Jak vylepšit vizuál dashboardů v Tableau? 5 triků od Emila. | Mňamka #358

Znáte ten pocit, kdy se po veškeré náročné práci s přípravou dat a tvorbou metrik konečně dostanete k vizualizaci dat, ale přijdete na to, že ta pravá sranda teprve přichází? Vizualizace máte vytvořené, ale dashboard stále vypadá dost prázdně, čistá stránka s číslicemi, grafy a sliderem na filter.

Pokud k vizualizaci využíváte Tableau, tak právě pro Vás tu máme několik triků, jak se tohoto problému zbavit. Pouze pomocí nativních funkcí Tableau během chvíle z vizualizací uděláte mnohem více uživatelsky příjemný a přehledný nástroj.

Barva pozadí - Prvním nejzákladnějším krokem je volba barvy pozadí, nenechte se zmást čistou a elegantní bílou, většina reportů v ní spíše zanikne a ztratí tak svou jasnou zprávu pro uživatele. Místo toho radíme použít například světle šedou, díky které se jednotlivé reporty oddělí a mnohem více se zviditelní.

Barva reportů - S barvou reportů je to zase naopak, zvolte takovou barvu, díky které jednotlivé reporty více vyniknou na celém dashboardu. Dashboard díky dobrému zvolení barvy reportů vypadá mnohem více uceleně a uspořádaně a jednotlivé reporty na něm následně nejsou jen jako létající čísla na barevném pozadí.

Nastavení Outer a Inner Paddingu -  Pro každý report na dashboardu je za nás nutnost nastavení Outer a Inner Paddingu, díky kterému je možné vytvořit pro jednotlivé reporty vlastní okraje. To celé pomůže k tomu, aby reporty nebyly nalepené přímo na sebe a byly jasně oddělené. Díky tomu uživatel jasně vidí, jak jsou reporty oddělené a nebude mít otázky typu: "Je tato osa u grafu opravdu pro graf, na který koukám?" Doporučené hodnoty jsou Outer Padding (8), Inner Padding (15).

Vložení horizontal/vertical objektů mezi reporty - Je dalším bodem, díky kterému dáte reportům jasnou visibilitu a hezkým způsobem nastavíte oddělení jednotlivých reportů.

Vložení filtrů a legend do horizontal/vertical objektů - Do těchto objektů, díky kterým můžeme oddělovat jednotlivé reporty, je za nás i skvělým tipem vložit filtr. Pomocí objektů je totiž možné filtry oddělit od reportů a zároveň do nich naskládat hned několik filtrů a nenechat je volně poletovat po dashboardu, na závěr celý blok s filtry můžete barevně oddělit například rámečkem, díky kterému bude jasně vidět, že se již nejedná o report, ale blok pro filtrování dashboardu.

Pro ukázku je zde tento dashboard, na kterém jasně vidíte, co pouze těchto pět triků dokáže s vizualizací udělat.

Obr.: Ukázka úpravy dashboardu

Zapomněl jsem na něco? Chcete se na něco zeptat? Napište mi. 

Emil

Emil Samko

datový detektiv
LinkedIn

Power BI Bookmarks III. – možnosti a limitace využití | Mňamka #409

Power BI Bookmarks III. – možnosti a limitace využití | Mňamka #409

Kdy záložky používat a kdy raději zvolit jiné možnosti vizualizace? Máme tady poslední díl naší krátké minisérie „Power BI Bookmarks“ od Terky. V předchozích částech jsme si názorně ukázali, že záložky jsou skvělým nástrojem, když na report potřebujete vtěsnat více vizuálů a zároveň zachovat jeho přehlednost. I to má ale svoje limity. Dnes si proto posvítíme na jeden alternativní nástroj – parametry polí. Využití parametrů je totiž v mnoha případech jednodušší, rychlejší, a hlavně méně náročné na paměť vašeho systému. Pojďme se na to podívat!

Jak Excel zruinuje váš byznys! | Mňamka #398

Jak Excel zruinuje váš byznys! | Mňamka #398

Excel může být dobrým pomocníkem pro rychlé analýzy, pro řízení středních a velkých firem se už však dávno nehodí. Pokud jste v něm někdy zkoušeli otevřít opravdu velký soubor se spoustou záznamů, asi moc dobře víte, o čem mluvíme. Není to ale zdaleka jen o promrhaném času, ve velké firmě vás totiž takové „excelování“ může stát i pěknou fůru peněz. Jak velkou? To už se dozvíte v dnešní mňamce, ve které pro vás Patrik sepsal největší bolístky řešení dat v Excelu!

Power BI Bookmarks II. – tvorba filtrovacího panelu | Mňamka #385

Power BI Bookmarks II. – tvorba filtrovacího panelu | Mňamka #385

Jak si v Power BI vytvořit záložky? Máme tady pokračování naší krátké minisérie o záložkách od Terky. V minulém díle jsme si udělali generální úklid v sekci Selection a dnes už se tak konečně můžeme pustit do samotné tvorby záložek. Vše si přitom demonstrujeme pěkně krok po kroku na jednoduchém příkladu tvorby filtrovacího panelu, který se na stránce zobrazí při stisku ikony filtru. Další praktické příklady si pak ukážeme v závěrečném díle našeho průvodce po záložkách, kde se zároveň podíváme i na jejich limity a omezení. Tak jdeme na to!