Power BI Bookmarks III. – možnosti a limitace využití | Mňamka #409

V posledním díle průvodce po Power BI Bookmarks se podíváme na to, jak lze záložky používat a kdy je naopak lepší zvolit jinou možnost vizualizace.

Jeden z nejčastějších příkladů záložek - vyskakovací panel s filtry - jsme si názorně ukázali již v předchozí části. Hlavní výhodou je úspora místa, která vznikne tím, že filtry a slicery přesuneme do skryté části, přičemž si je uživatel může zobrazit jen v případě, že je chce využít.

Záložky můžete využít i v případě, když potřebujete na report vtěsnat více vizuálů, ale nechcete tak činit na úkor přehlednosti.

Prostřednictvím záložky umístíte na report více objektů na sebe a necháte uživatele, aby si sám vybral, který si zrovna zobrazí. Může se jednat o překlikávání mezi stejnými informacemi, ale v jiné úrovni detailu, nebo může jít o absolutně odlišné objekty. Fantazii se meze nekladou.

Informační funkce

Obsahuje váš report mnoho prvků, které vyžadují dodatečné informace či vysvětlení pro uživatele, jak dané prvky využívat? Buď můžete schovat tyto instrukce do tooltipu ke každému objektu, nebo dáte uživateli možnost zobrazit si všechny informace naráz, čímž mu ušetříte mnoho překlikávání.

Základem tohoto způsobu použití je doplnění reportu o kombinaci tvarů a textových polí, do kterých doplníte instrukce dle vaší potřeby. Záložku pak nastavíte tak, aby se všechny dodatečné informace zobrazily a ukryly po stisknutí určitého tlačítka.

Záložky versus parametry polí

Pojďme nyní od záložek odbočit k jinému nástroji, které nabízí Power BI, a tím jsou parametry polí, neboli Field Parameters.

Parametry polí představují relativně novou funkci Power BI, která umožňuje uživatelům dynamicky měnit metriky nebo dimenze v rámci vizuálů podle svých preferencí. V určitém ohledu tedy suplují funkci záložek, přičemž ale přináší značnou úsporu paměti.

Parametry polí naleznete pod možností Modelování > Nový Parametr > Pole (Modeling > New parameter > Fields)

Pokud chcete vytvořit parametr, zadejte jeho název a vyberte pole, která chcete použít. V tomto ukázkovém případě jsme vybrali dvě metriky, mezi kterými si bude uživatel vybírat – právě ty pro nás představují naše pole.

Stisknutím tlačítka Create se automaticky vytvoří kalkulovaná tabulka, která je zcela odpojená od modelu:

Tato tabulka obsahuje tři sloupce: jméno parametru, které se zobrazí ve sliceru, odkaz na metriky nebo dimenze použité v parametru polí a pořadí těchto polí.

S parametry pracujeme jako s jakoukoliv metrikou nebo dimenzí. V následujícím případě tedy parametr přidáme do Values a za pomoci sliceru vybíráme metriku, kterou chceme v danou chvíli zobrazit v rámci jednoho vizuálu.

Stejného výsledku bychom dosáhli i za pomocí záložek, a to tak, že bychom vytvořili dva grafy, které by se navzájem překrývaly. Proč tedy v tomto případě použít parametry polí namísto záložek?

Použití parametrů je jednodušší a rychlejší, ale hlavně je na jejich fungování potřeba méně paměti. Jistě jste si také všimli, že čím více objektů na stránce máte, tím déle trvá jejich načítání. I když se objekty navzájem překrývají, i tak se v rámci Power BI nahrávají na pozadí. V případě parametrů polí se druhý vizuál začne načítat až v okamžiku, kdy si ho uživatel vybere prostřednictvím sliceru.

Jak jsme tedy uvedli výše, záložky mají mnohé výhody a možnosti jejich využití jsou nepřeberné. I tento nástroj má však své limity, a proto i v případě záložek platí pravidlo používat je s mírou a zamyslet se pro každý use case, zda Power BI nenabízí efektivnější řešení.

Zapomněla jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. 

Terka

Tereza Augustinová
datový detektiv
LinkedIn

Jak Excel zruinuje váš byznys! | Mňamka #398

Jak Excel zruinuje váš byznys! | Mňamka #398

Excel může být dobrým pomocníkem pro rychlé analýzy, pro řízení středních a velkých firem se už však dávno nehodí. Pokud jste v něm někdy zkoušeli otevřít opravdu velký soubor se spoustou záznamů, asi moc dobře víte, o čem mluvíme. Není to ale zdaleka jen o promrhaném času, ve velké firmě vás totiž takové „excelování“ může stát i pěknou fůru peněz. Jak velkou? To už se dozvíte v dnešní mňamce, ve které pro vás Patrik sepsal největší bolístky řešení dat v Excelu!

Power BI Bookmarks II. – tvorba filtrovacího panelu | Mňamka #385

Power BI Bookmarks II. – tvorba filtrovacího panelu | Mňamka #385

Jak si v Power BI vytvořit záložky? Máme tady pokračování naší krátké minisérie o záložkách od Terky. V minulém díle jsme si udělali generální úklid v sekci Selection a dnes už se tak konečně můžeme pustit do samotné tvorby záložek. Vše si přitom demonstrujeme pěkně krok po kroku na jednoduchém příkladu tvorby filtrovacího panelu, který se na stránce zobrazí při stisku ikony filtru. Další praktické příklady si pak ukážeme v závěrečném díle našeho průvodce po záložkách, kde se zároveň podíváme i na jejich limity a omezení. Tak jdeme na to!

Code review – proč jej děláme a proč je důležité? | Mňamka #382

Code review – proč jej děláme a proč je důležité? | Mňamka #382

Pro někoho je code review neboli kontrola změn kódu zbytečnost, která jen zpomaluje práci na projektu. Pro nás je to ale základní součást firemních good practices. Jedině tak si totiž můžeme být jisti, že se do produkčního kódu nedostanou chyby. Správně nastavený proces code review vedle toho ale také podporuje týmovou spolupráci a zastupitelnost na projektech. I sebelepší kód vám je totiž k ničemu, když mu rozumí jen jediný člověk. Podívejte se proto, jak takové code review v BizzTreat vypadá!