Když se bere kanón na mouchu | Mňamka #52
Štěstí přeje připraveným
Ještě si živě pamatuju, když všechny moje projekty v Pythonu začínaly následujícími řádkami:
Přišlo mi to neprůstřelný. Nemůže mi přece chybět žádný modul, když je tam mám všechny. Četné nadávky linteru jsem ignoroval s myšlenkou: Já přece vím, co používám. Na první pohled je z importů zřejmé, že se jednalo o aplikaci, která pracovala se souborovým systémem, konkrétně pak s daty ve formátech JSON a CSV. Navíc docela nízkoúrovňově přistupovala k síti, s daty dělala nějakou tu dejta sájenc a byla to… hra?
Moje teorie byla taková, že když během kódění zjistím, že něco potřebuju, už to prostě rovnou budu mít. Štěstí přeje připraveným, ne?
Na zkoušku jsem vytvořil venv a nahrál do něj pomocí pip výše zmíněné balíčky. Prázdný venv má u mě kolem 7 MB, po nainstalování balíčků to bylo 150 MB. Samotný pandas má po instalaci všech závislostí (jako je třeba numpy) 113 MB. Dneska nikoho megabajt sem nebo megabajt tam úplně netrápí; v době, kdy váš repozitář může existovat v nesčetně kopiích napříč datovými centry a CDN po celém světě, a nikdo jeho 113 MB pandasu a jeden prázdný soubor s názvem hello-world.py nezaznamená, se to může zdát jako zbytečná buzerace, ale já když vidím ve skriptu na převedení TSV do CSV na začátku import pandas as pd, většinou se zhluboka nadechnu a začnu dělat problémy.
Orat se dá lecčím
Když zjistíte, že se vaším nosem dá tak trochu orat v zemi, stejně si radši na pole pořídíte třeba rádlo. A stejně je to s pandasem. Ono se to dá použít na otevření CSV. Ale ono to k tomu není primárně určené. pandas je jako švýcarák, a setsakramentsky dobrej švýcarák, ale víno se prostě většinou otevírá líp vývrtkou.
Může to vypadat, že jsem si zasedl na pandas; já opravdu vím, že je to skvělý balík modulů. Ale z mé zkušenosti se občas používá moc. Na srazu dejta sájentistů si musí pandas připadat trochu jako jediná žena na gang bangu.
Každý sklízí, co zasel
V Bizztreat jsem se naučil jedno strašně pěkný pravidlo - používej správný nástroj na požadovanou činnost.
O hodinu později koukám, co se hergot děje, že se mi ten obraz nechce a nechce sestavit. Nahlédnu do Dockerfile a představuji si, že takhle nějak vypadaly myšlenky autora:
- Tom říkal, ať ty obrazy děláme malý, postavím to na Alpine Linux.
- Moje appka používá pandas, tak teda pip install pandas.
- Ahá, ono to na Alpine nejde, tak já tam přidám závislosti pro sestavování C knihoven pro Python.
- pip install pandas
- Ty jo, trvá to docela dlouho, ale sestavilo se to.
- Hotovka libovka.
A na co appka ten pandas potřebuje?
Zjišťuje záhlaví céesvéčka.
Až se ucho utrhlo
Abych nebyl jenom za nerváka, co nadává na pandas, takhle prosím se dá docela snadno otevřít céescvéčko bez něj:
Tom
Síla dobře navržených dashboardů a KPI | Mňamka #535
V dnešní době chce být každý "data-driven" – rozhodovat se na základě dat, a ne podle pocitů. Jedním z klíčových způsobů, jak toho dosáhnout, jsou správně nastavené KPI a přehledné dashboardy. Ty poskytují jasný přehled o výkonnosti a pomáhají firmám činit rozhodnutí, která opravdu stojí na datových základech, ne na odhadech.
Klíčové ukazatele výkonnosti (KPI): Jak je správně nastavit a efektivně vyhodnotit pomocí business intelligence | Mňamka #534
Jak efektivně řídit růst a sledovat dosažení cílů? Jak klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) pomáhají firmám zlepšovat výkon a naplňovat strategické záměry?V článku najdete příklady KPI pro oblasti jako finance, marketing, zákaznický servis, výroba, lidské zdroje a IT, včetně praktických příkladů jejich využití. Zjistěte, jak zavést a sledovat KPI, abyste získali lepší přehled o efektivitě klíčových procesů.
Datové sklady, jezera a lakehouse: Jak vybrat správnou architekturu pro správu dat? | Mňamka #533
Svět správy dat prošel rychlým vývojem, který je poháněn rostoucí potřebou zpracovávat a analyzovat obrovské množství dat v reálném čase. Firmy, které chtějí porozumět svým datům, narazily na různé architektury – datové sklady, datová jezera a nyní i tzv. lakehouse – které nabízejí různé možnosti pro ukládání a správu dat. Tento článek se zabývá těmito třemi architekturami, porovnává jejich výhody a nevýhody a podrobněji se zaměřuje na lakehouse, nejnovější inovaci, která se snaží řešit problémy z dřívějších systémů.