Design Patterns #2: měna účetnictví / měna operace

Více měn, více starostí - nebo ne?

Pokud firma funguje ve více měnách, u každého záznamu vždy uvádíme měnu účetnictví i měnu operace/transakce spolu s kurzem v době vzniku události. A pokud firma používá třeba 4 měny, je ideální uvádět všechny měny spolu s kurzem u každé položky.

Proč?

Kurz se v čase mění. U některých transakcí je použit kurz centrální banky v době vzniku transakce a jindy interní kurz, který firma stanoví (např. pro účely predikcí se používá fixní kurz). Pokud máme v databázi všechny hodnoty v době vzniku transakce, vyhneme se nejednoznačnostem a nepřesnostem, které vznikají z kurzových rozdílů. Navíc, pokud si data šikovně připravíme, ušetříme spoustu času při výpočtu běžných metrik. Podívejme se na vybrané sloupečky z položek objednávek.

V libovolné měně můžeme snadno porovnat tržby na jednotlivých trzích, tj. sumu položek objednávek podle státu zákazníka. 

Nebo nás zajímá průměrná hodnota objednávky v jednotlivých měnách.

Místo nepřesných výpočtů ze zaokrouhlených hodnot, nebo složitého dohledávání historických kurzů a převádění měn si každý uživatel může snadno spočítat různé metriky, porovnávat je napříč státy a to vše v libovolné měně, která ho zajímá.

Pro jednoduchost v našem příkladě uvádíme pouze dvě měny a tři trhy.  Podobná struktura se ale hodí i v případě, že firma funguje ve více než dvou měnách. Náklady na storage jsou téměř nulové a časová úspora prostě k nezaplacení.

Petra 

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně mi napište, ráda to s Vámi proberu :-)

Petra Horáčková
datový detektiv
LinkedIn

Je fakt naprosto SUPER, že prakticky nepoužíváme emaily ...

Další díl Bizztro Mňamek je tu, tentokrát na téma chytrého porovnávání textových řetězců. Lákala vás někdy představa jak jednoduše, chytře a bez většího úsilí porovnávat mezi sebou textové řetězce a vyhodnocovat jejich podobnost? V Bizztreat jsme se s touto problematikou již setkali a s pomocí FuzzyWuzzy i popasovali.

K čemu nám v businessu pomůže tzv. web scraping?

K čemu nám v businessu pomůže tzv. web scraping?

Na webu dnes najdete všechno, co vás kdy zajímalo. Ve stále rostoucí digitální ekonomice a potřeby rychleji reagovat, je pro vás web největším zdrojem informací a způsobem, jak vaše data krásně obohatit. Informace z webu vám umožní například pružněji reagovat na ceny, porovnávat různé nabídky, nebo dělat efektivnější a rychlejší rozhodnutí. To zní hezky, že? Poznejte s námi Apify

Bylo nebylo... Time Intelligence (tahák)

Bylo nebylo... Time Intelligence (tahák)

Bylo, nebylo … Bude, nebude … Ne, to není začátek nějaké pohádky, ale běžná otázka každého datového analytika. Aby takovou pohádku uměl vyprávět dál, potřebuje umět „kouzlit“ … A to s časem. Pokud jsi datový analytik, tak víš, o čem mluvím.