V čem nám data pomůžou u logistiky? | Mňamka #306

Logistika v datech

Firmy zabývající se logistikou produkují ohromné množství dat, které jde velmi dobře zhodnotit. Jedná se například o data z terénu - z provozu a z konkrétních aut, o dodavatelích, zákaznících nebo řidičích. Škála je široká. Detailní data ve velkém množství jsou hotový poklad a pokud o něm klient neví, rozhodně bychom jej o tom měli umět přesvědčit. Poslední věta se netýká jen logistiky, ale hodnoty dat obecně.

V každé firmě, která provozuje alespoň pár aut k logistickým účelům, hledají odpovědi na otázky, které jim pomůžou zlevnit, zrychlit a celkově zefektivnit vozový park, a tím snížit náklady. Mezi nejčastější otázky patří:

Jak jsou auta využita právě teď? Jakou zanechávají uhlíkovou stopu například za odvezenou zakázku? Jaká trasa bude pro konkrétní typ vozidla a zakázky nejlepší? Jak optimalizovat najeté kilometry? Kdo z firmy řídí bezpečně, a přitom efektivně? Kdo nejčastěji překračuje rychlost? Jaké vozidlo je často v servisu, jak dlouho a proč? Mají řidiči přehled o tom, jestli stíhají naplánovanou trasu a jak plní časový plán za určité období? Je zpoždění častěji zaviněno řidičem nebo druhou stranou? A co nehody?

U některých zákazníků se naši datoví detektivové k datům z logistiky dostanou a právě na tyto a podobné otázky hledají odpověď. Pojďme se zaměřit na nejčastější příklady.

Počet objednávek na trase

Zdánlivě komplikovaný pohled na vozidla (A, B, C,...) a trasy (1, 2, 3) v jednotlivých oblastech (Velká/Malá Lhota) pro konkrétní den, může být skvělým pomocníkem pro plánování a optimalizaci počtu objednávek na trase.

Velká Lhota má vyšší koncentraci obyvatel než Malá Lhota, lépe proto naplní kapacity trasy a rozvoz se více vyplatí. Pokud ale objednávek bude příliš, nemusí je řidič stihnout rozvézt, a hrozí nespokojení zákazníci.  Naopak spodní hraniční hodnota, kdy se ještě vyplatí na trasu vyjet, je v tomto případě devět zakázek. Jak jde vidět, je logicky častěji dosažena v málo osídlené oblasti.

Utilizace v jednotlivých časových slotech

Heatmapa názorně zobrazuje využití vozidel, která jsou aktuálně k dispozici a jsou schopna okamžitě vyrazit na trasu. Samozřejmě musíme v tomto pohledu brát na zřetel, ideálně odfiltrovat, vozidla v servisu nebo používaná managementem.

Heatmapa s geografickým aspektem

Mezi vizualizačními nástroji využívanými našimi klienty často vítězí Power BI. I takový může být pohled na odvezené objednávky. Tmavě modré body jsou označené myší. Součet a další KPIs vztažené k výběru vidíme v záhlaví strany. Kromě počtu objednávek jsou zde i příjmy za odvoz, pokuty za zpoždění a procentuální hodnota SLA.

Scoring řidičů

Každý řidič v průběhu jízdy sbírá hodnocení. Například o stylu jízdy, rychlosti a jejím překročení, stylu brždění a zatáčení. Společně s počtem zaviněných nehod a zpožděním si management udělá přesný obrázek, který řidič je nespolehlivý nebo naopak, kdo si zaslouží odměnu za příkladnou jízdu.

Data v logistice jsou díky jejich objemu velmi dobře využitelná. Byla by škoda nechopit se příležitosti. Co myslíte? Chtěli byste si o tomto tématu přečíst víc? Máme taky případovou studii, kterou najdete zde. 

Zapomněla jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. 

Eva

Eva Tesařová

datový detektiv
LinkedIn

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Chcete vědět, jak zlepšit rychlost a efektivitu vašeho dashboardu v Tableau? Tento článek vás seznámí s významem materializace výpočtů, výhodami agregace dat a důležitostí specifikace datových zdrojů. Navíc se dozvíte o nové funkci "workbook optimizer", která vám nabídne automatizované doporučení pro dosažení optimálního výkonu vašeho dashboardu. Přečtěte si více a dozvíte se, jak dosáhnout rychlejšího a hladšího provozu vašich vizualizací v Tableau.

Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503

Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503

Dnes nadviažeme pokračovaním na minulotýžďnový článok a pozrieme na niektoré ďalšie možnosti zrýchlenia vašeho pomalého dashboardu. V prípade filtrov tiež platí, že pre performance je lepšie držať ich počet na uzde. Je to spôsobené tým, že načítanie hodnôt pre každý jeden interaktívny filter predstavuje jednu query. Negatívny vplyv na performance sa ešte umocňuje v prípade využitia možnosti “Only Relevant Values”.

Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500

Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500

Naimplementovali ste dashboard, vyhrali ste sa s vizuálom, čísla na vám sedia. Násadíte dashboard na Tableau server a idete ho otestovať, tu však narazíte na problém. Dashboard sa načítava extrémne dlho. Pre časovo vyťažený klienta, ktorý potrebuje mať dáta nie len správne, ale aj dostupné v rozumnom čase, je samozrejme takýto stav neakceptovateľný. Čo teraz? Určite nezúfajte, v tomto článku sa s vami podelíme o skúsenosti čo v takom prípade robiť.