Emotikony útočí | Mňamka #48
Zvláštní je, jak tyhle malé obrázky dokážou udělat náladu. Mnoho neuro výzkumů, zabývajících se různými formami lidské komunikace, potvrzují, že u čistě písemné komunikace nejčastěji dochází k největším nedorozuměním. Proč? Protože obyčejný text může v lidech vyvolávat naprosto rozdílné emoce. Například naše Alda říká, že mám svoje tvz. “nasírací otázky” Třeba “Ahoj, můžu vědět proč ještě není dořešena reklamace na wifi v kanceláři?”. Ale já se jen ptám, co to blokuje - zajímá mě to. Alda každé “proč” a “jak to, že”, bere jako “nasírací”. Protože mě u toho nevidí, neslyší.
Emotikony s tímhle můžou hodně pomoct. Slack je pro tohle ideální prostředí. Kromě obrázku má totiž emotikon textové kódování, např. :
Díval jsem se na statistiky používání a kromě standardních
a také
jsou velmi populární v našem týmu
a třeba také
nebo
Uznejte, tohle už přece celkem jasně “něco” vyjadřuje, ne?
Vůbec největší sranda ale nastává, když si ve Slacku nadefinuje tým vlastní emotikony. Ke každému se potom vztahuje samostatná urban legenda.
Tak třeba v BizzTreat máme speciální emotikony
A pak jsou ještě úplně privátní emotikony, o kterých se nedá veřejně psát, ale tým to rozhodně pobaví.
Rado
Nahradí AI datové analytiky? | Mňamka #461
Koho všeho nahradí umělá inteligence? To je asi jedno z nejdiskutovanějších témat letošního roku. Dnes se proto podíváme, zda na seznamu ohrožených profesí najdeme i datové analytiky. ChatGPT si totiž dokáže poradit i s SQL, Pythonem a R kódováním. A s pomocí pluginu Code Interpreter můžete dokonce provádět analýzu dat a vytvářet grafy. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že datovým analytikům zvoní hrana. Ve skutečnosti to ale tak jednoduché není, jelikož generativní AI má stále jednu velkou Achillovu patu. Více o tom už v dnešní mňamce!
Web scraping – jak překonat nejčastější problémy | Mňamka #460
Data z webových stránek představují cenný zdroj informací snad pro každou firmu. Možností jejich využití je totiž celá řada – můžete např. sledovat ceny konkurence a na základě toho dynamicky upravovat ceny vlastní nebo provádět rozsáhlé průzkumy trhu a popularity jednotlivých produktů. No jo, jenže jak taková data získat? Mohli byste je samozřejmě sbírat ručně, mnohem lepší ale je vše zautomatizovat pomocí tzv. web scrapingu. To ovšem není jen tak. Podívejte se, na jaké problémy při tom můžete narazit a jak je překonat!
Jak na smysluplné vizualizace | Mňamka #459
Data mluví jasně! Tedy až na případy, kdy to není pravda. Datové vizualizace mohou být mocným nástrojem pro srozumitelnou reprezentaci i dosti komplexních informací. Platí to ale pouze za předpokladu, že se při tvorbě grafů a dashboardů držíme těch nejlepších designových principů a best practices. I velmi jednoduchý graf totiž může být značně matoucí, pokud zvolíme např. nevhodné škálování os nebo jestliže si vybereme jen takové datové body, které podporují náš pohled na věc. Přečtěte si, na co si dát při tvorbě vizualizací pozor!