Emotikony útočí | Mňamka #48
Zvláštní je, jak tyhle malé obrázky dokážou udělat náladu. Mnoho neuro výzkumů, zabývajících se různými formami lidské komunikace, potvrzují, že u čistě písemné komunikace nejčastěji dochází k největším nedorozuměním. Proč? Protože obyčejný text může v lidech vyvolávat naprosto rozdílné emoce. Například naše Alda říká, že mám svoje tvz. “nasírací otázky” Třeba “Ahoj, můžu vědět proč ještě není dořešena reklamace na wifi v kanceláři?”. Ale já se jen ptám, co to blokuje - zajímá mě to. Alda každé “proč” a “jak to, že”, bere jako “nasírací”. Protože mě u toho nevidí, neslyší.
Emotikony s tímhle můžou hodně pomoct. Slack je pro tohle ideální prostředí. Kromě obrázku má totiž emotikon textové kódování, např. :
Díval jsem se na statistiky používání a kromě standardních
a také
jsou velmi populární v našem týmu
a třeba také
nebo
Uznejte, tohle už přece celkem jasně “něco” vyjadřuje, ne?
Vůbec největší sranda ale nastává, když si ve Slacku nadefinuje tým vlastní emotikony. Ke každému se potom vztahuje samostatná urban legenda.
Tak třeba v BizzTreat máme speciální emotikony
A pak jsou ještě úplně privátní emotikony, o kterých se nedá veřejně psát, ale tým to rozhodně pobaví.
Rado
4 alternativy k nadužívaným grafům | Mňamka #415
Sloupcový, bodový a spojnicový graf. Pokud už jste někdy vizualizovali data, je vysoce pravděpodobné, že jste tyto velmi populární grafy použili. A není se vlastně ani čemu divit, jde totiž o poměrně jednoduché grafy, se kterými každý z nás začínal. Má to ale i svou stinnou stránku. Často totiž máme tendenci používat tyto grafy i pro use casy, pro které se tak úplně nehodí. Dobrou zprávou ale je, že existuje celá řada zajímavých alternativ. Slyšeli jste např. o vodopádových grafech? Pokud ne, tak se mrkněte na dnešní mňamku!
Jak na datovou extrakci | Mňamka #414
Většina z nás má v dnešní době přístup k většímu množství dat než kdykoliv předtím. I firmy už se poměrně běžně snaží čerpat data z co nejširšího spektra datových zdrojů nejrůznějšího charakteru. Pokud ale takto získaná data chcete dobře využít a odvodit z nich cenné poznatky, potřebujete je nejprve dostat na jedno místo a optimalizovat pro další analýzu. Prvním a nejkritičtějším krokem v tomto procesu je tzv. extrakce dat. Dnes si proto ukážeme, jaké typy extrakce dat existují a jak tento proces vlastně funguje!
Jak (ne)vytvářet datovou strategii | Mňamka #413
V některých firmách dají nejprve pracně dohromady datovou strategii, pak si ji založí do šuplíku a vyhlížejí dalšího experta, který toto téma znovu vytáhne. V jiných společnostech se zase až příliš zaměřují na data a byznysová stránka věci je odsunuta na druhou kolej. Výsledkem pak často bývá strategie, která slouží spíše potřebám analytiky než celého byznysu. Pokud se chcete těmto a dalším problémům vyvarovat, máme tu mňamku přímo pro vás. Bez kvalitní datové strategie se totiž v dnešní době už jen stěží obejdete!