které mají svůj profesní profil, jen aby se neřeklo a pro některé může být LinkedIn jakási svatyně personal brandingu a navazování profesních kontaktů. Fakt, že LinkedIn generuje celosvětově až 80% B2B leadů ze všech sociálních sítí jen potvrzuje to, že zvláště pro firmy je LinkedIn skvělým místem, kde prezentovat svoje produkty či služby. V dnešní mňamce bych ráda mluvila o tom, jak jsem postupovala ve své bakalářské práci na téma Zpracování marketingových dat prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow a v podstatě tak představit velmi krátký příběh, jak jsem se dostala z nápadu až k hotovému dashboardu.

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Víte, co všechno obnáší certifikace ISO 27001 a jak je tento proces v různých organizacích odlišný? V našem nejnovějším článku vám přinášíme pohled na to, jaký byl proces certifikace u nás v Bizztreatu. Od analýzy a přípravy přes revizi a donastavení systému ISMS až po interní audit a finální externí certifikaci. Dozvíte se o spolupráci s externím partnerem, výzvách spojených s přípravou dokumentace a co vše obnášelo získání certifikace pro naši firmu. A jaký je výsledný dojem z celého procesu? Přečtěte si o tom, proč je certifikace ISO 27001 pouhým začátkem dlouhodobé cesty k zajištění bezpečnosti informací.