Emotikony útočí | Mňamka #48

Zvláštní je, jak tyhle malé obrázky dokážou udělat náladu. Mnoho neuro výzkumů, zabývajících se různými formami lidské komunikace, potvrzují, že u čistě písemné komunikace nejčastěji dochází k největším nedorozuměním. Proč? Protože obyčejný text může v lidech vyvolávat naprosto rozdílné emoce. Například naše Alda říká, že mám svoje tvz. “nasírací otázky” Třeba “Ahoj, můžu vědět proč ještě není dořešena reklamace na wifi v kanceláři?”. Ale já se jen ptám, co to blokuje - zajímá mě to. Alda každé “proč” a “jak to, že”, bere jako “nasírací”. Protože mě u toho nevidí, neslyší.

 

Emotikony s tímhle můžou hodně pomoct. Slack je pro tohle ideální prostředí. Kromě obrázku má totiž emotikon textové kódování, např. :

+1: znamená (a Slack zobrazuje)

Díval jsem se na statistiky používání a kromě standardních

a také

jsou velmi populární v našem týmu

a třeba také

nebo

Uznejte, tohle už přece celkem jasně “něco” vyjadřuje, ne?

Vůbec největší sranda ale nastává, když si ve Slacku nadefinuje tým vlastní emotikony. Ke každému se potom vztahuje samostatná urban legenda.

Tak třeba v BizzTreat máme speciální emotikony

:sesmir: 
z populárního komiksu Opráski sčeskí historje. Některé hlášky jsou prostě legendární.

:pastvedlepasti:
vychází z populárního videa Oprava slovenského lakatoše, na nějž navazuje úspěšný web milujupraci.cz. Vřele doporučuji na odreagování, když vám práce nejde moc od ruky. Akorát zvuk doporučuji výhradně do sluchátek.

:sorryjako:
zde politicky nekorektní komentář nechávám na vás.

A pak jsou ještě úplně privátní emotikony, o kterých se nedá veřejně psát, ale tým to rozhodně pobaví.

Rado

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, rád to s Vámi proberu :-)

Radovan Jirka
datový detektiv
LinkedIn

Síla dobře navržených dashboardů a KPI | Mňamka #535

Síla dobře navržených dashboardů a KPI | Mňamka #535

V dnešní době chce být každý "data-driven" – rozhodovat se na základě dat, a ne podle pocitů. Jedním z klíčových způsobů, jak toho dosáhnout, jsou správně nastavené KPI a přehledné dashboardy. Ty poskytují jasný přehled o výkonnosti a pomáhají firmám činit rozhodnutí, která opravdu stojí na datových základech, ne na odhadech.

Klíčové ukazatele výkonnosti (KPI): Jak je správně nastavit a efektivně vyhodnotit pomocí business intelligence | Mňamka #534

Klíčové ukazatele výkonnosti (KPI): Jak je správně nastavit a efektivně vyhodnotit pomocí business intelligence | Mňamka #534

Jak efektivně řídit růst a sledovat dosažení cílů? Jak klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) pomáhají firmám zlepšovat výkon a naplňovat strategické záměry?V článku najdete příklady KPI pro oblasti jako finance, marketing, zákaznický servis, výroba, lidské zdroje a IT, včetně praktických příkladů jejich využití. Zjistěte, jak zavést a sledovat KPI, abyste získali lepší přehled o efektivitě klíčových procesů.

Datové sklady, jezera a lakehouse: Jak vybrat správnou architekturu pro správu dat? | Mňamka #533

Datové sklady, jezera a lakehouse: Jak vybrat správnou architekturu pro správu dat? | Mňamka #533

Svět správy dat prošel rychlým vývojem, který je poháněn rostoucí potřebou zpracovávat a analyzovat obrovské množství dat v reálném čase. Firmy, které chtějí porozumět svým datům, narazily na různé architektury – datové sklady, datová jezera a nyní i tzv. lakehouse – které nabízejí různé možnosti pro ukládání a správu dat. Tento článek se zabývá těmito třemi architekturami, porovnává jejich výhody a nevýhody a podrobněji se zaměřuje na lakehouse, nejnovější inovaci, která se snaží řešit problémy z dřívějších systémů.