Přejeme krásné Vánoce, daty! | Mňamka #267

Jsou tady Vánoce a s nimi poslední mňamky tohoto roku. Chtěli bychom vám moc poděkovat za podporu, které se nám dostalo tento rok. Doufáme, že jste se u mňamek nenudili, něco se naučili a taky se občas i zasmáli. Je nám ctí vám přinášet novinky a postřehy ze světa dat naším newsletterem.

Teď ale k věci, o čem tento článek je? Krátká odpověď: Je o nás. Ta delší je na dýl, ale jestli máte chvilku čtěte dál. Rozhodli jsme se, že uděláme vánoční dashboard z našich vlastních dat, udělali jsme dotazník, který jsme poslali všem datovým detektivům abychom zjistili, jak to u takového datového detektiva o Vánocích funguje a máme pro vás DATA! Nastal ale jeden malinkatý problém, ten dashboard není úplně vizuálně tak jak bychom ho mít chtěli. Ta data chtěla dýchat, a ne být nacpaná na dashboard, tudíž jsme je naházeli sem, do článku, kde je necháme mluvit za sebe.

Prvním Datovým útvarem je Word cloud. Otázka byla jasná: „Co si představíte, když se řekne slovo Vánoce?“. Každý detektiv napsal 3 slova a my z nich udělali tady ten krásný Word cloud. Jen se pokochejte.

Dalším zajímavým grafem o datových detektivech je kros mezi tím, jaký tým má nejradši jaké cukroví. Co se týče odpovědí tak to jednoznačně vyhrálo Linecké s Petiným týmem. 

Po cukroví jsme se ptali i na klasiku, bramborový salát a přesněji kde se ho dělá nejvíce.

Dokonce jsme se ptali i jaký typ stromečku mají naši detektivové doma. Klasiky jako Jedle a Smrk jednoznačně vedou, ale třetí místo nás překvapilo!

A nakonec pro vás máme výsledek našeho pátrání po tom, jestli Ježíšek existuje nebo ne! Detektivové se v tomto ohledu také neshodnou, ale o to víc je zajímavý graf pod tímto textem. Děkujeme Detektivovi Michalovi za zpracování v PBI.

Ještě jednou děkujeme za přízeň. Budeme se na vás těšit v roce 2022 u mňamek. Ano, Mňamky 28.12.2021 nebudou, takže se potkáme až 4.1.2022. Nebojte, uteče to jako voda! Tak si ty Vánoce užijte! 

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, rád to s Vámi proberu :-)

Michal Bednařík

marketing
LinkedIn

Pandas – k čemu slouží, k čemu jej raději nepoužijeme a jeho alternativy | Mňamka #435

Pandas – k čemu slouží, k čemu jej raději nepoužijeme a jeho alternativy | Mňamka #435

Pandas je jednou z nejpoužívanějších knihoven pro zpracování dat v jazyce Python. Jeho největší předností je zejména jednoduchá a intuitivní syntaxe a také rychlost, se kterou můžete zpracovávat velké datové soubory. V BizzTreatu ho proto často využíváme např. pro ad hoc analýzy dat, kdy potřebujeme rychle prozkoumat, jak data vlastně vypadají a jaká je jejich kvalita. V dnešní mňamce od Báry si ukážeme, kde všude lze Pandas použít a jak si stojí v porovnání s ostatními knihovnami!

Keboola transformace – v hlavní roli proměnné | Mňamka #432

Keboola transformace – v hlavní roli proměnné | Mňamka #432

Co dělat, když se váš projekt liší jen v několika důležitých parametrech? No mohli byste samozřejmě všechno hardkódovat, to je ale značně pracné. V BizzTreatu proto raději dáváme přednost hojnému využívání proměnných. Jednak se s nimi lépe pracuje a zároveň nám usnadňují následnou správu kódu. V Keboola transformacích přitom máme hned dva typy proměnných – ty keboolácké a ty snowflakové. V dnešní mňamce od Kristýny si ukážeme, jaký je mezi nimi rozdíl a kdy a jak je používat!

MAQL I. - MAQL vs SQL | Mňamka #427

MAQL I. - MAQL vs SQL | Mňamka #427

SQL dozajista velmi dobře znáte, jak jste na tom ale s takovým MAQL? Pokud si chcete rozšířit obzory o další dotazovací jazyk, tak to jste na správném místě. MAQL je uživatelsky přívětivý jazyk, se kterým se můžete setkat při práci v GoodData, a naše Péťa si o něm připravila krátkou minisérii. A hned v prvním díle tu máme malé srovnání pro všechny zaryté fanoušky SQLka. Ukážeme si totiž, k čemu vám může být MAQL užitečný a kolik práce vám díky předdefinovaným operacím ušetří. Tak pojďme na to!