Business intelligence: Od data-driven k decision-driven | Mňamka #261

Nedávno jsem narazila na tento článek od Marka Palmera o tom, že velmi oblíbený buzzword "Data-driven" není tak úplně ten pravý, že lepší by bylo používat "Decision-driven". Za mě trochu slovíčkaření, ale vlastně mě to donutilo se nad tím lehce zamyslet, tak třeba můžete se mnou. 

Proč? 

 👉 Začíná se otázkou a ne daty... Tak to prostě je. 

Než začnete v datech něco šroubovat a vytvářet monstrózní datawarehousy, tak je potřeba si ujasnit otázky, na které pomocí dat chcete znát odpovědi. A pak to teprve začít stavět. 

 👉 Datový projekt vede člověk z #business, ne z BI oddělení.

Směr udává šéf marketingu, ne datař, který staví řešení. Ten totiž často nerozumí, co šéf marketingu řeší a na co potřebuje znát odpovědi. 

 👉 Nejprve po povrchu, pak se pořádně potopit. 

Nejdřív chcete vidět základní čísla, pak se teprve do dat víc a víc nořit. Obráceně je to cesta do pekel. A navíc, ze základních čísel budete mít první povědomí, co se u vás ve firmě děje a můžete se zaměřit na číslo, které vás trápí nebo těší nejvíc.  

👉 Data strukturujeme podle položené otázky. 

Když tvoříme datové řešení a máme už očištěná a připravená data, je super je rozdělit do jednotlivých chlívků podle použití - marketing, sales, atd. Prostě je škálovat. Přispívá to k vysoké datové kvalitě, efektivitě a rychlosti. 

A taky to ukáže, kde nám nějaká data chybí a kde je potřeba to narovnat u vstupu. Myslíte si, jak sledujete dobře GAčka? Zkuste je napojit do datového řešení. Často se ukáže, že je potřeba jinak začít trackovat třeba kampaně. 

👉 Zapojte širší tým. Šéf ne vždy potřebuje pohled, co marketingový specialista. 

Ano, business intelligence, data-driven a já nevím co všechno je hlavně o komunikaci. Je to o hledání odpovědí na otázky, které si každý pokládáme v nějaké pro nás čitelné formě. No a každý má ty otázky jiné. Jinak se bude ptát šéf a jinak řadový zaměstnanec. 

A navíc - víc lidí, menší šance na nějaký u biases. Co to je jsem psala třeba zde

No a co z toho teda plyne? Nechcete, aby byla firma data-driven. Chcete, aby byla decision-driven. Já vím, další buzzword, Radovan by asi otočil oči v sloup, ale co už :-D

Hodně jsem se inpirovala tímto článkem, konečně někdo, kdo to cítí jako já. Tabulka je tady z něj.

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, ráda to s Vámi proberu :-)

Eva Hankusová
Data & Business Consultant
marketing | partnership
LinkedIn

Jak se pracuje s Microsoft Fabric? | Mňamka #531

Jak se pracuje s Microsoft Fabric? | Mňamka #531

Microsoft Fabric slibuje revoluci ve zpracování dat ve firmách tím, že zefektivňuje správu dat a umožňuje připravovat, analyzovat a vizualizovat data bez nutnosti používat více oddělených systémů. Teorie zní skvěle, ale jaká je realita, když se rozhodnete tento nový "švýcarský nůž" pro práci s daty implementovat a používat? Podívejme se na to, jak se s Microsoft Fabric pracuje, s jakými výzvami se můžete setkat a jak rychle se stanete odborníkem na tuto platformu.

Co příchod Microsoft Fabric znamená pro Power BI? | Mňamka #530

Co příchod Microsoft Fabric znamená pro Power BI? | Mňamka #530

Power BI stále zůstává vlajkovou lodí, ať v prostředí Mircosoft Fabric či v běžné aplikaci. Jako vizualizační nástroj dat má Power BI nezastupitelnou roli. Pouze v prostředí Microsoft Fabric je nabízen jako SAAS produkt. Jaké jsou první dojmy z nového prostředí? Kde můžete vnímat rozdíly a proč nemít obavy z přechodu na novou platformu.

Vejde se váš dashboard na jednu stránku a proč by vlastně měl? | Mňamka #529

Vejde se váš dashboard na jednu stránku a proč by vlastně měl? | Mňamka #529

Pokud pracujete s daty, rozhodně už jste se setkali s pojmem „dashboard“. Ať už jde o sledování prodejů, výkonnosti týmu nebo jiných KPIs, dashboardy se staly nezbytným nástrojem pro každodenní rozhodování. Ale položili jste si někdy otázku, zda by se váš dashboard vešel na jednu stránku? A proč byste se na něco takového měli vůbec ptát?