Stará dobrá eReFeM
O RFM segmentaci napsal snad každý, kdo se zabývá datovou analýzou, segmentací zákazníků, využitím dat v marketingu apod. Jeden z nejlepších článků o tom, co to je, jak to funguje a k čemu všemu to může být dobré, najdete v Padákově deníčku - doporučuju, pokud se chcete s metodou lépe seznámit.
Mnoho autorů vidí v RFM “oldskůl”, vysmívají se jejímu stáří (vznikla někdy v 70tých letech minulého století), jednoduchosti a příliš velké schematičnosti. Prostě je v ní na dnešní dobu analytických “šelmostrojů” málo “ej áááj”.
U našich zákazníků - malých a středních firem - RFM segmentaci používáme rádi. Proč? Zásadní výhodou je její
- jednoduchost na realizaci; a hlavně
- snadná aplikovatelnost výsledků v praxi.
Když jste firma, která se pohybuje na saturovaném trhu a akvizice zákazníků znamená v podstatě přetahovat zákazníky konkurenci, pak logická otázka zní:
“Jak ze současných zákazníků vytěžím víc?”
Správně aplikovaná RFM vám snadno odpoví na otázky:
- Na jaké zákazníky se zaměřit? Kde je největší potenciál?
- Na co se u daných zákazníků zaměřit? Zvyšování frekvence nákupu nebo zvyšování průměrné velikosti objednávky?
Jednoduchým drilldownem se pak podíváte, kteří zákazníci to jsou:-)
Takže rázem máte např. zadání pro vaše obchodníky. “Tady máte seznam vybraných stávajících zákazníků a vašim úkolem je zařídit, že nebudou objednávat 1x za 9dní, ale každý týden.” Malý krok pro zákazníka, velký skok pro vaše tržby:-)
A pak už je jen další logická otázka: “Co jim nabídnout?” A na to může odpovědět třeba Analýza nákupního koše, ale k tomu zas jindy.
P.S. Pro zákazníky Keboola chystáme RFM segmentaci, vč. výpočtu potenciálu, jako appku do Connection. Těšte se:-)
Zajímá vás víc?