Kam s BI ve firmě? “Být, či nebýt? To je to, oč tu běží.” | Mňamka #17
Touto otázkou se trápí nejedna firma
Často se rozhoduje, zda-li BI oddělení patří pod IT nebo někam jinam ve firmě a nebo má mít vlastní “ministerstvo”. Firmy říkají, že nejsou dostatečně velké, aby se touto otázkou vůbec zabývaly a kompetenci někomu “přidají” k jeho standardním povinnostem.
Ve své praxi jsem se setkal s mnoha přístupy. Většina firem inklinuje k tomu, že BI ve firmě řeší v rámci IT, protože je to technologická věc. Poměrně hodně firem nechává BI po hlavičkou finančního oddělení, protože to jsou přece především "čísla". V obou případech se děje to, že hlavní činnost oddělení převálcuje tu vedlejší, tedy BI a to začne stagnovat. Sledované metriky a KPI si vytváří každé oddělení samo a BI jen pomáhá vytvořit příslušný report. Lehce se tak stane, že všichni mají KPI splněná, ale jako celek to nevychází. Co s tím? tedy spíše kam s tím "BI" tedy?
Zajímavé výsledky jsou dobře sledovatelné u firem, které se nesnaží BI k něčemu přidat, ale vidí v něm příležitost být motorem inovací ve firmě. Dají mu kompetence a nezávislost na zbytku firmy. Takové BI se teprve stává rovnocenným partnerem IT, financí nebo výroby a každého oddělení vůbec. A jaké to má přínosy?
Takový sekáč se nezakecá, že zrovna něco nejde, protože IT řeší performance na eshopu nebo má finanční oddělení závěrku. Kdepak, takové oddělení si vybere ten nejlepší nástroj atechnologie a neustále zkouší nové věci a řešení, protože se to stane jeho posláním a i jiné části inspiruje v tom jak věci dělat jinak. IT se pro něj stává rovnocenným partnerem a dodavatelem raw-dat z primárních systémů. Finanční oddělení nebo ještě lépe controlling sleduje všechny metriky v kontextu celku. Samostatné a nezávislé BI s dostatečnou kompetencí se stane hybným motorem inovací v celé firmě. Jednotlivá oddělení získají parťáka-dodavatele, který jim skutečně pomáhá - dodává.
A kdo u Vás řeší BI? Je BI přítomno na management boardu prostřednictvím reportů a kontingenčních tabulek nebo tam sedí konkrétní člověk?
Datové sklady, jezera a lakehouse: Jak vybrat správnou architekturu pro správu dat? | Mňamka #533
Svět správy dat prošel rychlým vývojem, který je poháněn rostoucí potřebou zpracovávat a analyzovat obrovské množství dat v reálném čase. Firmy, které chtějí porozumět svým datům, narazily na různé architektury – datové sklady, datová jezera a nyní i tzv. lakehouse – které nabízejí různé možnosti pro ukládání a správu dat. Tento článek se zabývá těmito třemi architekturami, porovnává jejich výhody a nevýhody a podrobněji se zaměřuje na lakehouse, nejnovější inovaci, která se snaží řešit problémy z dřívějších systémů.
Microsoft Fabric a jeho uživatelské rozhraní | Mňamka #532
Mircosoft Fabric je komplexní datová platforma, která má intuitivním grafické rozhraní, je však vhodná pro začínající i zkušené datové analytiky. Nabízí nástroje jako Data Factory pro zpracování dat, Power BI pro vizualizace a integraci s Git pro DevOps. Přestože je Fabric stále ve vývoji a některé funkce jsou v režimu "preview", jeho hlavní výhodou je přímá integrace vizualizací do jednoho prostředí. Pojďme si detailně projít jeho uživatelské prostředí, sepsali jsme pro vás základní přehled.
Jak se pracuje s Microsoft Fabric | Mňamka #531
Microsoft Fabric slibuje revoluci ve zpracování dat ve firmách tím, že zefektivňuje správu dat a umožňuje připravovat, analyzovat a vizualizovat data bez nutnosti používat více oddělených systémů. Teorie zní skvěle, ale jaká je realita, když se rozhodnete tento nový "švýcarský nůž" pro práci s daty implementovat a používat? Podívejme se na to, jak se s Microsoft Fabric pracuje, s jakými výzvami se můžete setkat a jak rychle se stanete odborníkem na tuto platformu.