Ze života datového detektiva III.: Analytik, matematik a vývojář | Mňamka #255

Ono by se mohlo zdát, že analytik/matematik/vývojář je spíše hustý matfyzák než datový detektiv, ale opak je pravdou.

Nejedná se sice o detektiva typu Hercules Poirot, který si svolá všechny zúčastněné a naservíruje jim celý příběh jako na stříbrném podnose (tohle dělá jeho kámoš - detektiv: Designér, architekt a konzultant), ale spíše o takového Sherlocka Holmese, který se zavře do laboratoře, aby si ověřil svou teorii, a pak už v podstatě vyřešený případ předá policii, která jej přetlumočí veřejnosti a sklidí ovace.

Analytik je schován trochu v ústraní. Nevěnuje se vytváření krásných dashboardů, ani jejich prezentaci klientovi. Častěji se snaží v datech najít dosud neznámé souvislosti, vytváří hypotézy, vymýšlí, jak je otestovat, a hledá způsoby, jak vytěžit z dat co nejvíce informací. Jeho velkým kámošem je matematika, statistika a různé knihovny v Pythonu a v R, bez kterých by jeho život byl jen nekončící utrpení. Pokud na něco zajímavého přijde, pak to mívá pro zákazníka velký užitek.

Většinou se zabývá ambicioznějšími a komplexními data science projekty. Umí vzít zákazníkův problém do světa statistiky, tam ho vyřešit, a zase vrátit zpátky. Zná různé typy problémů a k nim širokou paletu nástrojů. Detektiv musí umět vybrat ten nejvhodnější a použít ho tak, aby klient dostal to, co chce, a zároveň mít na paměti, že klienta statistika a učení strojů vůbec nezajímá, a že je pro něj důležitý opravdu jen výsledek. A hlavně - nesnaží se použít nejnovější super cool tooly jen proto, že jsou cool, ale jde tou cestou, která má pro klienta největší přínos, i za cenu toho, že není dvakrát sexy. 

Jak konkrétně vypadá detektivova práce?

V první fázi analytik uvažuje nad tím, jestli má opravdu smysl na projektu pracovat, jaký je jeho účel, jaký bude jeho přínos a jestli neexistují jiné cesty, jak požadovaného výsledku dosáhnout s menším úsilím a menšími náklady (Je potřeba machine learning nebo jen obyčejná analýza?).

V dalším kroku se dívá, jestli je vůbec možné zadání provést, zdali máme dostatek kvalitních dat, a když nemáme, tak třeba napíše extraktor, který získá data z nového/lepšího zdroje. Hledá skulinky a slabá místa, snaží se předem odhadnout, kde číhá nějaké nepěkné překvapení.

A když nenajde nic, co by projekt mohlo zhatit, pustí se do práce. Pomocí strojového učení postaví a naimplementuje model, který bude předpovídat, kolik zákazníků dané firmy odejde, a kteří to budou (tzv. churn model). Udělá analýzu bydliště zákazníků a lokality firemních poboček, aby pomohl optimalizovat jejich rozložení. Pomocí segmentace zjistí, že zákazníky lze na základě demografických dat rozdělit do skupin, což pomůže přesnějšímu zacílení reklamy. Zanalyzuje vlivy počasí/denní doby/lokality na chování zákazníka. Dokáže vymyslet model, který převádí text do klíčových slov, které dále zkoumá… Je toho nepřeberné množství a každý případ je jiný, proto se nikdy nenudí.

A jaké jsou požadované vlastnosti datového analytika? Vraťme se zpátky k Sherlocku Holmesovi - analytik musí být precizní, dalo by se říct až puntičkář. Nesmí se bát v datech šťourat a musí mít odvahu vydávat se na cesty, které možná nikam nevedou. Nehledá slepě odpovědi na všechny otázky světa, ale vymýšlí, jak se správně zeptat, a které otázky jsou ty důležité. Každé podezření si musí potvrdit nebo vyvrátit pomocí nezlomného důkazu. Musí umět přemýšlet v širším kontextu a pracovat tak, aby mu jeho Watson rozuměl. Kódy si píše přehledně a s komentáři. Když píše extraktor/vytváří model, ví, že to je nástroj, pomocí kterého může  v budoucnosti vyřešit další případ, a proto ho napíše tak, aby šel znova co nejsnáze použít. A taky hraje na housle. Nebo třeba kytaru. To sice není podmínka, ale v Bizztreat je to velké plus!

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, ráda to s Vámi proberu :-)

Barbora Kacerovská
datový detektiv
LinkedIn

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Chcete vědět, jak zlepšit rychlost a efektivitu vašeho dashboardu v Tableau? Tento článek vás seznámí s významem materializace výpočtů, výhodami agregace dat a důležitostí specifikace datových zdrojů. Navíc se dozvíte o nové funkci "workbook optimizer", která vám nabídne automatizované doporučení pro dosažení optimálního výkonu vašeho dashboardu. Přečtěte si více a dozvíte se, jak dosáhnout rychlejšího a hladšího provozu vašich vizualizací v Tableau.

Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503

Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503

Dnes nadviažeme pokračovaním na minulotýžďnový článok a pozrieme na niektoré ďalšie možnosti zrýchlenia vašeho pomalého dashboardu. V prípade filtrov tiež platí, že pre performance je lepšie držať ich počet na uzde. Je to spôsobené tým, že načítanie hodnôt pre každý jeden interaktívny filter predstavuje jednu query. Negatívny vplyv na performance sa ešte umocňuje v prípade využitia možnosti “Only Relevant Values”.

Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500

Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500

Naimplementovali ste dashboard, vyhrali ste sa s vizuálom, čísla na vám sedia. Násadíte dashboard na Tableau server a idete ho otestovať, tu však narazíte na problém. Dashboard sa načítava extrémne dlho. Pre časovo vyťažený klienta, ktorý potrebuje mať dáta nie len správne, ale aj dostupné v rozumnom čase, je samozrejme takýto stav neakceptovateľný. Čo teraz? Určite nezúfajte, v tomto článku sa s vami podelíme o skúsenosti čo v takom prípade robiť.