Nová generace datových detektivů | Mňamka #222
V pátek 27.8. jsem měl možnost účastnit se příměstského tábora pod taktovkou FIMky (Fakulta Informatiky a Managementu, UHK). Byla to pro mě úplně nová zkušenost, pokusit se vysvětlit dětem “z druhého stupně ZŠ”, jak funguje “datový detektiv”, co to vůbec znamená a co běžně děláme …
Upřímně říkám, že jsem už vystupoval na dost akcích, před docela hodně lidmi, ale … byl jsem nervózní, dost nervózní. Netušil jsem vůbec, jaká bude úrověň, na které se budeme bavit a jestli tam na sebe budeme koukat a nechápat se. Připravil jsem se na variantu, kdy si budeme říkat úplné základy, vzal jsem s sebou LEGO kostky, na kterých jsem se snažil vysvětlit principy práce s daty.
Cílem dne bylo vymyslet a poskládat dashboard. Jakýkoliv. Měli jsme na to vlastně celé dopoledne. Na papír, kreativně.
To, co se odehrálo, předčilo všechny moje představy. Děti byly naprosto super! Orientovaly se, poznávaly naše zákazníky. Dokázaly popsat, jak funguje třeba Dámejídlo.cz nebo Bageterie Boulevard. Nikdy by mě nenapadlo, že se budu s dětmi 10-13 let bavit o “delivery fee” a z čeho mají firmy revenue. Fakt jsem zíral, jaký dostávám otázky, jak se děti doplňují, atd. atd.
Téma, které jsme vybrali bylo “vyberte si oblíbeného youtubera a pojďte mu pomoc s datama, ideálně definujte nějaký byznys problém”. Děti nádherně pospojovaly různá čísla, která si dohledaly, daly je do kontextu, namalovaly dashboard, barevné KPIs, dohledaly si “revenue”, přepočítaly do lokální měny (jako fakt!!), a dokonce otagovaly content podle typu. Pracovaly ve skupinách a výsledek mi prostě naprosto luxusně odprezentovaly. Fakt neuvěřitelný a smekám!
Podle feedbacku od dětí je to bavilo a už se domlouvaly, že dorazí příští rok. Je vidět, že biflování letopočtů a slepý mapy nejsou úplně dobrá cesta, jak poznávat a naučit se něco nového.
Díky moc UHK za šanci se účastnit, byla to super zkušenost, kterou moc rád zopakuju. O budoucnost datových detektivů nemám strach.
Síla dobře navržených dashboardů a KPI | Mňamka #535
V dnešní době chce být každý "data-driven" – rozhodovat se na základě dat, a ne podle pocitů. Jedním z klíčových způsobů, jak toho dosáhnout, jsou správně nastavené KPI a přehledné dashboardy. Ty poskytují jasný přehled o výkonnosti a pomáhají firmám činit rozhodnutí, která opravdu stojí na datových základech, ne na odhadech.
Klíčové ukazatele výkonnosti (KPI): Jak je správně nastavit a efektivně vyhodnotit pomocí business intelligence | Mňamka #534
Jak efektivně řídit růst a sledovat dosažení cílů? Jak klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) pomáhají firmám zlepšovat výkon a naplňovat strategické záměry?V článku najdete příklady KPI pro oblasti jako finance, marketing, zákaznický servis, výroba, lidské zdroje a IT, včetně praktických příkladů jejich využití. Zjistěte, jak zavést a sledovat KPI, abyste získali lepší přehled o efektivitě klíčových procesů.
Datové sklady, jezera a lakehouse: Jak vybrat správnou architekturu pro správu dat? | Mňamka #533
Svět správy dat prošel rychlým vývojem, který je poháněn rostoucí potřebou zpracovávat a analyzovat obrovské množství dat v reálném čase. Firmy, které chtějí porozumět svým datům, narazily na různé architektury – datové sklady, datová jezera a nyní i tzv. lakehouse – které nabízejí různé možnosti pro ukládání a správu dat. Tento článek se zabývá těmito třemi architekturami, porovnává jejich výhody a nevýhody a podrobněji se zaměřuje na lakehouse, nejnovější inovaci, která se snaží řešit problémy z dřívějších systémů.