Informační bezpečnost | 1. díl | Mňamka #309
Uživatel jako lovná zvěř. Proč se vyplatí věnovat pozornost digitální bezpečnosti?
Počítačová, digitální, informační, kyber, … podobných výrazů doplňujících slovo bezpečnost (či mezinárodní ekvivalent security) je mnoho a v některé podobě se s tímto souslovím potkáváme denně. Obklopuje nás, a do značné míry je z něj dnes až klišé. Stejně tak panuje u spousty lidí - a to nejen z řad laické, netechnické, veřejnosti - dojem, že bezpečnost v tomto spojení se jich netýká, že se o ni nemusí zajímat, případně že je to něco obtěžujícího, otravného, co by měl nějaký “ajťák” vyřešit za ně.
Pojďme se na následujících řádcích podívat na to, proč je toto uvažování nejen nesprávné a alibistické, ale taky velmi nebezpečné. A to zejména (i když zdaleka nejen) ve firemní oblasti.
Není asi třeba nijak zvlášť připomínat jaká rizika jsou spojená s jakýmkoli bezpečnostním incidentem ve firmě. Krádež, zneužití či definitivní ztráta dat. Výpadky provozu, nedostupnost služeb. Reputační riziko, ztráta důvěry klientů. Pokuty. V krajním případě až likvidace firmy.
Řetěz je tak pevný, jak pevný je jeho nejslabší článek. V oblasti digitální či informační bezpečnosti toto platí absolutně. Bezpečnost je jednoznačně sdílená odpovědnost. Každý v řetězci má svůj neoddiskutovatelný díl odpovědnosti a každý se na bezpečnosti podílí..
V Bizztreat bereme bezpečnost velmi vážně. Koneckonců máme velkou odpovědnost. Z povahy naší práce generujeme či přistupujeme k velkému množství různých dat, tedy diamantů současného digitálního světa. A velmi dobře si uvědomujeme, že odpovědnost leží na každém z nás. Že žádná centrální autorita či např. velká a seriózní cloudová služba, riziko sama o sobě neeliminuje. Proč?
Pro útoky v digitálním světě totiž platí stejné pravidlo jako u lovu šelem v divočině: nejjednodušší a nejefektivnější je, se zaměřit na nejslabší a nejzranitelnější kus ve stádu.
Ekvivalentem v digitálním světě je pak pro útočníka zařízení uživatele. Velké komerční cloudové služby a na nich běžící aplikace jsou většinou velmi dobře chráněné. Nejrychlejším i nejlevnějším způsobem je tak pro útočníka zneužít zařízení uživatele, který ke cloudovým službám přistupuje. Zneužít jeho nepozornost, pohodlnost, lehkovážnost či slepou důvěrou v jiný článek řetězu.
Tak jako v mnoha jiných oblastech života, tak i v digitální bezpečnosti platí, že prevence je vždy lepší (v tomto případě i levnější) než řešení incidentu. Jaké jsou tedy ty úplně nejzákladnější doporučené principy, kterými by se měl řídit každý z nás?
1. Aktuálnost koncových zařízení, operačního systému i jednotlivých aplikací
Většina útoků jednoduše využívá známé, zdokumentované a detailně popsané slabiny či díry systému, které jsou v aktuálních verzích již opravené. S ohledem na to nedává smysl dostupnou aktualizaci odkládat, a to ani kvůli obavě z potenciální chyby ve funkčnosti. Toto riziko je většinou zanedbatelné proti riziku, že útočník bude moci ve vašem zařízení pohodlně využívat historické bezpečnostní díry.
2. Mít zařízení zabezpečené, využívat naplno možnosti zabezpečení, které zařízení dovoluje
Absolutním standardem, je zamykání počítače. Pokud to zařízení umožňuje, pak vřele doporučuji využívat pro zabezpečení biometrii (otisk prstu, rozpoznání obličeje) - platí že tento způsob je výrazně bezpečnější než klasický kód či heslo. Navíc bývá pohodlnější.
Pozor ale na tzv. gesta pro odemykání některých mobilů! To rozhodně nemá s biometrií nic společného a patří to naopak mezi nejhorší způsoby zabezpečení. Dá se velmi jednoduše odpozorovat - stopa prstu na displeji je například v odrazu světla krásně čitelná.
3. Mít na zařízení zapnuté šifrování disku
Šifrování obsahu disku dnes umožňují všechny současné verze operačních systémů. Sice vás to neuchrání před ztrátou dat, ale před jejich únikem - typicky při fyzické krádeži - už ano. A únik dat je noční můrou každé firmy.
4. Zálohovat své zařízení, pravidelně a v co nejkratších intervalech
Záloha je prevencí nejen proti napadení (např. ransomwarem), ale také proti živelné pohromě. Aby mělo takové zálohování smysl je dobré se vyvarovat dvou základních chyb. Jednak zařízení i zálohy nesmí být běžně dostupné ze systému (např. stabilně připojený fyzický či síťový disk) - v takovém případě se totiž případný útok (třeba zašifrování disku právě ransomwarem) nevyhne ani tomuto místu. A jednak v případě zálohy na externí fyzické zařízení (externí disk) jej nemá smysl uchovávat na stejném místě jako primární zařízení (počítač), jelikož případná živelná pohroma sebere obojí a záloha je k ničemu.
5. Mít silná a především pro každou službu či účet jiná hesla, používat dvoufaktorovou autentizaci
Ať už se nám to líbí nebo ne, heslům se nelze vyhnout. Přes všechny technické inovace jsou stále tou základní obrannou hrází. Aby tato hráz fungovala, je třeba hesla používat správně a bezpečně. K tomu slouží dvě základní a vlastně jednoduchá pravidla: používat pro každou službu heslo samostatné (odhalení či krádež jednoho hesla je problém izolovaný, týká se jen jedné služby), a zároveň mít jednotlivá hesla dostatečně silná. Zároveň ale platí, že hesla samotná - ať už jakkoli silná - dnes stačí jen pro ty nejméně důležité a nejjednodušší služby. Zcela standardně a “povinně” bychom tak měli využívat tzv. dvoufaktorovou autentizaci… a pokud možno se zcela vyhnout službám, které tuto možnost stále ještě nenabízí.
Všechny tyto výše uvedené principy jsou zásadní a každý z nich si bezesporu zaslouží hlubší pohled. Berte tedy prosím tento článek jako obecný a úvodní, na nějž si v brzké době dovolím navázat o trochu větším a konkrétnějším detailem.
Zapomněl jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi.
Štěpán
Microsoft Fabric a jeho uživatelské rozhraní | Mňamka #532
Mircosoft Fabric je komplexní datová platforma, která má intuitivním grafické rozhraní, je však vhodná pro začínající i zkušené datové analytiky. Nabízí nástroje jako Data Factory pro zpracování dat, Power BI pro vizualizace a integraci s Git pro DevOps. Přestože je Fabric stále ve vývoji a některé funkce jsou v režimu "preview", jeho hlavní výhodou je přímá integrace vizualizací do jednoho prostředí. Pojďme si detailně projít jeho uživatelské prostředí, sepsali jsme pro vás základní přehled.
Jak se pracuje s Microsoft Fabric | Mňamka #531
Microsoft Fabric slibuje revoluci ve zpracování dat ve firmách tím, že zefektivňuje správu dat a umožňuje připravovat, analyzovat a vizualizovat data bez nutnosti používat více oddělených systémů. Teorie zní skvěle, ale jaká je realita, když se rozhodnete tento nový "švýcarský nůž" pro práci s daty implementovat a používat? Podívejme se na to, jak se s Microsoft Fabric pracuje, s jakými výzvami se můžete setkat a jak rychle se stanete odborníkem na tuto platformu.
Co příchod Microsoft Fabric znamená pro Power BI? | Mňamka #530
Power BI stále zůstává vlajkovou lodí, ať v prostředí Mircosoft Fabric či v běžné aplikaci. Jako vizualizační nástroj dat má Power BI nezastupitelnou roli. Pouze v prostředí Microsoft Fabric je nabízen jako SAAS produkt. Jaké jsou první dojmy z nového prostředí? Kde můžete vnímat rozdíly a proč nemít obavy z přechodu na novou platformu.