Kam s BI ve firmě? “Být, či nebýt? To je to, oč tu běží.” | Mňamka #17
Touto otázkou se trápí nejedna firma
Často se rozhoduje, zda-li BI oddělení patří pod IT nebo někam jinam ve firmě a nebo má mít vlastní “ministerstvo”. Firmy říkají, že nejsou dostatečně velké, aby se touto otázkou vůbec zabývaly a kompetenci někomu “přidají” k jeho standardním povinnostem.
Ve své praxi jsem se setkal s mnoha přístupy. Většina firem inklinuje k tomu, že BI ve firmě řeší v rámci IT, protože je to technologická věc. Poměrně hodně firem nechává BI po hlavičkou finančního oddělení, protože to jsou přece především "čísla". V obou případech se děje to, že hlavní činnost oddělení převálcuje tu vedlejší, tedy BI a to začne stagnovat. Sledované metriky a KPI si vytváří každé oddělení samo a BI jen pomáhá vytvořit příslušný report. Lehce se tak stane, že všichni mají KPI splněná, ale jako celek to nevychází. Co s tím? tedy spíše kam s tím "BI" tedy?
Zajímavé výsledky jsou dobře sledovatelné u firem, které se nesnaží BI k něčemu přidat, ale vidí v něm příležitost být motorem inovací ve firmě. Dají mu kompetence a nezávislost na zbytku firmy. Takové BI se teprve stává rovnocenným partnerem IT, financí nebo výroby a každého oddělení vůbec. A jaké to má přínosy?
Takový sekáč se nezakecá, že zrovna něco nejde, protože IT řeší performance na eshopu nebo má finanční oddělení závěrku. Kdepak, takové oddělení si vybere ten nejlepší nástroj atechnologie a neustále zkouší nové věci a řešení, protože se to stane jeho posláním a i jiné části inspiruje v tom jak věci dělat jinak. IT se pro něj stává rovnocenným partnerem a dodavatelem raw-dat z primárních systémů. Finanční oddělení nebo ještě lépe controlling sleduje všechny metriky v kontextu celku. Samostatné a nezávislé BI s dostatečnou kompetencí se stane hybným motorem inovací v celé firmě. Jednotlivá oddělení získají parťáka-dodavatele, který jim skutečně pomáhá - dodává.
A kdo u Vás řeší BI? Je BI přítomno na management boardu prostřednictvím reportů a kontingenčních tabulek nebo tam sedí konkrétní člověk?

Pavel "Qčko" Kvasnička
obchodní příručí
datových detektivů
LinkedIn
Jak na pavučinové grafy | Mňamka #437
Pavučinové (neboli paprskové) grafy patří k nejimpozantnějším grafům, se kterými se v moderních byznysových vizualizacích můžete setkat. Hodí se např. k porovnání dvou produktů na základě široké škály různých ukazatelů. Nebo jsou hojně využívány ve sportovní analytice ke komparativnímu srovnání výkonů jednotlivých hráčů. Pro nezasvěcené publikum ale mohou být jen obtížně stravitelné. Dnes si proto ukážeme, jakých zásad se při vytváření pavučinových grafů držet a jak se v nich co nejlépe orientovat!
5 mýtů o cloudu | Mňamka #436
Řešit data v cloudu dává smysl čím dál většímu počtu firem. A není se čemu divit, cloud totiž nabízí neuvěřitelnou flexibilitu a jednoduchost použití. Přesto se ale stále najde spousta firem, které jedou kompletně on-premise a s přechodem na cloud váhají. Někdy má takové rozhodnutí objektivní důvody, často ale bývá spíše výsledkem mylných představ, které o cloudových datových skladech panují. A právě na to si posvítíme v této mňamce. Pojďte se se spolu s námi podívat na 5 nejčastějších mýtů o cloudu!
Pandas – k čemu slouží, k čemu jej raději nepoužijeme a jeho alternativy | Mňamka #435
Pandas je jednou z nejpoužívanějších knihoven pro zpracování dat v jazyce Python. Jeho největší předností je zejména jednoduchá a intuitivní syntaxe a také rychlost, se kterou můžete zpracovávat velké datové soubory. V BizzTreatu ho proto často využíváme např. pro ad hoc analýzy dat, kdy potřebujeme rychle prozkoumat, jak data vlastně vypadají a jaká je jejich kvalita. V dnešní mňamce od Báry si ukážeme, kde všude lze Pandas použít a jak si stojí v porovnání s ostatními knihovnami!