Business intelligence: Od data-driven k decision-driven | Mňamka #261

Nedávno jsem narazila na tento článek od Marka Palmera o tom, že velmi oblíbený buzzword "Data-driven" není tak úplně ten pravý, že lepší by bylo používat "Decision-driven". Za mě trochu slovíčkaření, ale vlastně mě to donutilo se nad tím lehce zamyslet, tak třeba můžete se mnou. 

Proč? 

 👉 Začíná se otázkou a ne daty... Tak to prostě je. 

Než začnete v datech něco šroubovat a vytvářet monstrózní datawarehousy, tak je potřeba si ujasnit otázky, na které pomocí dat chcete znát odpovědi. A pak to teprve začít stavět. 

 👉 Datový projekt vede člověk z #business, ne z BI oddělení.

Směr udává šéf marketingu, ne datař, který staví řešení. Ten totiž často nerozumí, co šéf marketingu řeší a na co potřebuje znát odpovědi. 

 👉 Nejprve po povrchu, pak se pořádně potopit. 

Nejdřív chcete vidět základní čísla, pak se teprve do dat víc a víc nořit. Obráceně je to cesta do pekel. A navíc, ze základních čísel budete mít první povědomí, co se u vás ve firmě děje a můžete se zaměřit na číslo, které vás trápí nebo těší nejvíc.  

👉 Data strukturujeme podle položené otázky. 

Když tvoříme datové řešení a máme už očištěná a připravená data, je super je rozdělit do jednotlivých chlívků podle použití - marketing, sales, atd. Prostě je škálovat. Přispívá to k vysoké datové kvalitě, efektivitě a rychlosti. 

A taky to ukáže, kde nám nějaká data chybí a kde je potřeba to narovnat u vstupu. Myslíte si, jak sledujete dobře GAčka? Zkuste je napojit do datového řešení. Často se ukáže, že je potřeba jinak začít trackovat třeba kampaně. 

👉 Zapojte širší tým. Šéf ne vždy potřebuje pohled, co marketingový specialista. 

Ano, business intelligence, data-driven a já nevím co všechno je hlavně o komunikaci. Je to o hledání odpovědí na otázky, které si každý pokládáme v nějaké pro nás čitelné formě. No a každý má ty otázky jiné. Jinak se bude ptát šéf a jinak řadový zaměstnanec. 

A navíc - víc lidí, menší šance na nějaký u biases. Co to je jsem psala třeba zde

No a co z toho teda plyne? Nechcete, aby byla firma data-driven. Chcete, aby byla decision-driven. Já vím, další buzzword, Radovan by asi otočil oči v sloup, ale co už :-D

Hodně jsem se inpirovala tímto článkem, konečně někdo, kdo to cítí jako já. Tabulka je tady z něj.

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, ráda to s Vámi proberu :-)

Eva Hankusová
Data & Business Consultant
marketing | partnership
LinkedIn

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Chcete vědět, jak zlepšit rychlost a efektivitu vašeho dashboardu v Tableau? Tento článek vás seznámí s významem materializace výpočtů, výhodami agregace dat a důležitostí specifikace datových zdrojů. Navíc se dozvíte o nové funkci "workbook optimizer", která vám nabídne automatizované doporučení pro dosažení optimálního výkonu vašeho dashboardu. Přečtěte si více a dozvíte se, jak dosáhnout rychlejšího a hladšího provozu vašich vizualizací v Tableau.

Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503

Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503

Dnes nadviažeme pokračovaním na minulotýžďnový článok a pozrieme na niektoré ďalšie možnosti zrýchlenia vašeho pomalého dashboardu. V prípade filtrov tiež platí, že pre performance je lepšie držať ich počet na uzde. Je to spôsobené tým, že načítanie hodnôt pre každý jeden interaktívny filter predstavuje jednu query. Negatívny vplyv na performance sa ešte umocňuje v prípade využitia možnosti “Only Relevant Values”.

Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500

Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500

Naimplementovali ste dashboard, vyhrali ste sa s vizuálom, čísla na vám sedia. Násadíte dashboard na Tableau server a idete ho otestovať, tu však narazíte na problém. Dashboard sa načítava extrémne dlho. Pre časovo vyťažený klienta, ktorý potrebuje mať dáta nie len správne, ale aj dostupné v rozumnom čase, je samozrejme takýto stav neakceptovateľný. Čo teraz? Určite nezúfajte, v tomto článku sa s vami podelíme o skúsenosti čo v takom prípade robiť.