Design Patterns #4: Agregace long tail a ‘ostatní’ | Mňamka #50
‘long tail’
Agregace ‘long tail’ znamená sjednocení různých hodnot atributů, které ve skutečnosti reprezentují totéž pomocí jednoduché mapovací tabulky. Long tail agregaci typicky využíváme při práci s daty z Google Analytics. Tagování trafficu často probíhá manuálně, nebo tagy generují různé systémy a názvy nejsou jednotné.
Proč?
Získáme tak ucelenější pohled na data a zároveň neztratíme detail. Managery zajímá, kolik trafficu zdroj přinesl třeba google, jestli to bylo placené medium nebo ne, markeťáky zajímá detail. Ideální je použít třeba Google Sheet, který může uživatel sám průběžně modifikovat dle potřeby (marketing může dynamicky čistit data z GA).
"ostatní"
Podobně můžeme pro přehlednější zobrazení v grafu některé hodnoty atributů agregovat pod 'other', např. zobrazíme fixní počet největších zákazníků, nebo jen zákazníky přesahující určitou hodnotu objednávky.
A pokud si chcete připomenout video od Radovana "Jak efektivně čistit data v Google Anayltics, tak tady je.
Petra
Síla dobře navržených dashboardů a KPI | Mňamka #535
V dnešní době chce být každý "data-driven" – rozhodovat se na základě dat, a ne podle pocitů. Jedním z klíčových způsobů, jak toho dosáhnout, jsou správně nastavené KPI a přehledné dashboardy. Ty poskytují jasný přehled o výkonnosti a pomáhají firmám činit rozhodnutí, která opravdu stojí na datových základech, ne na odhadech.
Klíčové ukazatele výkonnosti (KPI): Jak je správně nastavit a efektivně vyhodnotit pomocí business intelligence | Mňamka #534
Jak efektivně řídit růst a sledovat dosažení cílů? Jak klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) pomáhají firmám zlepšovat výkon a naplňovat strategické záměry?V článku najdete příklady KPI pro oblasti jako finance, marketing, zákaznický servis, výroba, lidské zdroje a IT, včetně praktických příkladů jejich využití. Zjistěte, jak zavést a sledovat KPI, abyste získali lepší přehled o efektivitě klíčových procesů.
Datové sklady, jezera a lakehouse: Jak vybrat správnou architekturu pro správu dat? | Mňamka #533
Svět správy dat prošel rychlým vývojem, který je poháněn rostoucí potřebou zpracovávat a analyzovat obrovské množství dat v reálném čase. Firmy, které chtějí porozumět svým datům, narazily na různé architektury – datové sklady, datová jezera a nyní i tzv. lakehouse – které nabízejí různé možnosti pro ukládání a správu dat. Tento článek se zabývá těmito třemi architekturami, porovnává jejich výhody a nevýhody a podrobněji se zaměřuje na lakehouse, nejnovější inovaci, která se snaží řešit problémy z dřívějších systémů.