Nová generace datových detektivů | Mňamka #222

V pátek 27.8. jsem měl možnost účastnit se příměstského tábora pod taktovkou FIMky (Fakulta Informatiky a Managementu, UHK). Byla to pro mě úplně nová zkušenost, pokusit se vysvětlit dětem “z druhého stupně ZŠ”, jak funguje “datový detektiv”, co to vůbec znamená a co běžně děláme … 

Upřímně říkám, že jsem už vystupoval na dost akcích, před docela hodně lidmi, ale … byl jsem nervózní, dost nervózní. Netušil jsem vůbec, jaká bude úrověň, na které se budeme bavit a jestli tam na sebe budeme koukat a nechápat se. Připravil jsem se na variantu, kdy si budeme říkat úplné základy, vzal jsem s sebou LEGO kostky, na kterých jsem se snažil vysvětlit principy práce s daty.

Cílem dne bylo vymyslet a poskládat dashboard. Jakýkoliv. Měli jsme na to vlastně celé dopoledne. Na papír, kreativně.

To, co se odehrálo, předčilo všechny moje představy. Děti byly naprosto super! Orientovaly se, poznávaly naše zákazníky. Dokázaly popsat, jak funguje třeba Dámejídlo.cz nebo Bageterie Boulevard. Nikdy by mě nenapadlo, že se budu s dětmi 10-13 let bavit o “delivery fee” a z čeho mají firmy revenue. Fakt jsem zíral, jaký dostávám otázky, jak se děti doplňují, atd. atd. 

Téma, které jsme vybrali bylo “vyberte si oblíbeného youtubera a pojďte mu pomoc s datama, ideálně definujte nějaký byznys problém”. Děti nádherně pospojovaly různá čísla, která si dohledaly, daly je do kontextu, namalovaly dashboard, barevné KPIs, dohledaly si “revenue”, přepočítaly do lokální měny (jako fakt!!), a dokonce otagovaly content podle typu. Pracovaly ve skupinách a výsledek mi prostě naprosto luxusně odprezentovaly. Fakt neuvěřitelný a smekám! 

Podle feedbacku od dětí je to bavilo a už se domlouvaly, že dorazí příští rok. Je vidět, že biflování letopočtů a slepý mapy nejsou úplně dobrá cesta, jak poznávat a naučit se něco nového.

Díky moc UHK za šanci se účastnit, byla to super zkušenost, kterou moc rád zopakuju. O budoucnost datových detektivů nemám strach.

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, rád to s Vámi proberu :-)

Jirka Tobolka
datový detektiv
LinkedIn

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

🔊Jsme pyšný, že s vámi můžeme sdílej skutečný příběh, který píšeme už několik let s naším velkým klientem Crocodille ČR. Právě totiž vyšla nová epizoda Data Talku, ve které máme prostor vyprávět tento příběh! 💥 Reference je tou nejlepší zpětnou vazbou na naší práci, a tady ta reference zaznívá přímo od Jiřího Brothánka a dostává reálný hlas. 🥪 Jsme součástí transformace Crocodille ČR od počátečních někdy i bolestivých kroků, přes výzvy až po triumfy! Jiří Vicherek vede rozhovor s Jiřím Brothánkem, Head of IT v Crocodille, a naším team leaderem Tomášem Dědkem. Společně odhalují, jak jsme s Crocodille postupovali na cestě od tradičních business modelů k implementaci moderního BI a nyní i AI! 🕵️ Jsme hrdí, že můžeme být datovými detektivy pro jedny z hlavních hráčů na českém trhu.🎧Nenechte si tu epizodu ujít!

Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow  | Mňamka #494

Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow | Mňamka #494

Pro některé je LinkedIn pouze sociální sítí, na které mají svůj profesní profil, jen aby se neřeklo a pro některé může být LinkedIn jakási svatyně personal brandingu a navazování profesních kontaktů. Fakt, že LinkedIn generuje celosvětově až 80% B2B leadů ze všech sociálních sítí jen potvrzuje to, že zvláště pro firmy je LinkedIn skvělým místem, kde prezentovat svoje produkty či služby. V dnešní mňamce bych ráda mluvila o tom, jak jsem postupovala ve své bakalářské práci na téma Zpracování marketingových dat prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow a v podstatě tak představit velmi krátký příběh, jak jsem se dostala z nápadu až k hotovému dashboardu.

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Víte, co všechno obnáší certifikace ISO 27001 a jak je tento proces v různých organizacích odlišný? V našem nejnovějším článku vám přinášíme pohled na to, jaký byl proces certifikace u nás v Bizztreatu. Od analýzy a přípravy přes revizi a donastavení systému ISMS až po interní audit a finální externí certifikaci. Dozvíte se o spolupráci s externím partnerem, výzvách spojených s přípravou dokumentace a co vše obnášelo získání certifikace pro naši firmu. A jaký je výsledný dojem z celého procesu? Přečtěte si o tom, proč je certifikace ISO 27001 pouhým začátkem dlouhodobé cesty k zajištění bezpečnosti informací.