Datový detektiv? Blázníš?
V každé nové společnosti se moje manželka obává neškodné konverzační otázky: “A copak dělá váš manžel?” Vždycky jí to zaskočí, takže tazatel snadno nabude pocitu, že je “ducha mdlého” a já, že jsem nějakej podvodník. “Co jim mám říct?” “Řekni, že jsem datový detektiv!” Vždycky se pak zatváří, že jsem se asi zcvoknul.
Pojem vymyslel Tomáš Formánek z Logio, společně s Vítkem Mištinou, který dnes pracuje v PurposeFly. Ale popořádku.
V roce 2009 jsem nastoupil coby novopečený produkťák pro SMB do Centrum Holdings (dnes součást Economia). Prodejní síť tvořilo asi 150 holek a kluků v bílých fabiích a s mobilem na uchu. Obráželi všechny firmy a živnostníky v celém Česku a prodávali jim zápisy do katalogu a taky PPC kampaně. Zjistit, kolik tahle partička prodala za daný měsíc, byla práce 2 fulltime lidí, kteří operovali nad sadou asi 14 excelů. Prodejní výsledky byly se 14ti denním zpožděním a ve 4 různých verzích, které se lišily plus mínus 1,5mio. Kč. A pak tyhle report operátoři přišli, že chtějí přidat a pokud jim náš tehdejší šéf Pavel Vopařil nepřidá, tak odejdou.
Zrovna jsem byl s Padákem z Kebooly na obědě. Keboola tehdy dělala úplně jiný věci, než datovou integraci, nicméně Padáka historka zaujala a říká, že je tu nějaká GoodData a vypadá to prima, zná ty kluky z Karlína a ať se na to podíváme. Slovo dalo slovo, Pavel Vopařil na to chytře kývnul a vznikla tak první implementace GoodData v keboolím týmu, dokonce tehdy ještě bez Connection. GoodData, ještě nad mysql backendem a bez XAE/AQE nebo jak tomu teď v GoodDatě říkají, nahradila excel mastery a implementace se do 3 měsíců vrátila na ušetřených nákladech. A prodejní výsledky byly k dispozici denně.
Vedlejším produktem bylo, že jsem se mohl libovolně přehrabovat v prodejních datech. Zodpovědný za inovace, bundling produktů, cenovou politiku apod. jsem se postupem času naučil v datech číst jak v čítance a díky tomu jsem byl schopen poměrně přesně říct, kolik čeho se kdy prodá (nebo taky neprodá), co musí balíček obsahovat, aby se prodal apod. Díky GoodData se taky tehdy Lucce Žaloudkové podařilo optimalizovat procesy v backoffice natolik, že se jeho provozní náklady smrskly na třetinu.
Po delším čase jsem přijal twitterovou výzvu Tomáše Čupra a zamířil si to do Slevomatu. Napůl produkťák, napůl gooddaťák. Vtipné bylo, že než jsem do Slevomatu došel, Tomáš odešel budovat DameJidlo.cz a novým CEO se stal Peter Irikovský. S Peterem byla spolupráce prima, akorát asi po deseti měsících za mnou přišel, že vlastně na slevomatího produkťáka jsem moc analytickej a moc strukturovanej a že mě jako produkťáka nechce:-) A že ta GoodData není na fulltime. Bác!
Měl jsem 2 možnosti: hledat jiný Slevomat, nebo to zkusit sám. Šel jsem do Kebooly za Padákem a Pavlem Kvasničkou a nabídnul jim, že bych mohl dělat Keboole implementačního partnera. Connection už tehdy byla super. Plácli jsme si a já začal makat v dvousměnným provozu: přes den fulltime Connection/GoodData pro Slevomat, protože tehdy nová CEO Maruška Chytilová, měla fůru nových zadání, po nocích další zákazníky.
Jedním z prvních bylo právě Logio, kam mě uvedl Vítek Miština. Představil mě Tomáši Formánkovi, jako “toho datovýho detektiva, o kterým jsme se bavili”. A bylo to.
Práce přibývalo a velmi rychle hrozilo, že si vezmu provaz a půjdu se zastřelit do rybníka, nebo že to udělá některý z mých zákazníků. Takže asi tak za 20sec. dvanáct mě seznámil (kdo jiný než) Padák s Jirkou Tobolkou. Jirka, v té době na odchodu z GoodData, dostal už na prvním kafi loginy do Connection a BizzTreat - snový tým datových detektivů - byl na světě. S Jirkou jsme vytvořili super tandem.
Dneska je nás pět a operujeme ve 2-3 časových pásmech, podle toho, kam se Michal Zima momentálně vydá:-)
Zajímá vás víc?