Emotikony útočí | Mňamka #48

Zvláštní je, jak tyhle malé obrázky dokážou udělat náladu. Mnoho neuro výzkumů, zabývajících se různými formami lidské komunikace, potvrzují, že u čistě písemné komunikace nejčastěji dochází k největším nedorozuměním. Proč? Protože obyčejný text může v lidech vyvolávat naprosto rozdílné emoce. Například naše Alda říká, že mám svoje tvz. “nasírací otázky” Třeba “Ahoj, můžu vědět proč ještě není dořešena reklamace na wifi v kanceláři?”. Ale já se jen ptám, co to blokuje - zajímá mě to. Alda každé “proč” a “jak to, že”, bere jako “nasírací”. Protože mě u toho nevidí, neslyší.

 

Emotikony s tímhle můžou hodně pomoct. Slack je pro tohle ideální prostředí. Kromě obrázku má totiž emotikon textové kódování, např. :

+1: znamená (a Slack zobrazuje)

Díval jsem se na statistiky používání a kromě standardních

a také

jsou velmi populární v našem týmu

a třeba také

nebo

Uznejte, tohle už přece celkem jasně “něco” vyjadřuje, ne?

Vůbec největší sranda ale nastává, když si ve Slacku nadefinuje tým vlastní emotikony. Ke každému se potom vztahuje samostatná urban legenda.

Tak třeba v BizzTreat máme speciální emotikony

:sesmir: 
z populárního komiksu Opráski sčeskí historje. Některé hlášky jsou prostě legendární.

:pastvedlepasti:
vychází z populárního videa Oprava slovenského lakatoše, na nějž navazuje úspěšný web milujupraci.cz. Vřele doporučuji na odreagování, když vám práce nejde moc od ruky. Akorát zvuk doporučuji výhradně do sluchátek.

:sorryjako:
zde politicky nekorektní komentář nechávám na vás.

A pak jsou ještě úplně privátní emotikony, o kterých se nedá veřejně psát, ale tým to rozhodně pobaví.

Rado

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, rád to s Vámi proberu :-)

Radovan Jirka
datový detektiv
LinkedIn

Pilíře úspěšného datového projektu | Mňamka #544

Pilíře úspěšného datového projektu | Mňamka #544

V Bizztreatu máme za sebou desítky datových projektů napříč různými odvětvími např. jako e-commerce, retail, výroba, média nebo obchod. Z praxe víme, že mnoho datových projektů selhává – nedoručí očekávaný přínos, uvíznou na půli cesty nebo se zacyklí v nekonečném „ještě to ladíme“. Bez ohledu na typ projektu či sektor platí, že úspěch vždy stojí na pevných základech – pilířích, které rozhodují o tom, jestli výstup skutečně přinese byznysovou hodnotu. Právě proto je klíčové zaměřit se na to, co dělá datový projekt opravdu úspěšným. Tak pojďme na to.

Ikony v reportu: Zaujměte na první pohled a zjednodušte navigaci | Mňamka #543

Ikony v reportu: Zaujměte na první pohled a zjednodušte navigaci | Mňamka #543

Vizuální zkratky, které promění datovou džungli v přehlednou mapu. Zjistěte, jak s pomocí ikon zjednodušit navigaci, zvýraznit klíčové informace a proměnit suchá data v poutavý příběh. Naučte se vybírat vhodné ikony, pracovat s nimi efektivně a odhalte, proč je jejich správné použití klíčové pro srozumitelnost a úspěch vašich reportů.

Jak předvídat chování zákazníků: Churn, životní hodnota a další klíčové ukazatele | Mňamka #542

Jak předvídat chování zákazníků: Churn, životní hodnota a další klíčové ukazatele | Mňamka #542

Porozumění chování zákazníků a jeho predikce jsou dnes klíčové pro firmy, které chtějí budovat loajalitu, zlepšit cílení kampaní a efektivně řídit své marketingové investice. Jak předpovědět, kdy zákazník odejde, jakou má pro firmu hodnotu nebo kdy s největší pravděpodobností znovu nakoupí? V článku se podíváme na klíčové koncepty, jako je predikce odchodu zákazníků (churn), výpočet jejich životní hodnoty (Lifetime Value), odhad pravděpodobnosti další interakce či modelování sklonu k nákupu. Získané poznatky mohou pomoci vytvářet efektivnější marketingové strategie a lepší zákaznickou zkušenost.