Design Patterns #4: Agregace long tail a ‘ostatní’ | Mňamka #50
‘long tail’
Agregace ‘long tail’ znamená sjednocení různých hodnot atributů, které ve skutečnosti reprezentují totéž pomocí jednoduché mapovací tabulky. Long tail agregaci typicky využíváme při práci s daty z Google Analytics. Tagování trafficu často probíhá manuálně, nebo tagy generují různé systémy a názvy nejsou jednotné.
Proč?
Získáme tak ucelenější pohled na data a zároveň neztratíme detail. Managery zajímá, kolik trafficu zdroj přinesl třeba google, jestli to bylo placené medium nebo ne, markeťáky zajímá detail. Ideální je použít třeba Google Sheet, který může uživatel sám průběžně modifikovat dle potřeby (marketing může dynamicky čistit data z GA).

"ostatní"
Podobně můžeme pro přehlednější zobrazení v grafu některé hodnoty atributů agregovat pod 'other', např. zobrazíme fixní počet největších zákazníků, nebo jen zákazníky přesahující určitou hodnotu objednávky.
A pokud si chcete připomenout video od Radovana "Jak efektivně čistit data v Google Anayltics, tak tady je.
Petra
Nahradí AI datové analytiky? | Mňamka #461
Koho všeho nahradí umělá inteligence? To je asi jedno z nejdiskutovanějších témat letošního roku. Dnes se proto podíváme, zda na seznamu ohrožených profesí najdeme i datové analytiky. ChatGPT si totiž dokáže poradit i s SQL, Pythonem a R kódováním. A s pomocí pluginu Code Interpreter můžete dokonce provádět analýzu dat a vytvářet grafy. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že datovým analytikům zvoní hrana. Ve skutečnosti to ale tak jednoduché není, jelikož generativní AI má stále jednu velkou Achillovu patu. Více o tom už v dnešní mňamce!
Web scraping – jak překonat nejčastější problémy | Mňamka #460
Data z webových stránek představují cenný zdroj informací snad pro každou firmu. Možností jejich využití je totiž celá řada – můžete např. sledovat ceny konkurence a na základě toho dynamicky upravovat ceny vlastní nebo provádět rozsáhlé průzkumy trhu a popularity jednotlivých produktů. No jo, jenže jak taková data získat? Mohli byste je samozřejmě sbírat ručně, mnohem lepší ale je vše zautomatizovat pomocí tzv. web scrapingu. To ovšem není jen tak. Podívejte se, na jaké problémy při tom můžete narazit a jak je překonat!
Jak na smysluplné vizualizace | Mňamka #459
Data mluví jasně! Tedy až na případy, kdy to není pravda. Datové vizualizace mohou být mocným nástrojem pro srozumitelnou reprezentaci i dosti komplexních informací. Platí to ale pouze za předpokladu, že se při tvorbě grafů a dashboardů držíme těch nejlepších designových principů a best practices. I velmi jednoduchý graf totiž může být značně matoucí, pokud zvolíme např. nevhodné škálování os nebo jestliže si vybereme jen takové datové body, které podporují náš pohled na věc. Přečtěte si, na co si dát při tvorbě vizualizací pozor!