Power BI Bookmarks II. – tvorba filtrovacího panelu | Mňamka #385

V minulém díle jsme si uklidili v Power BI v sekci Selection a nyní se můžeme pustit do samotné tvorby záložek.

Jak již bylo vysvětleno v předchozím článku, záložky přináší otisk vybraných objektů vizuálu, který uživatel může vyvolat stisknutím tlačítka, ke kterému danou záložku přiřadí. Pojďme si demonstrovat tvorbu bookmarks na jednoduchém příkladu.

Naším cílem bude vytvořit tento panel filtrů, který se na stránce zobrazí při stisku ikony filtru.

Prvním krokem je vložit na stránku objekty, které budou budit dojem vyskakovacího panelu. V našem případě se jedná o následující tvary, filtry a textová pole, která je třeba poskládat do požadovaného stavu.

Jakmile je panel sestaven, umístěte ho přes všechny existující objekty na stránce na místo, kde chcete, aby se objevil po stisknutí tlačítka. Nastavte viditelnost objektů v panelu „Selection” a ujistěte se, že je máte seřazené ve správném pořadí. Pro ilustraci můžete použít následující návrh.

Nyní je čas na to vytvořit záložku. Otevřete panel “Bookmarks“ přes možnost „View“ a stiskněte tlačítko „Add“.

V panelu Bookmark se vám objeví nová záložka s automaticky vygenerovaným názvem, jejíž nastavení můžete upravovat přes ikonu tří teček u jejího jména.

Podobu záložky je možné kdykoliv změnit prostřednictvím možnosti „Update”/ „Aktualizovat”. Pokud se například rozhodnete, že chcete do panelu přidat další filtr, upravíte si podobu stránky dle vašich potřeb a pak vyberete možnost “Update”. V tu chvíli se vám změní otisk záložky na aktuální podobu.

Kromě klasických voleb „Rename“ nebo „Delete“ lze seskupit více záložek do skupiny pomocí funkce „Group”/„Skupina”, což je velice užitečná volba v případě, že chcete Bookmark vyvolat prostřednictvím tlačítek navigátoru. Na navigátor se blíže podíváme v dalším díle série o záložkách.

Pokud máte v možnostech zaškrtnutou volbu „Data” uloží se do záložky i otisk dat, které máte aktuálně na stránce zobrazené, a to včetně použitých filtrů, drilldownu nebo řazení pro dané vizuály.

Nejlépe si vysvětlíme rozdíly použití volby „Data“ v praxi. Odškrtněte možnost „Data“ u vámi vytvořené záložky číslo 1 a nyní zafiltrujte libovolně váš vizuál. Vytvořte si novou záložku přes možnost „Add“, u níž ponechejte „Data“ v přednastavené (zaškrtnuté) podobě. Nyní opět změňte zafiltrování vizuálu a otestujte v sekci Bookmarks, jak se chovají obě záložky. Záložka číslo jedna nikterak nezmění zafiltrované možnosti, jelikož ta nerespektuje otisk dat. Druhá záložka vás oproti tomu vždy vrátí do filtrované podoby vizuálu.

Další možností záložek je „Display”/„Zobrazení” přes kterou se mění nastavení viditelnosti objektů.

V případě, že je vybrána možnost „Current page”/„Aktuální stránka” slouží záložka pro přesun mezi stránkami. Pokud tedy umístíte odkaz na záložku na jinou stránku, než ke které se vztahuje, dostanete se stiskem tlačítka pro vyvolání záložky na danou stránku. Pokud tuto volbu v nastavení nevyberete, stránka se sice nastaví do požadované podoby, ovšem vy se na ni automaticky nepřesunete. Změna proběhne na pozadí a vy ji zaznamenáte, až když na danou stránku přejdete sami.

Posledními možnostmi nastavení jsou „All Visuals“ a „Selected Visuals“ . Rozdíl spočívá v tom, že možnost „Selected Visuals“ zachycuje otisk pouze pro objekty, které jsou aktuálně vybrány v sekci „Selection” a ostatní neoznačené objekty bookmark nereflektuje.

Když už známe všechny možnosti záložek, pojďme uvést do provozu náš filtrovací panel.

Budeme potřebovat nastavit celkem tři záložky. První již máme vytvořenou, pro lepší přehlednost ji přejmenujeme na „Filter Panel ON – Release Filters“. Nyní vytvoříme identickou kopii pouze s tím rozdílem, že nevybereme možnost „Data“, a pojmenujeme ji „Filter Panel ON“. Poslední záložka by měla odrážet podobu vizuálu, kde není filtrovací panel viditelný. Skryjeme tedy panel a všechny jeho komponenty přes ikonu oka a vytvoříme nový Bookmark s názvem „Filter panel OFF“.

Teď už stačí přiřadit záložky k jednotlivým objektům, po jejichž stisku se bookmark vyvolá a zobrazí tak otisknutou podobu vizuálu.

Vybereme si objekt, ke kterému chceme daný bookmark přiřadit a v sekci „Action” vybereme typ „Bookmark” a najdeme název konkrétní záložky.

Abyste otestovali funkčnost tlačítka, musíte ho stisknout společně s klávesou CTRL. Jakmile však vypublikujete report do workspace, přechod na bookmark bude fungovat pouhým kliknutím, bez nutnosti klávesy CTRL.

K ikoně filtru tedy přiřazujeme záložku „Filter Panel ON“, čímž docílíme toho, že se nám při stisknutí ikony filtru zobrazí filtrovací panel.

K tlačítku „Release Filters“ přiřadíme bookmark „Filter Panel ON – Release Filters“. Výsledkem bude, že tlačítko release filters vrátí všechny výběry ve filtrech do neutrální polohy.

Poslední záložku „Filter panel OFF“ přiřadíme k ikoně křížku. Po stisknutí křížku se tedy panel filtrů skryje.

Tím jsme uvedli v život jednu z mnoha možností využití záložek. Další příklady si ukážeme v posledním díle průvodce po záložkách, kde se zároveň podíváme i na jejich limity a omezení.

Zapomněla jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. 

Terka

Tereza Augustinová
datový detektiv
LinkedIn

Keboola a Kai PromtLab | Mňamka #524

Keboola a Kai PromtLab | Mňamka #524

Objavte PromptLab, sofistikované riešenie od Kebooly a Kai PromtLab na zlepšenie interakcií s umelou inteligenciou. V tomto článku sa dozviete, ako PromptLab využíva technológiu Streamlit na automatické prispôsobovanie výziev za účelom dosiahnutia lepšej jasnosti a presnosti vo vašich projektoch. Oboznámte sa s intuitívnym rozhraním, ktoré vám umožní porovnávať výsledky a optimalizovať pracovné postupy.

Základní pojmy v datovém modelování | Mňamka #457

Základní pojmy v datovém modelování | Mňamka #457

Co je to datový model? Jaký je rozdíl mezi konceptuálním a logickým modelem? A k čemu slouží proces tzv. normalizace? Bez datového modelování se dnes v BI obejdete už jen stěží, Kuba si o něm proto připravil krátkou minisérii, ve které si vše probereme od úplných základů. V prvním díle se seznámíme s nejdůležitějšími pojmy, které byste v této souvislosti měli znát, a na jednoduchém příkladu z oblasti sales si ukážeme, jak takový datový model vlastně vypadá. Tak pojďme na to!

MAQL II. - MAQL Reuse factů & Nesting metrik | Mňamka #454

MAQL II. - MAQL Reuse factů & Nesting metrik | Mňamka #454

Proč se vyplatí recyklovat metriky v MAQL? Máme tady pokračování naší krátké minisérie o dotazovacím jazyku MAQL od Péti. V minulém díle jsme si osvětlili základní rozdíl mezi SQL a MAQL a dnes se zaměříme na výhody metrik vytvořených pomocí MAQL a jejich recyklaci. Funguje to přitom podobně jako v případě klasické recyklace surovin. Pokud ji dělat nebudete, ušetříte si možná půl minutky práce, v budoucnu se vám to ale může velmi nepříjemně vrátit. Tak se na to pojďte podívat!