Jak vylepšit vizuál dashboardů v Tableau? 5 triků od Emila. | Mňamka #358

Znáte ten pocit, kdy se po veškeré náročné práci s přípravou dat a tvorbou metrik konečně dostanete k vizualizaci dat, ale přijdete na to, že ta pravá sranda teprve přichází? Vizualizace máte vytvořené, ale dashboard stále vypadá dost prázdně, čistá stránka s číslicemi, grafy a sliderem na filter.

Pokud k vizualizaci využíváte Tableau, tak právě pro Vás tu máme několik triků, jak se tohoto problému zbavit. Pouze pomocí nativních funkcí Tableau během chvíle z vizualizací uděláte mnohem více uživatelsky příjemný a přehledný nástroj.

Barva pozadí - Prvním nejzákladnějším krokem je volba barvy pozadí, nenechte se zmást čistou a elegantní bílou, většina reportů v ní spíše zanikne a ztratí tak svou jasnou zprávu pro uživatele. Místo toho radíme použít například světle šedou, díky které se jednotlivé reporty oddělí a mnohem více se zviditelní.

Barva reportů - S barvou reportů je to zase naopak, zvolte takovou barvu, díky které jednotlivé reporty více vyniknou na celém dashboardu. Dashboard díky dobrému zvolení barvy reportů vypadá mnohem více uceleně a uspořádaně a jednotlivé reporty na něm následně nejsou jen jako létající čísla na barevném pozadí.

Nastavení Outer a Inner Paddingu -  Pro každý report na dashboardu je za nás nutnost nastavení Outer a Inner Paddingu, díky kterému je možné vytvořit pro jednotlivé reporty vlastní okraje. To celé pomůže k tomu, aby reporty nebyly nalepené přímo na sebe a byly jasně oddělené. Díky tomu uživatel jasně vidí, jak jsou reporty oddělené a nebude mít otázky typu: "Je tato osa u grafu opravdu pro graf, na který koukám?" Doporučené hodnoty jsou Outer Padding (8), Inner Padding (15).

Vložení horizontal/vertical objektů mezi reporty - Je dalším bodem, díky kterému dáte reportům jasnou visibilitu a hezkým způsobem nastavíte oddělení jednotlivých reportů.

Vložení filtrů a legend do horizontal/vertical objektů - Do těchto objektů, díky kterým můžeme oddělovat jednotlivé reporty, je za nás i skvělým tipem vložit filtr. Pomocí objektů je totiž možné filtry oddělit od reportů a zároveň do nich naskládat hned několik filtrů a nenechat je volně poletovat po dashboardu, na závěr celý blok s filtry můžete barevně oddělit například rámečkem, díky kterému bude jasně vidět, že se již nejedná o report, ale blok pro filtrování dashboardu.

Pro ukázku je zde tento dashboard, na kterém jasně vidíte, co pouze těchto pět triků dokáže s vizualizací udělat.

Obr.: Ukázka úpravy dashboardu

Zapomněl jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. 

Emil

Emil Samko

datový detektiv
LinkedIn

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

🔊Jsme pyšný, že s vámi můžeme sdílej skutečný příběh, který píšeme už několik let s naším velkým klientem Crocodille ČR. Právě totiž vyšla nová epizoda Data Talku, ve které máme prostor vyprávět tento příběh! 💥 Reference je tou nejlepší zpětnou vazbou na naší práci, a tady ta reference zaznívá přímo od Jiřího Brothánka a dostává reálný hlas. 🥪 Jsme součástí transformace Crocodille ČR od počátečních někdy i bolestivých kroků, přes výzvy až po triumfy! Jiří Vicherek vede rozhovor s Jiřím Brothánkem, Head of IT v Crocodille, a naším team leaderem Tomášem Dědkem. Společně odhalují, jak jsme s Crocodille postupovali na cestě od tradičních business modelů k implementaci moderního BI a nyní i AI! 🕵️ Jsme hrdí, že můžeme být datovými detektivy pro jedny z hlavních hráčů na českém trhu.🎧Nenechte si tu epizodu ujít!

Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow  | Mňamka #494

Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow | Mňamka #494

Pro některé je LinkedIn pouze sociální sítí, na které mají svůj profesní profil, jen aby se neřeklo a pro některé může být LinkedIn jakási svatyně personal brandingu a navazování profesních kontaktů. Fakt, že LinkedIn generuje celosvětově až 80% B2B leadů ze všech sociálních sítí jen potvrzuje to, že zvláště pro firmy je LinkedIn skvělým místem, kde prezentovat svoje produkty či služby. V dnešní mňamce bych ráda mluvila o tom, jak jsem postupovala ve své bakalářské práci na téma Zpracování marketingových dat prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow a v podstatě tak představit velmi krátký příběh, jak jsem se dostala z nápadu až k hotovému dashboardu.

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Víte, co všechno obnáší certifikace ISO 27001 a jak je tento proces v různých organizacích odlišný? V našem nejnovějším článku vám přinášíme pohled na to, jaký byl proces certifikace u nás v Bizztreatu. Od analýzy a přípravy přes revizi a donastavení systému ISMS až po interní audit a finální externí certifikaci. Dozvíte se o spolupráci s externím partnerem, výzvách spojených s přípravou dokumentace a co vše obnášelo získání certifikace pro naši firmu. A jaký je výsledný dojem z celého procesu? Přečtěte si o tom, proč je certifikace ISO 27001 pouhým začátkem dlouhodobé cesty k zajištění bezpečnosti informací.