[VIDEO] K čemu vám může být datová analytika? | Mňamka #61
Staré, ale stále platné! Článek a video vznikli v roce 2017. Dnes už koukáme na vizuálně trochu jiný dashboard (uvidíte ho v článku níže), přesto stále platí stejná pravidla i v roce 2020.
Velmi často v od vás dostáváme otázku: K čemu mi může být datová analytika či služby datového detektiva užitečné? Často po nás chcete konkrétní příklady z praxe, ale protože důvěrnost dat našich zákazníků je alfou a omegou celého byznysu, rozhodli jsme se ukázat vám příklady toho, jak datovou analytiku používáme v BizzTreat sami pro sebe - takovéto Datový detektiv sobě!
Jak vypadá dashboard dnes?
Níže si dáme shrnutí k videu. Pojďme si ale zkraje ukázat, že i dashboard se může vyvíjet:-) Dnes vypadá takto a není už zdaleka jediným, který si každé pondělí ukazujeme.
Co nás zajímá nejvíc?
Sledujeme 3 základní parametry, které jsou klíčové pro finanční zdraví celého BizzTreat
-
dosažené průměrné hodinové sazby
-
počtu odpracovaných hodin, které budeme přímo fakturovat zákazníkovi a
-
tzv. utilizace: poměru placených hodin vůči všem odpracovaným hodinám.
Základní teploměr nám ukazuje, kolik placených hodin jsme už dodali a to zda míříme ke stanovenému cíli. Používáme 2 cíle, minimální, stanovený tak, abychom pokryli všechny náklady firmy a vytvořili domluvený zisk, a optimální, který pokrývá náklady, zisk a umožnuje nám investovat do rozvoje firmy.
Vidíte, že tento měsíc se nám moc nedaří.
Graf vedle dokonce ukazuje i proč. Zde vidíte rozpad placených hodin na jednotlivé klienty (jejich jména jsme pro účely tohoto videa anonymizovali). Červená čára ukazuje počet hodin, nasmlouvaných v paušálu, oranžová tuto informaci přepočítává k dnešnímu dni. Vidíte tedy, že u třech označených klientů jsme ve zpoždění s dodávkou.
Co je k tomu potřeba?
Abychom mohli takto náš byznys analyzovat, musíme
-
"vyndat" data ze systémů, které používáme - tady vidíte, že používáme Fakturoid na fakturaci a Paymo pro vykazování
-
dále je nutné data vyčistit a obohatit
-
a potom "natlačit" do nějakého zobrazovátka, v našem případě používáme Tableau.
A to je vše:-)
Vypadá to jednoduše, že jo? Říkáte si “to umím udělat v excelu taky”? Zkuste data aktualizovat denně. Nebo několikrát denně. A co když těch dat máte tolik, že se to už ani do excelu nevejde? Co když potřebujete udělat malou změnu a celá soustava vašich excelů se vám rozsype? Tak to všechno jsou situace, kdy se vám vyplatí volat datového detektiva.
- Video najdete i na našem YouTube kanálu
Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, rád to s Vámi proberu :-)
Microsoft Fabric a jeho uživatelské rozhraní | Mňamka #532
Mircosoft Fabric je komplexní datová platforma, která má intuitivním grafické rozhraní, je však vhodná pro začínající i zkušené datové analytiky. Nabízí nástroje jako Data Factory pro zpracování dat, Power BI pro vizualizace a integraci s Git pro DevOps. Přestože je Fabric stále ve vývoji a některé funkce jsou v režimu "preview", jeho hlavní výhodou je přímá integrace vizualizací do jednoho prostředí. Pojďme si detailně projít jeho uživatelské prostředí, sepsali jsme pro vás základní přehled.
Jak se pracuje s Microsoft Fabric | Mňamka #531
Microsoft Fabric slibuje revoluci ve zpracování dat ve firmách tím, že zefektivňuje správu dat a umožňuje připravovat, analyzovat a vizualizovat data bez nutnosti používat více oddělených systémů. Teorie zní skvěle, ale jaká je realita, když se rozhodnete tento nový "švýcarský nůž" pro práci s daty implementovat a používat? Podívejme se na to, jak se s Microsoft Fabric pracuje, s jakými výzvami se můžete setkat a jak rychle se stanete odborníkem na tuto platformu.
Co příchod Microsoft Fabric znamená pro Power BI? | Mňamka #530
Power BI stále zůstává vlajkovou lodí, ať v prostředí Mircosoft Fabric či v běžné aplikaci. Jako vizualizační nástroj dat má Power BI nezastupitelnou roli. Pouze v prostředí Microsoft Fabric je nabízen jako SAAS produkt. Jaké jsou první dojmy z nového prostředí? Kde můžete vnímat rozdíly a proč nemít obavy z přechodu na novou platformu.