Jak dostat analytiku do produktu? | Mňamka #331
Přemýšleli jste někdy o tom, že váš produkt generuje velké množství dat, která by možná byla použitelná pro koncové uživatele? Tak to jste přemýšleli správně a nejste sami :)
Dostat datovou analytiku do produktu se v dnešní době snaží víc a víc firem, které si uvědomují, že práce s daty je klíčovou konkurenční výhodou. Možná pokud by Váš účetní systém obsahoval tu nejlepší analytiku, měli byste náskok.
Pokud nevíte co si pod tím představit mrkněte na GoodData for Freshdesk, což je přesně datové rozšíření aplikace Freshdesk.

Rozhodli jste se, že data chcete zpřístupnit vaším uživatelům a servírovat jim je přímo uvnitř produktu, co bude další krok? Vsadím se, že první co Vás napadne bude “jaký nástroj mám použít aby to bylo hezký”, po nějakém delším uvažování se určitě dostane na klasické dilema “buy vs. build”. Tedy postavit si něco inhouse nebo sáhnout po nějakém řešení, které si budu moct upravit.
Hodně daleko je ve stavění datových produktů GoodData.UI což je framework, který řeší maximum věcí za vás, je rozšiřitelný a můžete si tak vybrat, zda budete vkládat do produktu celé dashboardy a nebo si budete nad stejným “SDKčkem” vyvíjet svoje komponenty. Obojí je možné.
Pokud se rozhodnete stavět si řešení sami, určitě narazíte na některé javascript knihovny, které řeší grafy a vizualizace. Budou ale pravděpodobně hodně “low level” nicméně může to dávat smysl, pokud máte zkušený front-end tým (což asi máte, obzvlášť pokud děláte produkt).
Avšak … tak jako jakýkoliv jiný datový projekt, i tady to bude mnohem komplexnější a bude to víc o tom jak se budou data používat a jak jsou připravena. Potřebujete vyčistit, obohatit, promyslet zda budou uživatelé jen konzumovat a nebo si budou moct připravovat svoje vlastní pohledy na data. Najděte si datovou pipeline, která bude flexibilní, umožní Vám integraci do vašich devops postupů, a bude pokud možno součástí Vaší core infrastruktury. Oproti klasické analytice musíte navíc promyslet, jak budete onboardovat nové zákazníky, jak budete rušit ty co si analytiku vypnou (pokud je to relevantní).
Jak to tedy shrnout?
Use case, use case … promyslete, co chcete uživatelům ukazovat, promyslete use case. Začněte s málem a rozpracujte to, vyvarujte se překombinování. Vlastně platí úplně stejný postup jako pro jakýkoliv jiný produkt. Míň je víc.
Nepřemýšlejte jen o tom jaký nástroj využijete a jak budou vypadat grafy na výstupu. Promyslete celou datovou platformu. Chtějte ji co nejvíc integrovat.
Testujte, automatizujte, sbírejte data o Vašem datovém produktu ;)
A pokud máte on premise software, nezoufejte. I tam se dají datové integrace řešit.
Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506
Chcete vědět, jak zlepšit rychlost a efektivitu vašeho dashboardu v Tableau? Tento článek vás seznámí s významem materializace výpočtů, výhodami agregace dat a důležitostí specifikace datových zdrojů. Navíc se dozvíte o nové funkci "workbook optimizer", která vám nabídne automatizované doporučení pro dosažení optimálního výkonu vašeho dashboardu. Přečtěte si více a dozvíte se, jak dosáhnout rychlejšího a hladšího provozu vašich vizualizací v Tableau.
Tableau - Performance Tuning (časť 2.) | Mňamka #503
Dnes nadviažeme pokračovaním na minulotýžďnový článok a pozrieme na niektoré ďalšie možnosti zrýchlenia vašeho pomalého dashboardu. V prípade filtrov tiež platí, že pre performance je lepšie držať ich počet na uzde. Je to spôsobené tým, že načítanie hodnôt pre každý jeden interaktívny filter predstavuje jednu query. Negatívny vplyv na performance sa ešte umocňuje v prípade využitia možnosti “Only Relevant Values”.
Tableau - Performance Tuning (časť 1.) | Mňamka #500
Naimplementovali ste dashboard, vyhrali ste sa s vizuálom, čísla na vám sedia. Násadíte dashboard na Tableau server a idete ho otestovať, tu však narazíte na problém. Dashboard sa načítava extrémne dlho. Pre časovo vyťažený klienta, ktorý potrebuje mať dáta nie len správne, ale aj dostupné v rozumnom čase, je samozrejme takýto stav neakceptovateľný. Čo teraz? Určite nezúfajte, v tomto článku sa s vami podelíme o skúsenosti čo v takom prípade robiť.