Kam s BI ve firmě? “Být, či nebýt? To je to, oč tu běží.” | Mňamka #17

Touto otázkou se trápí nejedna firma

Často se rozhoduje, zda-li BI oddělení patří pod IT nebo někam jinam ve firmě a nebo má mít vlastní “ministerstvo”. Firmy říkají, že nejsou dostatečně velké, aby se touto otázkou vůbec zabývaly a kompetenci někomu “přidají” k jeho standardním povinnostem. 

Ve své praxi jsem se setkal s mnoha přístupy. Většina firem inklinuje k tomu, že BI ve firmě řeší v rámci IT, protože je to technologická věc. Poměrně hodně firem nechává BI po hlavičkou finančního oddělení, protože to jsou přece především "čísla". V obou případech se děje to, že hlavní činnost oddělení převálcuje tu vedlejší, tedy BI a to začne stagnovat. Sledované metriky a KPI si vytváří každé oddělení samo a BI jen pomáhá vytvořit příslušný report. Lehce se tak stane, že všichni mají KPI splněná, ale jako celek to nevychází. Co s tím? tedy spíše kam s tím "BI" tedy?

 

Zajímavé výsledky jsou dobře sledovatelné u firem, které se nesnaží BI k něčemu přidat, ale vidí v něm příležitost být motorem inovací ve firmě. Dají mu kompetence a nezávislost na zbytku firmy. Takové BI se teprve stává rovnocenným partnerem IT, financí nebo výroby a každého oddělení vůbec. A jaké to má přínosy? 

Takový sekáč se nezakecá, že zrovna něco nejde, protože IT řeší performance na eshopu nebo má finanční oddělení závěrku. Kdepak, takové oddělení si vybere ten nejlepší nástroj atechnologie a neustále zkouší nové věci a řešení, protože se to stane jeho posláním a i jiné části inspiruje v tom jak věci dělat jinak. IT se pro něj stává rovnocenným partnerem a dodavatelem raw-dat z primárních systémů. Finanční oddělení nebo ještě lépe controlling sleduje všechny metriky v kontextu celku. Samostatné a nezávislé BI s dostatečnou kompetencí se stane hybným motorem inovací v celé firmě. Jednotlivá oddělení získají parťáka-dodavatele, který jim skutečně pomáhá - dodává. 

A kdo u Vás řeší BI? Je BI přítomno na management boardu prostřednictvím reportů a kontingenčních tabulek nebo tam sedí konkrétní člověk?

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, rád to s Vámi proberu :-)

Pavel "Qčko" Kvasnička
obchodní příručí
datových detektivů
LinkedIn

Pilíře úspěšného datového projektu | Mňamka #544

Pilíře úspěšného datového projektu | Mňamka #544

V Bizztreatu máme za sebou desítky datových projektů napříč různými odvětvími např. jako e-commerce, retail, výroba, média nebo obchod. Z praxe víme, že mnoho datových projektů selhává – nedoručí očekávaný přínos, uvíznou na půli cesty nebo se zacyklí v nekonečném „ještě to ladíme“. Bez ohledu na typ projektu či sektor platí, že úspěch vždy stojí na pevných základech – pilířích, které rozhodují o tom, jestli výstup skutečně přinese byznysovou hodnotu. Právě proto je klíčové zaměřit se na to, co dělá datový projekt opravdu úspěšným. Tak pojďme na to.

Ikony v reportu: Zaujměte na první pohled a zjednodušte navigaci | Mňamka #543

Ikony v reportu: Zaujměte na první pohled a zjednodušte navigaci | Mňamka #543

Vizuální zkratky, které promění datovou džungli v přehlednou mapu. Zjistěte, jak s pomocí ikon zjednodušit navigaci, zvýraznit klíčové informace a proměnit suchá data v poutavý příběh. Naučte se vybírat vhodné ikony, pracovat s nimi efektivně a odhalte, proč je jejich správné použití klíčové pro srozumitelnost a úspěch vašich reportů.

Jak předvídat chování zákazníků: Churn, životní hodnota a další klíčové ukazatele | Mňamka #542

Jak předvídat chování zákazníků: Churn, životní hodnota a další klíčové ukazatele | Mňamka #542

Porozumění chování zákazníků a jeho predikce jsou dnes klíčové pro firmy, které chtějí budovat loajalitu, zlepšit cílení kampaní a efektivně řídit své marketingové investice. Jak předpovědět, kdy zákazník odejde, jakou má pro firmu hodnotu nebo kdy s největší pravděpodobností znovu nakoupí? V článku se podíváme na klíčové koncepty, jako je predikce odchodu zákazníků (churn), výpočet jejich životní hodnoty (Lifetime Value), odhad pravděpodobnosti další interakce či modelování sklonu k nákupu. Získané poznatky mohou pomoci vytvářet efektivnější marketingové strategie a lepší zákaznickou zkušenost.