Rychlé zkoumání dat s Count.co | Mňamka #271

Pokud narážíte na otázky a problémy typu:

  • Jak rychle prozkoumat data (například v novém projektu)?

  • Jak líbivě prezentovat data klientovi, když klient může mít průběžné otázky?

  • Jak nasdílet snadno upravitelné vizuály z dat?

Pak je tu pro vás Count.co! Do jednoho produktu, který si otevřete v internetovém prohlížeči, je zahrnuto:

  • Analytický zápisník

  • SQL vývojové prostředí

  • Datovou vizualizační platformu

Těžiště činnosti v Count.co se odehrává v zápisníku (notebook), což je současně vizualizační "dashboard" a současně i "konzole" pro spouštění skriptů. K práci se zápisníkem vám postačí (dle konkrétní potřeby) klidně i základní SQL. Samotné prostředí je velice intuitivní. Výsledný zápisník lze snadno sdílet a prezentovat.

V zápisníku pracujeme s jednotlivými bloky. Ty jsou do určité míry předpřipravené a do určité míry konfigurovatelné. Bloky mohou být různého typu (text včetně proměnných, spustitelné skripty, konfigurovatelné grafy, obrázky, video, ...). Tyto oddíly se dají přidávat, přesouvat, duplikovat, přímo se na ně odkazovat či základně upravovat.

V pohledu na zápisník lze v levém sloupci vidět strukturu datového zdroje, všech tabulek a jejich sloupců. Nad každým sloupcem lze zobrazit základní statistiku, rozložení hodnot či počet unikátních hodnot. Pro datové bloky se ve speciální sekci zobrazují všechny použité metriky, dimenze a nápočty.

Co se týče cenové politiky, Count.co ve své free verzi umožňuje jedno databázové připojení, omezené možnosti spolupráce a sdílení. Pro základní analýzu dat a jejich přímou prezentaci volná verze postačuje. Další funkce (publikování zápisníku, práce s oprávněními a většími projekty) pak jsou v placené verzi, která je od 29 dolarů za uživatele a měsíc.

Pojďme si to ukázat!

Count.co se napojí na BigQuery, Snowflake, PostgreSQL, Redshift a další. Napojení na datový zdroj je otázka pár kliknutí:

Vytvoření nového zápisníku je opět otázka jednoho kliknutí. Zápisník je přichystaný s prvním blokem pro kód. Tento skript je možné opakovaně spustit. Výsledek je možné přepínat mezi vizuálem a datovou tabulkou. Je možné jej stáhnout ve formátu CSV. V levé části obrazovky je zobrazena napojená a vytvořená datová struktura. Vpravo jsou pak vidět možnosti pro práci s jednotlivými bloky.

Při psaní skriptů nástroj napovídá:

V levém sloupci si můžeme stisknutím očička zobrazit základní náhled sloupce. V ukázkovém případě jsou jednotlivé hodnoty automaticky roztříděné do kohort.

Pro vytvoření bloku s grafem nejdříve napište SQL dotaz pro získání dat. Po jeho spuštění klikněte na Expand. Zobrazí se větší okno, ve kterém je možné si graf nad daty upravit. Je možné konfigurovat typ grafu a datových řad, osy, barvy, popisky atd.

Shrnutí

Pokud potřebujete získat rychle přehled nad daty nebo pokud potřebujete udělat interaktivní prezentaci, Count.co je podle mého názoru skvělým pomocníkem. Napojení datového zdroje je otázka několika kliknutí, stejně tak i vytvoření dotazů nad daty a základních grafů. Pro základní použití je nástroj zdarma a nabízí příjemný kompromis mezi užitečností a stále jednoduchou použitelností.

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, rád to s Vámi proberu :-)

Michal Donát
datový detektiv
LinkedIn

Síla dobře navržených dashboardů a KPI | Mňamka #535

Síla dobře navržených dashboardů a KPI | Mňamka #535

V dnešní době chce být každý "data-driven" – rozhodovat se na základě dat, a ne podle pocitů. Jedním z klíčových způsobů, jak toho dosáhnout, jsou správně nastavené KPI a přehledné dashboardy. Ty poskytují jasný přehled o výkonnosti a pomáhají firmám činit rozhodnutí, která opravdu stojí na datových základech, ne na odhadech.

Klíčové ukazatele výkonnosti (KPI): Jak je správně nastavit a efektivně vyhodnotit pomocí business intelligence | Mňamka #534

Klíčové ukazatele výkonnosti (KPI): Jak je správně nastavit a efektivně vyhodnotit pomocí business intelligence | Mňamka #534

Jak efektivně řídit růst a sledovat dosažení cílů? Jak klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) pomáhají firmám zlepšovat výkon a naplňovat strategické záměry?V článku najdete příklady KPI pro oblasti jako finance, marketing, zákaznický servis, výroba, lidské zdroje a IT, včetně praktických příkladů jejich využití. Zjistěte, jak zavést a sledovat KPI, abyste získali lepší přehled o efektivitě klíčových procesů.

Datové sklady, jezera a lakehouse: Jak vybrat správnou architekturu pro správu dat? | Mňamka #533

Datové sklady, jezera a lakehouse: Jak vybrat správnou architekturu pro správu dat? | Mňamka #533

Svět správy dat prošel rychlým vývojem, který je poháněn rostoucí potřebou zpracovávat a analyzovat obrovské množství dat v reálném čase. Firmy, které chtějí porozumět svým datům, narazily na různé architektury – datové sklady, datová jezera a nyní i tzv. lakehouse – které nabízejí různé možnosti pro ukládání a správu dat. Tento článek se zabývá těmito třemi architekturami, porovnává jejich výhody a nevýhody a podrobněji se zaměřuje na lakehouse, nejnovější inovaci, která se snaží řešit problémy z dřívějších systémů.