English version "Under Construction"
Bizztro mňamky datových detektivů
Bizztro archiv
Mňamka #42: Váš mozek miluje paterny - nevěříte? [cvičení]
Náš mozek neustále zpracovává vše, co kolem sebe vidíme a cítíme. Jde o ohromné množství informací a podnětů. Zároveň ale skvěle detekuje rozdíly a podobnosti. Prostě miluje paterny! Nevěříte? Pojďte si zkusit tohle cvičení, které s oblibou dáváme během školení Czechitas.
@eva 7.7.2020

Mňamka #41: Základní datové typy

Datové typy. Jeden ze základních stavebních kamenů datové analytiky a programování vůbec. Správná klasifikace datového typu nám ulehčí spoustu budoucích troubles. Tak se na to pojďme podívat. A jak už je zvykem, přidali jsme i pár zajímavých odkazů s problematikou.
@eva 7.7.2020
Mňamka #40: Emailu už definitivně odzvonilo. Se Slack Connect i do mezifiremní komunikace.
Ti z vás, co nás už nějakou dobu sledujete víte, že jsme velcí příznivci náhrady tradiční emailové komunikace novými prostředky. Už jsme na toto téma napsali pár kilobajtů. Náš oblíbený Slack nám udělal velkou radost tím, že nově umožňuje sdílet jeden kanál více než dvěma týmům! Říkají tomu [Slack Connect] a je to úplně super! V kombinaci s novými možnostmi workflow firmy a týmy získávájí úplně nové možnosti spolupráce a koordinace. Tak šup do toho!
@rado 7.7.2020

Mňamka #39: Čert, aby se v těch pojmech vyznal...

Termíny jako „Data Science“, „Machine Learning“ a „Data Analytics“ jsou čím dál víc součastí našeho života. Často jsme ale svědky toho, že nejen začátečníci jsou zmateni a pojmy často zaměňují. Tento článek plný infografik vám poskytne jasnou představu o tom, o čem jsou některé z významných konceptů a pracovních pozic v datovém světě a jak se liší od sebe navzájem.
@eva 29.6.2020
Mňamka #38: Design Patterns #3: is_deleted / last_modified
Nikdy, nikdy, nikdy nemažeme záznamy z databáze! A naopak vždy označujeme poslední změnu timestampou. Proč? A pokud k tomu přece jen dojde, tak co s tím? To si pojďme říct v dnešní mňamce.
@peta 29.6.2020

Mňamka #37: Jak se vyrovnat s dírou v datech kvůli COVIDu

Řeka dat obchodníkům vyschla. Přišli tak o zdravý rok informací pro svoje rozhodování, věrnostní programy nebo trendy. A nejen to. Chování jejich zákazníků se změnilo. Nastala doba "the socially distant economy“. Jak se s chybějícími daty a celou situací vyrovnat? Co dělat, kde jsou rizika a hlavně příležitosti?
@rado 29.6.2020
Mňamka #36: Snowflake, BigQuery nebo Redshift? Tak nevím…
Vybíráte analytickou databázi pro váš tým nebo BI projekt? Už jste přečetli všechny dostupné články, srovnání, testy, benchmarky a stejně si nejste jisti volbou? Dokonce jste všechny jmenované zástupce i vyzkoušeli a stále není jasné, jaký SQL warehouse pro váš tým je ten pravý? S dovolením nabízíme malé srovnání pohledem pětileté praxe našeho týmu.
@rado 23.6.2020

Mňamka #35: MAQL GoodData [CJ]

MAQL GoodData je jedna z hlavních věcí, která nás na GD baví a kvůli které na tuhle super platformu nedáme dopustit. O to víc nás těší, že vzniklo na popud od vás. Tak hurá na to!
@jt 23.6.2020
Mňamka #34: Matematika (ne)jasná
Máte už pár let po škole a půlka věcí z matiky je nenávratně zapomenuta? Pro začínajícího analytika trochu "prekérka". :-) Naštěstí dnes už nemusíte narychlo hledat dobrého učitele matematiky, stačí mít v rukávu dobrou stránku, kde je to jednoduše a jasně vysvětleno.
@eva 23.6.2020

Mňamka #33: Jak nastavit hlavní ukazatele - KPIs.

První kroky dítěte jsou víceméně o pádech než chození. Za týden už ale může být všechno jinak. O kolik kroků víc udělalo? Asi si často odpovíme jen pocitově. Pokud si ale dítě vyměníme za firmu, potřebujeme to vědět přesně. Tak si pojďme přečíst, jak taková měřitelná KPIs nastavit.
@eva 16.6.2020
Mňamka #32: A tohle je co za SQL?
Každá databáze může používat trošku jinak strukturovaný jazyk SQL. Čert aby se v tom občas vyznal. Jedna z cest, jak si ověřit, že naše SQL je správné nebo kde se přibližuje nějakému "standardu" té či oné databáze, je používat tzv. SQL validátory.
@eva 16.6.2020

Mňamka #31: Jak uvařit JIDOKI :-)

To si takhle jednou vyrazíte do Krkonoš k zákazníkovi. S láskou vyberete tři ingredience, správně je promícháte, nastavíte a najednou máte luxusní recept - JIDOKI. No a než se nadějete, může vaše firma díky datům až ztrojnásobit obrat. Naše srdcovka a true story, bro.
@jt 16.6.2020
Mňamka #30: Co by mělo frčet v BI v roce 2020?
Žádný suchý článek top 10, ale pár pěkných čísel k tomu z pohledu BI profesionálů ukazuje průzkum BI-Survey. Prý například klesá mobilní BI. Možná je to tím, že někteří fajnšmekři koukají na BI rovnou na hodinkách? :-) A jak je to u vás? Měníte přístup k BI v čase nebo jste teprve na začátku?
@eva 9.6.2020

Mňamka #29: 10 způsobů, jak dělat lepší rozhodnutí.

Dělat rozhodnutí není jednoduchá záležitost. Alespoň pro někoho. Data nám v tom mohou hodně pomoc, ale není to jen o nich - o číslech. Důležitý je i proces, který je za tím vším. Co, jak sdělujete a hlavně komu. A dobrých "rychlonávodů" po ruce není nikdy dost. Ten první znáte už z minula.
@eva 9.6.2020
Mňamka #28: Tak co teda? Tableau, Power BI nebo GoodData?
Snad nejčastější otázku, kterou dostáváme, je: Jaký vizualizační tool byste nám doporučili? Jak jsme už mockrát řekli i napsali, není žádný nejlepší tool, který pokryje 100% všech požadavků. Je jen vhodný a vhodnější pro daný use case. A protože nás zákazníci opakovaně žádali o nějaké porovnání, připravili jsme krátký přehled třech zástupců - Tableau, Power BI a GoodData - mezi kterými vybíráme v našich projektech. Třeba se vám to bude hodit.
@rado 1.6.2020

Mňamka #27: Dva tipy jak váš zoom meeting může být ještě atraktivnější.

Asi už víte, ze v BizzTreat máme rádi zoom.us pro online meetingy, ale taky pro školení a webináře. A taky víte, že se rádi dělíme o tipy, triky a nápady, jak líp spolupracovat online. Dneska máme pro vás tipy na dvě pěkné "fíčurky", které vás jistě potěší. A hlavně, vaše online meetingy výrazně obohatí.
@rado 1.6.2020
Mňamka #26: Jaký graf mám použít? [tahák]
Návodů "Jak na graf" najdete na internetu hodně. Tahle mňamka mě ale baví už od Digitální Akademie Czechitas. Ono totiž mít takový jednoduchý "tahák" po ruce se občas hodí. :-)
@eva 1.6.2020

Mňamka #25: Jaká je Vaše komfortní zóna BI ve firmě?

Zavedení BI ve firmě obvykle znamená něco, co se bez nadsázky dá nazvat vystoupením z komfortní zóny. Proč tomu tak je? Jste na to připraveni? Tento článek Vás může v mnohém inspirovat a navíc si můžete sami vyzkoušet kvíz, jak na tom jste.
@qčko 2.6.2020
Mňamka #24: Tři jednoduché kroky, jak rozhodnout, kudy ve vašem BI dál.
Často dostáváme otázky, související s tím, kde začít, případně kudy pokračovat v budování vaší data driven firmy / týmu. Na tohle umí hezky odpovědět model BI zralosti. Zvyšování BI zralosti vede váš business k tomu, aby byl "chytřejší" a tím i víc profitabilní. Dobře srozumitelný BI Maturity Model najdete v přiloženém článku, vč. jednoduchého návodu, jak na to.
@rado 26.5.2020

Mňamka #23: Design Patterns #2: měna účetnictví / měna operace.

Fungujete v několika měnách najednou? Pak je potřeba u každého záznamu vždy uvádět měnu účetnictví i měnu operace/transakce spolu s kurzem v době vzniku události. Proč? Vyhnete se tak nepřesnostem, které vznikají z kurzových rozdílů. Jak si na to šikovně připravit data vám ukážu v dnešním článku. Je tu Design Patterns #2.
@petra 26.5.2020
Mňamka #22: Blending nebo joiny? Tableau nově říká "použijte relationships".
Pokud je vám Tableau sympatické, stejně jako nám, určitě jste stáli před otázkou, kdy a jak používat data blending mezi jednotlivým datasety, a kdy naopak použít joiny na úrovni datasetu. V nových releases Tableau příchází s revolučním konceptem tvz. relationships. Pěkný článek od Interworks shrnuje výhody nového řešení.
@rado 26.5.2020

Mňamka #21: Automatizace procesů ve firmě? Když jste v cloudu, stačí počítačová gramotnost a pár kliknutí.

Už vás to určitě napadlo: spoustu činností děláte ve firmě stále dokola. Někdy by se hodilo, aby když nějaký úkol/dokument/tiket změnil stav, cosi se kamsi zaznamenalo, posunulo nebo propsalo a nemuseli jste to dělat vy. Prostě, že by bylo prima některé procesy a postupy automatizovat. Když používáte cloudové aplikace, jde to velmi snadno a nemusíte být žádný geek.
@rado 19.5.2020
Mňamka #20: Recenze nového datového modelu GoodData (video v AJ).
Podívejte se na krátkou recenzi nového web-based datového modelovátka pro GoodData. Kluci z Karlína do toho fakt pořádně šlápli a tohle se jim opravdu povedlo.
@jt 19.5.2020

Mňamka #19: Dlouhodobé fungování v online režimu.

Jak dlouhodobě pracovat online a přitom se z toho nezbláznit. "Posledních cca 25 let jsem zvyklý se potkávat se spoustou lidí. Sales je prostě o kontaktech a nikdy jsem si nedokázal představit, že by tomu mělo být jinak. Cestování a setkávání byla běžná rutina. Ze dne na den ovšem tento svět nečekaně skončil. Co s sebou tato změna nesla i přesto, že BizzTreat jako firma byl od začátku velmi dobře připraven?"
@qčko 19.5.2020
Mňamka #18: Design Patterns: Referenční integrita a chybějící hodnoty
Proč? Protože když si připravujeme raw data pro analýzu, taková sada best practices se sakra hodí! Ono v podstatě každý jednoduchý trik, který nám ulehčí práci je dost vítaný. Minimalizuje čas strávený uklízením nepořádku, usnadní tvorbu metrik a reportů a nám, datovým detektivům, pomohou odhalit nesrovnalosti na první pohled.
@petra 12.5.2020


Mňamka #17: Kam s BI ve firmě? "Být, či nebýt? To je to, oč tu běží."
Touto otázkou se trápí nejedna firma. Často se rozhoduje, zda-li BI oddělení patří pod IT nebo někam jinam ve firmě a nebo má mít vlastní "ministerstvo". Firmy říkají, že nejsou dostatečně velké, aby se touto otázkou vůbec zabývali a kompetenci někomu "přidají" k jeho standardním povinnostem. A co si o tom myslím já?
@qčko 12.5.2020
Mňamka #16: Stále hledáte argumenty: Proč má smysl jít do cloudu?
Cloud je stále více oblíbený a hovoří o tom nejedna statistika. Proč tomu tak je? Za mě je odpověď jednoduchá: Technologie cloudu jde tak rychle dopředu, že na to on-premise řešení prostě nestačí reagovat. A taky už neplatí staré obavy jako například otázka ceny, výkonu a nebo ta nejčastější - bezpečnosti. Dokonce si troufám říct, že dnes jsou to naopak ty největší argumenty proč do cloudu jít. A nejsem sama, kdo si to myslí.
@eva 12.5.2020

Mňamka #15: Barevný svět vašeho Business Intelligence
Svět kolem nás je (zaplaťbůh) barevný. A proč nemít i barevné BI? Pozor ale. Není barva jako barva. Každá má svůj emocionální význam, stejně tak sousední barvy. Prostě když na mapu vykreslujete extrémní sucho, nemůže být tmavě modré. Eva pro vás připravila jednoduchý návod, jak na barvy a barevná schémata ve vašem BI.
@eva 5.5.2020
Mňamka #14: Bylo nebylo... VOL II
Minulý týden byl největším tahákem mňamek tahák :-) náší Báry na téma Time Intelligence v Power BI. To inspirovalo Kate k napsání pokračování, jak v této oblasti posunout vaše Power BI dashboardy ještě o level výš! Těšte se další cestování časem.
@kate 5.5.2020
Mňamka #13: Jak se daří firmám přejít do online (spolu)práce
Minulý týden Honza Řežáb na svém LinkedIn publikoval zajímavé závěry o tom, jak se v současnosti mění trendy ve firmách v souvislosti s urychleným přechodem do online. Závěry vycházejí ze studie, kterou nedávno jeho Time is Ltd. uveřejnila. Velmi zajímavé počtení. Napište nám, kde se poznáváte vy.
@rado 4.5.2020
Mňamka #12: Cloudové kladivo
V roce 2018 jsme u jednoho zákazníka potřebovali pracovat na projektu s obrovskou maticí, jejíž velikost se pohybovala v řádech stovek miliard prvků. Aby jste mohli z takového kolosa vytáhnout, co potřebujete, je zapotřebí nejen skvěle optimalizovaný algoritmus, ale taktéž pořádná dávka výpočetního výkonu (pořádné kladivo čarodějnice). A tak jsme se rozhodli využít brutální výpočetní síly, který má každý za nějakou tu kačku k dispozici. Ano každý!
@patrik 27.4.2020
Mňamka #11: Bylo nebylo... Time Intelligence (tahák)
Bylo, nebylo… Bude, nebude… Ne, to není začátek nějaké pohádky, ale běžná otázka každého datového analytika. Aby takovou pohádku uměl vyprávět dál, potřebuje umět "kouzlit"… A to s časem. Pokud jsi datový analytik, tak víš, o čem mluvím.
@bara 27.4.2020
Mňamka #10: Přišel čas na R.E.S.T.A.R.T.
Ve čtvrtek český Forbes vyzval čtenáře jejich Espressa (zkráceno): Restart! Přišel čas nahodit motory. Otočit klíčkem. Přišel čas na restart po týdnech karanténního bezčasí. Co už jste udělali, co se udělat chystáte, jak se mění vaše práce a váš byznys. Dejte nám vědět, jestli celý ten koronavirový čas přinesl jen samé jobovky, nebo taky nové a nečekané příležitosti. Tak JO!
@rado 20.4.2020
Mňamka #9: Fuzzy Wuzzy: Chytré porovnávání textových řetězců
Další díl Bizztro Mňamek je tu, tentokrát na téma chytrého porovnávání textových řetězců. Lákala vás někdy představa jak jednoduše, chytře a bez většího úsilí porovnávat mezi sebou textové řetězce a vyhodnocovat jejich podobnost? V Bizztreat jsme se s touto problematikou již setkali a s pomocí FuzzyWuzzy i popasovali.
@patrik 20.4.2020
Mňamka #8: Je fakt naprosto SUPER, že prakticky nepoužíváme emaily ...
U datových detektivů je naprosto normální nepoužívat email pro interní komunikaci. Není to řízeno žádnou směrnicí či pravidlem. Prostě jej přirozeně nepoužíváme. Email má totiž spoustu neduhů, které jsou spojeny s dobou jeho vzniku a na které nedokázal reagovat s tím jak se rozvinul svět kolem něj.
@qčko 20.4.2020
Mňamka #7: K čemu nám v businessu pomůže tzv. web scraping?
Na webu dnes najdete všechno, co vás kdy zajímalo. Ve stále rostoucí digitální ekonomice a potřeby rychleji reagovat, je pro vás web největším zdrojem informací a způsobem, jak vaše data krásně obohatit. Informace z webu vám umožní například pružněji reagovat na ceny, porovnávat různé nabídky, nebo dělat efektivnější a rychlejší rozhodnutí. To zní hezky, že?
@eva 20.4.2020
Mňamka #6: Vizualizace dat - Porovnání dvou period - GoodData KPIs (video)
Náš datový detektiv Jirka (jménem, nikoli příjmením jako minule 😉), natočil krátký video návod, jak v prostředí GoodData jednoduše připravit vizualizaci – porovnání dvou období. V novém UI je to tááák snadné, jako v žádném jiném nástroji. Uznejte, který markeťák, obchodní ředitel nebo CFO/CEO by si nechtěl, jednoduše porovnat čísla za různá období? Máte-li 5 minut, poslechněte si Jirku Tobolku.
@jt 13.4.2020
Mňamka #5: Jak za 30 min. zřídit službu pro odesílání mailových notifikací
Když už jsme v tom onlajnování, možná se vám bude hodit následující tip. Je trochu techničtější, ale velmi užitečný. Určitě jste už zjistili, že spousta různého software, který používáte, umí odesílat užitečné emailové notifikace. Jenže často nastavení vyžaduje použití nějakého emailového (SMTP) serveru, přes který se notifikace odešle. Jak ho zřídit za 30 minut?
@rado 13.4.2020
Mňamka #4: ... a nezapomenout na R.Y.T.M.U.S.
Všichni máme za sebou už několik týdnů spolupráce čistě online a ještě určitě několik před sebou. Všichni jsme odpověděli na tisíce emailů, statisíce slackových zpráv, strávili hodiny na online konferencích a stejně to mnoho z nás cítí, že to "není ono". Projekty se táhnou, splatnosti prodlužují a frustrace roste. Proč? Příčinou může být chybějící dobře šlapající týmový R.Y.T.M.U.S.
@rado 13.4.2020
Mňamka #3: 5+2 tipy jak online meetingy dělat opravdu dobře
Vypadá to jednoduše. Nahodíte skajp nebo hangout, rozešlete pozvánku a čekáte, až se lidi připojí. Jejda, ono to nefunguje. Na některého účastníka čekáte, on nikde. Nedaří se vám připojit. Lidi si skáčou do řeči a nevíte, jak to zastavit. Z hlasu ve sluchátkách máte divný pocit. Je to vůbec ten skvělej vtipnej Tom, jak ho znám? Na konci frustrace.
Máme pro vás 7 osvědčených tipů , jak tomu všemu předejít.
@rado 7.4.2020
Mňamka #2: Business Intelligence v těžkých časech: Dashboardem ven z krize
"In good times, people want to use business intelligence; in bad times, they have to." Výrok Bruce Bartona říká, že Business Intelligence je ve špatných časech ještě kritičtější. Existují však společnosti, které si to nemyslí.
@eva 7.4.2020
Mňamka #1: Jak efektivně čistit data z Google Analytics
Chcete vědět, jak co nejefektivněji vyčistit data z Google Analytics? A bez složitých a drahých nástrojů? Podívejte se na krátké video datového detektiva Radovana. Odhalí Vám trik,
který se může hodit nejenom v tomto případě, ale i ve spoustě dalších... Dobrou chuť.
@rado 7.4.2020
Bizztro mňamky datových detektivů
Bizztro archiv
Mňamka #42: Váš mozek miluje paterny - nevěříte? [cvičení]
Náš mozek neustále zpracovává vše, co kolem sebe vidíme a cítíme. Jde o ohromné množství informací a podnětů. Zároveň ale skvěle detekuje rozdíly a podobnosti. Prostě miluje paterny! Nevěříte? Pojďte si zkusit tohle cvičení, které s oblibou dáváme během školení Czechitas.
@eva 7.7.2020

Mňamka #41: Základní datové typy

Datové typy. Jeden ze základních stavebních kamenů datové analytiky a programování vůbec. Správná klasifikace datového typu nám ulehčí spoustu budoucích troubles. Tak se na to pojďme podívat. A jak už je zvykem, přidali jsme i pár zajímavých odkazů s problematikou.
@eva 7.7.2020
Mňamka #40: Emailu už definitivně odzvonilo. Se Slack Connect i do mezifiremní komunikace.
Ti z vás, co nás už nějakou dobu sledujete víte, že jsme velcí příznivci náhrady tradiční emailové komunikace novými prostředky. Už jsme na toto téma napsali pár kilobajtů. Náš oblíbený Slack nám udělal velkou radost tím, že nově umožňuje sdílet jeden kanál více než dvěma týmům! Říkají tomu [Slack Connect] a je to úplně super! V kombinaci s novými možnostmi workflow firmy a týmy získávájí úplně nové možnosti spolupráce a koordinace. Tak šup do toho!
@rado 7.7.2020

Mňamka #39: Čert, aby se v těch pojmech vyznal...

Termíny jako „Data Science“, „Machine Learning“ a „Data Analytics“ jsou čím dál víc součastí našeho života. Často jsme ale svědky toho, že nejen začátečníci jsou zmateni a pojmy často zaměňují. Tento článek plný infografik vám poskytne jasnou představu o tom, o čem jsou některé z významných konceptů a pracovních pozic v datovém světě a jak se liší od sebe navzájem.
@eva 29.6.2020
Mňamka #38: Design Patterns #3: is_deleted / last_modified
Nikdy, nikdy, nikdy nemažeme záznamy z databáze! A naopak vždy označujeme poslední změnu timestampou. Proč? A pokud k tomu přece jen dojde, tak co s tím? To si pojďme říct v dnešní mňamce.
@peta 29.6.2020

Mňamka #37: Jak se vyrovnat s dírou v datech kvůli COVIDu

Řeka dat obchodníkům vyschla. Přišli tak o zdravý rok informací pro svoje rozhodování, věrnostní programy nebo trendy. A nejen to. Chování jejich zákazníků se změnilo. Nastala doba "the socially distant economy“. Jak se s chybějícími daty a celou situací vyrovnat? Co dělat, kde jsou rizika a hlavně příležitosti?
@rado 29.6.2020
Mňamka #36: Snowflake, BigQuery nebo Redshift? Tak nevím…
Vybíráte analytickou databázi pro váš tým nebo BI projekt? Už jste přečetli všechny dostupné články, srovnání, testy, benchmarky a stejně si nejste jisti volbou? Dokonce jste všechny jmenované zástupce i vyzkoušeli a stále není jasné, jaký SQL warehouse pro váš tým je ten pravý? S dovolením nabízíme malé srovnání pohledem pětileté praxe našeho týmu.
@rado 23.6.2020

Mňamka #35: MAQL GoodData [CJ]

MAQL GoodData je jedna z hlavních věcí, která nás na GD baví a kvůli které na tuhle super platformu nedáme dopustit. O to víc nás těší, že vzniklo na popud od vás. Tak hurá na to!
@jt 23.6.2020
Mňamka #34: Matematika (ne)jasná
Máte už pár let po škole a půlka věcí z matiky je nenávratně zapomenuta? Pro začínajícího analytika trochu "prekérka". :-) Naštěstí dnes už nemusíte narychlo hledat dobrého učitele matematiky, stačí mít v rukávu dobrou stránku, kde je to jednoduše a jasně vysvětleno.
@eva 23.6.2020

Mňamka #33: Jak nastavit hlavní ukazatele - KPIs.

První kroky dítěte jsou víceméně o pádech než chození. Za týden už ale může být všechno jinak. O kolik kroků víc udělalo? Asi si často odpovíme jen pocitově. Pokud si ale dítě vyměníme za firmu, potřebujeme to vědět přesně. Tak si pojďme přečíst, jak taková měřitelná KPIs nastavit.
@eva 16.6.2020
Mňamka #32: A tohle je co za SQL?
Každá databáze může používat trošku jinak strukturovaný jazyk SQL. Čert aby se v tom občas vyznal. Jedna z cest, jak si ověřit, že naše SQL je správné nebo kde se přibližuje nějakému "standardu" té či oné databáze, je používat tzv. SQL validátory.
@eva 16.6.2020

Mňamka #31: Jak uvařit JIDOKI :-)

To si takhle jednou vyrazíte do Krkonoš k zákazníkovi. S láskou vyberete tři ingredience, správně je promícháte, nastavíte a najednou máte luxusní recept - JIDOKI. No a než se nadějete, může vaše firma díky datům až ztrojnásobit obrat. Naše srdcovka a true story, bro.
@jt 16.6.2020
Mňamka #30: Co by mělo frčet v BI v roce 2020?
Žádný suchý článek top 10, ale pár pěkných čísel k tomu z pohledu BI profesionálů ukazuje průzkum BI-Survey. Prý například klesá mobilní BI. Možná je to tím, že někteří fajnšmekři koukají na BI rovnou na hodinkách? :-) A jak je to u vás? Měníte přístup k BI v čase nebo jste teprve na začátku?
@eva 9.6.2020

Mňamka #29: 10 způsobů, jak dělat lepší rozhodnutí.

Dělat rozhodnutí není jednoduchá záležitost. Alespoň pro někoho. Data nám v tom mohou hodně pomoc, ale není to jen o nich - o číslech. Důležitý je i proces, který je za tím vším. Co, jak sdělujete a hlavně komu. A dobrých "rychlonávodů" po ruce není nikdy dost. Ten první znáte už z minula.
@eva 9.6.2020
Mňamka #28: Tak co teda? Tableau, Power BI nebo GoodData?
Snad nejčastější otázku, kterou dostáváme, je: Jaký vizualizační tool byste nám doporučili? Jak jsme už mockrát řekli i napsali, není žádný nejlepší tool, který pokryje 100% všech požadavků. Je jen vhodný a vhodnější pro daný use case. A protože nás zákazníci opakovaně žádali o nějaké porovnání, připravili jsme krátký přehled třech zástupců - Tableau, Power BI a GoodData - mezi kterými vybíráme v našich projektech. Třeba se vám to bude hodit.
@rado 1.6.2020

Mňamka #27: Dva tipy jak váš zoom meeting může být ještě atraktivnější.

Asi už víte, ze v BizzTreat máme rádi zoom.us pro online meetingy, ale taky pro školení a webináře. A taky víte, že se rádi dělíme o tipy, triky a nápady, jak líp spolupracovat online. Dneska máme pro vás tipy na dvě pěkné "fíčurky", které vás jistě potěší. A hlavně, vaše online meetingy výrazně obohatí.
@rado 1.6.2020
Mňamka #26: Jaký graf mám použít? [tahák]
Návodů "Jak na graf" najdete na internetu hodně. Tahle mňamka mě ale baví už od Digitální Akademie Czechitas. Ono totiž mít takový jednoduchý "tahák" po ruce se občas hodí. :-)
@eva 1.6.2020

Mňamka #25: Jaká je Vaše komfortní zóna BI ve firmě?

Zavedení BI ve firmě obvykle znamená něco, co se bez nadsázky dá nazvat vystoupením z komfortní zóny. Proč tomu tak je? Jste na to připraveni? Tento článek Vás může v mnohém inspirovat a navíc si můžete sami vyzkoušet kvíz, jak na tom jste.
@qčko 2.6.2020
Mňamka #24: Tři jednoduché kroky, jak rozhodnout, kudy ve vašem BI dál.
Často dostáváme otázky, související s tím, kde začít, případně kudy pokračovat v budování vaší data driven firmy / týmu. Na tohle umí hezky odpovědět model BI zralosti. Zvyšování BI zralosti vede váš business k tomu, aby byl "chytřejší" a tím i víc profitabilní. Dobře srozumitelný BI Maturity Model najdete v přiloženém článku, vč. jednoduchého návodu, jak na to.
@rado 26.5.2020

Mňamka #23: Design Patterns #2: měna účetnictví / měna operace.

Fungujete v několika měnách najednou? Pak je potřeba u každého záznamu vždy uvádět měnu účetnictví i měnu operace/transakce spolu s kurzem v době vzniku události. Proč? Vyhnete se tak nepřesnostem, které vznikají z kurzových rozdílů. Jak si na to šikovně připravit data vám ukážu v dnešním článku. Je tu Design Patterns #2.
@petra 26.5.2020
Mňamka #22: Blending nebo joiny? Tableau nově říká "použijte relationships".
Pokud je vám Tableau sympatické, stejně jako nám, určitě jste stáli před otázkou, kdy a jak používat data blending mezi jednotlivým datasety, a kdy naopak použít joiny na úrovni datasetu. V nových releases Tableau příchází s revolučním konceptem tvz. relationships. Pěkný článek od Interworks shrnuje výhody nového řešení.
@rado 26.5.2020

Mňamka #21: Automatizace procesů ve firmě? Když jste v cloudu, stačí počítačová gramotnost a pár kliknutí.

Už vás to určitě napadlo: spoustu činností děláte ve firmě stále dokola. Někdy by se hodilo, aby když nějaký úkol/dokument/tiket změnil stav, cosi se kamsi zaznamenalo, posunulo nebo propsalo a nemuseli jste to dělat vy. Prostě, že by bylo prima některé procesy a postupy automatizovat. Když používáte cloudové aplikace, jde to velmi snadno a nemusíte být žádný geek.
@rado 19.5.2020
Mňamka #20: Recenze nového datového modelu GoodData (video v AJ).
Podívejte se na krátkou recenzi nového web-based datového modelovátka pro GoodData. Kluci z Karlína do toho fakt pořádně šlápli a tohle se jim opravdu povedlo.
@jt 19.5.2020

Mňamka #19: Dlouhodobé fungování v online režimu.

Jak dlouhodobě pracovat online a přitom se z toho nezbláznit. "Posledních cca 25 let jsem zvyklý se potkávat se spoustou lidí. Sales je prostě o kontaktech a nikdy jsem si nedokázal představit, že by tomu mělo být jinak. Cestování a setkávání byla běžná rutina. Ze dne na den ovšem tento svět nečekaně skončil. Co s sebou tato změna nesla i přesto, že BizzTreat jako firma byl od začátku velmi dobře připraven?"
@qčko 19.5.2020
Mňamka #18: Design Patterns: Referenční integrita a chybějící hodnoty
Proč? Protože když si připravujeme raw data pro analýzu, taková sada best practices se sakra hodí! Ono v podstatě každý jednoduchý trik, který nám ulehčí práci je dost vítaný. Minimalizuje čas strávený uklízením nepořádku, usnadní tvorbu metrik a reportů a nám, datovým detektivům, pomohou odhalit nesrovnalosti na první pohled.
@petra 12.5.2020


Mňamka #17: Kam s BI ve firmě? "Být, či nebýt? To je to, oč tu běží."
Touto otázkou se trápí nejedna firma. Často se rozhoduje, zda-li BI oddělení patří pod IT nebo někam jinam ve firmě a nebo má mít vlastní "ministerstvo". Firmy říkají, že nejsou dostatečně velké, aby se touto otázkou vůbec zabývali a kompetenci někomu "přidají" k jeho standardním povinnostem. A co si o tom myslím já?
@qčko 12.5.2020
Mňamka #16: Stále hledáte argumenty: Proč má smysl jít do cloudu?
Cloud je stále více oblíbený a hovoří o tom nejedna statistika. Proč tomu tak je? Za mě je odpověď jednoduchá: Technologie cloudu jde tak rychle dopředu, že na to on-premise řešení prostě nestačí reagovat. A taky už neplatí staré obavy jako například otázka ceny, výkonu a nebo ta nejčastější - bezpečnosti. Dokonce si troufám říct, že dnes jsou to naopak ty největší argumenty proč do cloudu jít. A nejsem sama, kdo si to myslí.
@eva 12.5.2020

Mňamka #15: Barevný svět vašeho Business Intelligence
Svět kolem nás je (zaplaťbůh) barevný. A proč nemít i barevné BI? Pozor ale. Není barva jako barva. Každá má svůj emocionální význam, stejně tak sousední barvy. Prostě když na mapu vykreslujete extrémní sucho, nemůže být tmavě modré. Eva pro vás připravila jednoduchý návod, jak na barvy a barevná schémata ve vašem BI.
@eva 5.5.2020
Mňamka #14: Bylo nebylo... VOL II
Minulý týden byl největším tahákem mňamek tahák :-) náší Báry na téma Time Intelligence v Power BI. To inspirovalo Kate k napsání pokračování, jak v této oblasti posunout vaše Power BI dashboardy ještě o level výš! Těšte se další cestování časem.
@kate 5.5.2020
Mňamka #13: Jak se daří firmám přejít do online (spolu)práce
Minulý týden Honza Řežáb na svém LinkedIn publikoval zajímavé závěry o tom, jak se v současnosti mění trendy ve firmách v souvislosti s urychleným přechodem do online. Závěry vycházejí ze studie, kterou nedávno jeho Time is Ltd. uveřejnila. Velmi zajímavé počtení. Napište nám, kde se poznáváte vy.
@rado 4.5.2020
Mňamka #12: Cloudové kladivo
V roce 2018 jsme u jednoho zákazníka potřebovali pracovat na projektu s obrovskou maticí, jejíž velikost se pohybovala v řádech stovek miliard prvků. Aby jste mohli z takového kolosa vytáhnout, co potřebujete, je zapotřebí nejen skvěle optimalizovaný algoritmus, ale taktéž pořádná dávka výpočetního výkonu (pořádné kladivo čarodějnice). A tak jsme se rozhodli využít brutální výpočetní síly, který má každý za nějakou tu kačku k dispozici. Ano každý!
@patrik 27.4.2020
Mňamka #11: Bylo nebylo... Time Intelligence (tahák)
Bylo, nebylo… Bude, nebude… Ne, to není začátek nějaké pohádky, ale běžná otázka každého datového analytika. Aby takovou pohádku uměl vyprávět dál, potřebuje umět "kouzlit"… A to s časem. Pokud jsi datový analytik, tak víš, o čem mluvím.
@bara 27.4.2020
Mňamka #10: Přišel čas na R.E.S.T.A.R.T.
Ve čtvrtek český Forbes vyzval čtenáře jejich Espressa (zkráceno): Restart! Přišel čas nahodit motory. Otočit klíčkem. Přišel čas na restart po týdnech karanténního bezčasí. Co už jste udělali, co se udělat chystáte, jak se mění vaše práce a váš byznys. Dejte nám vědět, jestli celý ten koronavirový čas přinesl jen samé jobovky, nebo taky nové a nečekané příležitosti. Tak JO!
@rado 20.4.2020
Mňamka #9: Fuzzy Wuzzy: Chytré porovnávání textových řetězců
Další díl Bizztro Mňamek je tu, tentokrát na téma chytrého porovnávání textových řetězců. Lákala vás někdy představa jak jednoduše, chytře a bez většího úsilí porovnávat mezi sebou textové řetězce a vyhodnocovat jejich podobnost? V Bizztreat jsme se s touto problematikou již setkali a s pomocí FuzzyWuzzy i popasovali.
@patrik 20.4.2020
Mňamka #8: Je fakt naprosto SUPER, že prakticky nepoužíváme emaily ...
U datových detektivů je naprosto normální nepoužívat email pro interní komunikaci. Není to řízeno žádnou směrnicí či pravidlem. Prostě jej přirozeně nepoužíváme. Email má totiž spoustu neduhů, které jsou spojeny s dobou jeho vzniku a na které nedokázal reagovat s tím jak se rozvinul svět kolem něj.
@qčko 20.4.2020
Mňamka #7: K čemu nám v businessu pomůže tzv. web scraping?
Na webu dnes najdete všechno, co vás kdy zajímalo. Ve stále rostoucí digitální ekonomice a potřeby rychleji reagovat, je pro vás web největším zdrojem informací a způsobem, jak vaše data krásně obohatit. Informace z webu vám umožní například pružněji reagovat na ceny, porovnávat různé nabídky, nebo dělat efektivnější a rychlejší rozhodnutí. To zní hezky, že?
@eva 20.4.2020
Mňamka #6: Vizualizace dat - Porovnání dvou period - GoodData KPIs (video)
Náš datový detektiv Jirka (jménem, nikoli příjmením jako minule 😉), natočil krátký video návod, jak v prostředí GoodData jednoduše připravit vizualizaci – porovnání dvou období. V novém UI je to tááák snadné, jako v žádném jiném nástroji. Uznejte, který markeťák, obchodní ředitel nebo CFO/CEO by si nechtěl, jednoduše porovnat čísla za různá období? Máte-li 5 minut, poslechněte si Jirku Tobolku.
@jt 13.4.2020
Mňamka #5: Jak za 30 min. zřídit službu pro odesílání mailových notifikací
Když už jsme v tom onlajnování, možná se vám bude hodit následující tip. Je trochu techničtější, ale velmi užitečný. Určitě jste už zjistili, že spousta různého software, který používáte, umí odesílat užitečné emailové notifikace. Jenže často nastavení vyžaduje použití nějakého emailového (SMTP) serveru, přes který se notifikace odešle. Jak ho zřídit za 30 minut?
@rado 13.4.2020
Mňamka #4: ... a nezapomenout na R.Y.T.M.U.S.
Všichni máme za sebou už několik týdnů spolupráce čistě online a ještě určitě několik před sebou. Všichni jsme odpověděli na tisíce emailů, statisíce slackových zpráv, strávili hodiny na online konferencích a stejně to mnoho z nás cítí, že to "není ono". Projekty se táhnou, splatnosti prodlužují a frustrace roste. Proč? Příčinou může být chybějící dobře šlapající týmový R.Y.T.M.U.S.
@rado 13.4.2020
Mňamka #3: 5+2 tipy jak online meetingy dělat opravdu dobře
Vypadá to jednoduše. Nahodíte skajp nebo hangout, rozešlete pozvánku a čekáte, až se lidi připojí. Jejda, ono to nefunguje. Na některého účastníka čekáte, on nikde. Nedaří se vám připojit. Lidi si skáčou do řeči a nevíte, jak to zastavit. Z hlasu ve sluchátkách máte divný pocit. Je to vůbec ten skvělej vtipnej Tom, jak ho znám? Na konci frustrace.
Máme pro vás 7 osvědčených tipů , jak tomu všemu předejít.
@rado 7.4.2020
Mňamka #2: Business Intelligence v těžkých časech: Dashboardem ven z krize
"In good times, people want to use business intelligence; in bad times, they have to." Výrok Bruce Bartona říká, že Business Intelligence je ve špatných časech ještě kritičtější. Existují však společnosti, které si to nemyslí.
@eva 7.4.2020
Mňamka #1: Jak efektivně čistit data z Google Analytics
Chcete vědět, jak co nejefektivněji vyčistit data z Google Analytics? A bez složitých a drahých nástrojů? Podívejte se na krátké video datového detektiva Radovana. Odhalí Vám trik,
který se může hodit nejenom v tomto případě, ale i ve spoustě dalších... Dobrou chuť.
@rado 7.4.2020
Bizztro mňamky datových detektivů
Bizztro archiv
Mňamka #42: Váš mozek miluje paterny - nevěříte? [cvičení]
Náš mozek neustále zpracovává vše, co kolem sebe vidíme a cítíme. Jde o ohromné množství informací a podnětů. Zároveň ale skvěle detekuje rozdíly a podobnosti. Prostě miluje paterny! Nevěříte? Pojďte si zkusit tohle cvičení, které s oblibou dáváme během školení Czechitas.
@eva 7.7.2020

Mňamka #41: Základní datové typy

Datové typy. Jeden ze základních stavebních kamenů datové analytiky a programování vůbec. Správná klasifikace datového typu nám ulehčí spoustu budoucích troubles. Tak se na to pojďme podívat. A jak už je zvykem, přidali jsme i pár zajímavých odkazů s problematikou.
@eva 7.7.2020
Mňamka #40: Emailu už definitivně odzvonilo. Se Slack Connect i do mezifiremní komunikace.
Ti z vás, co nás už nějakou dobu sledujete víte, že jsme velcí příznivci náhrady tradiční emailové komunikace novými prostředky. Už jsme na toto téma napsali pár kilobajtů. Náš oblíbený Slack nám udělal velkou radost tím, že nově umožňuje sdílet jeden kanál více než dvěma týmům! Říkají tomu [Slack Connect] a je to úplně super! V kombinaci s novými možnostmi workflow firmy a týmy získávájí úplně nové možnosti spolupráce a koordinace. Tak šup do toho!
@rado 7.7.2020

Mňamka #39: Čert, aby se v těch pojmech vyznal...

Termíny jako „Data Science“, „Machine Learning“ a „Data Analytics“ jsou čím dál víc součastí našeho života. Často jsme ale svědky toho, že nejen začátečníci jsou zmateni a pojmy často zaměňují. Tento článek plný infografik vám poskytne jasnou představu o tom, o čem jsou některé z významných konceptů a pracovních pozic v datovém světě a jak se liší od sebe navzájem.
@eva 29.6.2020
Mňamka #38: Design Patterns #3: is_deleted / last_modified
Nikdy, nikdy, nikdy nemažeme záznamy z databáze! A naopak vždy označujeme poslední změnu timestampou. Proč? A pokud k tomu přece jen dojde, tak co s tím? To si pojďme říct v dnešní mňamce.
@peta 29.6.2020

Mňamka #37: Jak se vyrovnat s dírou v datech kvůli COVIDu

Řeka dat obchodníkům vyschla. Přišli tak o zdravý rok informací pro svoje rozhodování, věrnostní programy nebo trendy. A nejen to. Chování jejich zákazníků se změnilo. Nastala doba "the socially distant economy“. Jak se s chybějícími daty a celou situací vyrovnat? Co dělat, kde jsou rizika a hlavně příležitosti?
@rado 29.6.2020
Mňamka #36: Snowflake, BigQuery nebo Redshift? Tak nevím…
Vybíráte analytickou databázi pro váš tým nebo BI projekt? Už jste přečetli všechny dostupné články, srovnání, testy, benchmarky a stejně si nejste jisti volbou? Dokonce jste všechny jmenované zástupce i vyzkoušeli a stále není jasné, jaký SQL warehouse pro váš tým je ten pravý? S dovolením nabízíme malé srovnání pohledem pětileté praxe našeho týmu.
@rado 23.6.2020

Mňamka #35: MAQL GoodData [CJ]

MAQL GoodData je jedna z hlavních věcí, která nás na GD baví a kvůli které na tuhle super platformu nedáme dopustit. O to víc nás těší, že vzniklo na popud od vás. Tak hurá na to!
@jt 23.6.2020
Mňamka #34: Matematika (ne)jasná
Máte už pár let po škole a půlka věcí z matiky je nenávratně zapomenuta? Pro začínajícího analytika trochu "prekérka". :-) Naštěstí dnes už nemusíte narychlo hledat dobrého učitele matematiky, stačí mít v rukávu dobrou stránku, kde je to jednoduše a jasně vysvětleno.
@eva 23.6.2020

Mňamka #33: Jak nastavit hlavní ukazatele - KPIs.

První kroky dítěte jsou víceméně o pádech než chození. Za týden už ale může být všechno jinak. O kolik kroků víc udělalo? Asi si často odpovíme jen pocitově. Pokud si ale dítě vyměníme za firmu, potřebujeme to vědět přesně. Tak si pojďme přečíst, jak taková měřitelná KPIs nastavit.
@eva 16.6.2020
Mňamka #32: A tohle je co za SQL?
Každá databáze může používat trošku jinak strukturovaný jazyk SQL. Čert aby se v tom občas vyznal. Jedna z cest, jak si ověřit, že naše SQL je správné nebo kde se přibližuje nějakému "standardu" té či oné databáze, je používat tzv. SQL validátory.
@eva 16.6.2020

Mňamka #31: Jak uvařit JIDOKI :-)

To si takhle jednou vyrazíte do Krkonoš k zákazníkovi. S láskou vyberete tři ingredience, správně je promícháte, nastavíte a najednou máte luxusní recept - JIDOKI. No a než se nadějete, může vaše firma díky datům až ztrojnásobit obrat. Naše srdcovka a true story, bro.
@jt 16.6.2020
Mňamka #30: Co by mělo frčet v BI v roce 2020?
Žádný suchý článek top 10, ale pár pěkných čísel k tomu z pohledu BI profesionálů ukazuje průzkum BI-Survey. Prý například klesá mobilní BI. Možná je to tím, že někteří fajnšmekři koukají na BI rovnou na hodinkách? :-) A jak je to u vás? Měníte přístup k BI v čase nebo jste teprve na začátku?
@eva 9.6.2020

Mňamka #29: 10 způsobů, jak dělat lepší rozhodnutí.

Dělat rozhodnutí není jednoduchá záležitost. Alespoň pro někoho. Data nám v tom mohou hodně pomoc, ale není to jen o nich - o číslech. Důležitý je i proces, který je za tím vším. Co, jak sdělujete a hlavně komu. A dobrých "rychlonávodů" po ruce není nikdy dost. Ten první znáte už z minula.
@eva 9.6.2020
Mňamka #28: Tak co teda? Tableau, Power BI nebo GoodData?
Snad nejčastější otázku, kterou dostáváme, je: Jaký vizualizační tool byste nám doporučili? Jak jsme už mockrát řekli i napsali, není žádný nejlepší tool, který pokryje 100% všech požadavků. Je jen vhodný a vhodnější pro daný use case. A protože nás zákazníci opakovaně žádali o nějaké porovnání, připravili jsme krátký přehled třech zástupců - Tableau, Power BI a GoodData - mezi kterými vybíráme v našich projektech. Třeba se vám to bude hodit.
@rado 1.6.2020

Mňamka #27: Dva tipy jak váš zoom meeting může být ještě atraktivnější.

Asi už víte, ze v BizzTreat máme rádi zoom.us pro online meetingy, ale taky pro školení a webináře. A taky víte, že se rádi dělíme o tipy, triky a nápady, jak líp spolupracovat online. Dneska máme pro vás tipy na dvě pěkné "fíčurky", které vás jistě potěší. A hlavně, vaše online meetingy výrazně obohatí.
@rado 1.6.2020
Mňamka #26: Jaký graf mám použít? [tahák]
Návodů "Jak na graf" najdete na internetu hodně. Tahle mňamka mě ale baví už od Digitální Akademie Czechitas. Ono totiž mít takový jednoduchý "tahák" po ruce se občas hodí. :-)
@eva 1.6.2020

Mňamka #25: Jaká je Vaše komfortní zóna BI ve firmě?

Zavedení BI ve firmě obvykle znamená něco, co se bez nadsázky dá nazvat vystoupením z komfortní zóny. Proč tomu tak je? Jste na to připraveni? Tento článek Vás může v mnohém inspirovat a navíc si můžete sami vyzkoušet kvíz, jak na tom jste.
@qčko 2.6.2020
Mňamka #24: Tři jednoduché kroky, jak rozhodnout, kudy ve vašem BI dál.
Často dostáváme otázky, související s tím, kde začít, případně kudy pokračovat v budování vaší data driven firmy / týmu. Na tohle umí hezky odpovědět model BI zralosti. Zvyšování BI zralosti vede váš business k tomu, aby byl "chytřejší" a tím i víc profitabilní. Dobře srozumitelný BI Maturity Model najdete v přiloženém článku, vč. jednoduchého návodu, jak na to.
@rado 26.5.2020

Mňamka #23: Design Patterns #2: měna účetnictví / měna operace.

Fungujete v několika měnách najednou? Pak je potřeba u každého záznamu vždy uvádět měnu účetnictví i měnu operace/transakce spolu s kurzem v době vzniku události. Proč? Vyhnete se tak nepřesnostem, které vznikají z kurzových rozdílů. Jak si na to šikovně připravit data vám ukážu v dnešním článku. Je tu Design Patterns #2.
@petra 26.5.2020
Mňamka #22: Blending nebo joiny? Tableau nově říká "použijte relationships".
Pokud je vám Tableau sympatické, stejně jako nám, určitě jste stáli před otázkou, kdy a jak používat data blending mezi jednotlivým datasety, a kdy naopak použít joiny na úrovni datasetu. V nových releases Tableau příchází s revolučním konceptem tvz. relationships. Pěkný článek od Interworks shrnuje výhody nového řešení.
@rado 26.5.2020

Mňamka #21: Automatizace procesů ve firmě? Když jste v cloudu, stačí počítačová gramotnost a pár kliknutí.

Už vás to určitě napadlo: spoustu činností děláte ve firmě stále dokola. Někdy by se hodilo, aby když nějaký úkol/dokument/tiket změnil stav, cosi se kamsi zaznamenalo, posunulo nebo propsalo a nemuseli jste to dělat vy. Prostě, že by bylo prima některé procesy a postupy automatizovat. Když používáte cloudové aplikace, jde to velmi snadno a nemusíte být žádný geek.
@rado 19.5.2020
Mňamka #20: Recenze nového datového modelu GoodData (video v AJ).
Podívejte se na krátkou recenzi nového web-based datového modelovátka pro GoodData. Kluci z Karlína do toho fakt pořádně šlápli a tohle se jim opravdu povedlo.
@jt 19.5.2020

Mňamka #19: Dlouhodobé fungování v online režimu.

Jak dlouhodobě pracovat online a přitom se z toho nezbláznit. "Posledních cca 25 let jsem zvyklý se potkávat se spoustou lidí. Sales je prostě o kontaktech a nikdy jsem si nedokázal představit, že by tomu mělo být jinak. Cestování a setkávání byla běžná rutina. Ze dne na den ovšem tento svět nečekaně skončil. Co s sebou tato změna nesla i přesto, že BizzTreat jako firma byl od začátku velmi dobře připraven?"
@qčko 19.5.2020
Mňamka #18: Design Patterns: Referenční integrita a chybějící hodnoty
Proč? Protože když si připravujeme raw data pro analýzu, taková sada best practices se sakra hodí! Ono v podstatě každý jednoduchý trik, který nám ulehčí práci je dost vítaný. Minimalizuje čas strávený uklízením nepořádku, usnadní tvorbu metrik a reportů a nám, datovým detektivům, pomohou odhalit nesrovnalosti na první pohled.
@petra 12.5.2020


Mňamka #17: Kam s BI ve firmě? "Být, či nebýt? To je to, oč tu běží."
Touto otázkou se trápí nejedna firma. Často se rozhoduje, zda-li BI oddělení patří pod IT nebo někam jinam ve firmě a nebo má mít vlastní "ministerstvo". Firmy říkají, že nejsou dostatečně velké, aby se touto otázkou vůbec zabývali a kompetenci někomu "přidají" k jeho standardním povinnostem. A co si o tom myslím já?
@qčko 12.5.2020
Mňamka #16: Stále hledáte argumenty: Proč má smysl jít do cloudu?
Cloud je stále více oblíbený a hovoří o tom nejedna statistika. Proč tomu tak je? Za mě je odpověď jednoduchá: Technologie cloudu jde tak rychle dopředu, že na to on-premise řešení prostě nestačí reagovat. A taky už neplatí staré obavy jako například otázka ceny, výkonu a nebo ta nejčastější - bezpečnosti. Dokonce si troufám říct, že dnes jsou to naopak ty největší argumenty proč do cloudu jít. A nejsem sama, kdo si to myslí.
@eva 12.5.2020

Mňamka #15: Barevný svět vašeho Business Intelligence
Svět kolem nás je (zaplaťbůh) barevný. A proč nemít i barevné BI? Pozor ale. Není barva jako barva. Každá má svůj emocionální význam, stejně tak sousední barvy. Prostě když na mapu vykreslujete extrémní sucho, nemůže být tmavě modré. Eva pro vás připravila jednoduchý návod, jak na barvy a barevná schémata ve vašem BI.
@eva 5.5.2020
Mňamka #14: Bylo nebylo... VOL II
Minulý týden byl největším tahákem mňamek tahák :-) náší Báry na téma Time Intelligence v Power BI. To inspirovalo Kate k napsání pokračování, jak v této oblasti posunout vaše Power BI dashboardy ještě o level výš! Těšte se další cestování časem.
@kate 5.5.2020
Mňamka #13: Jak se daří firmám přejít do online (spolu)práce
Minulý týden Honza Řežáb na svém LinkedIn publikoval zajímavé závěry o tom, jak se v současnosti mění trendy ve firmách v souvislosti s urychleným přechodem do online. Závěry vycházejí ze studie, kterou nedávno jeho Time is Ltd. uveřejnila. Velmi zajímavé počtení. Napište nám, kde se poznáváte vy.
@rado 4.5.2020
Mňamka #12: Cloudové kladivo
V roce 2018 jsme u jednoho zákazníka potřebovali pracovat na projektu s obrovskou maticí, jejíž velikost se pohybovala v řádech stovek miliard prvků. Aby jste mohli z takového kolosa vytáhnout, co potřebujete, je zapotřebí nejen skvěle optimalizovaný algoritmus, ale taktéž pořádná dávka výpočetního výkonu (pořádné kladivo čarodějnice). A tak jsme se rozhodli využít brutální výpočetní síly, který má každý za nějakou tu kačku k dispozici. Ano každý!
@patrik 27.4.2020
Mňamka #11: Bylo nebylo... Time Intelligence (tahák)
Bylo, nebylo… Bude, nebude… Ne, to není začátek nějaké pohádky, ale běžná otázka každého datového analytika. Aby takovou pohádku uměl vyprávět dál, potřebuje umět "kouzlit"… A to s časem. Pokud jsi datový analytik, tak víš, o čem mluvím.
@bara 27.4.2020
Mňamka #10: Přišel čas na R.E.S.T.A.R.T.
Ve čtvrtek český Forbes vyzval čtenáře jejich Espressa (zkráceno): Restart! Přišel čas nahodit motory. Otočit klíčkem. Přišel čas na restart po týdnech karanténního bezčasí. Co už jste udělali, co se udělat chystáte, jak se mění vaše práce a váš byznys. Dejte nám vědět, jestli celý ten koronavirový čas přinesl jen samé jobovky, nebo taky nové a nečekané příležitosti. Tak JO!
@rado 20.4.2020
Mňamka #9: Fuzzy Wuzzy: Chytré porovnávání textových řetězců
Další díl Bizztro Mňamek je tu, tentokrát na téma chytrého porovnávání textových řetězců. Lákala vás někdy představa jak jednoduše, chytře a bez většího úsilí porovnávat mezi sebou textové řetězce a vyhodnocovat jejich podobnost? V Bizztreat jsme se s touto problematikou již setkali a s pomocí FuzzyWuzzy i popasovali.
@patrik 20.4.2020
Mňamka #8: Je fakt naprosto SUPER, že prakticky nepoužíváme emaily ...
U datových detektivů je naprosto normální nepoužívat email pro interní komunikaci. Není to řízeno žádnou směrnicí či pravidlem. Prostě jej přirozeně nepoužíváme. Email má totiž spoustu neduhů, které jsou spojeny s dobou jeho vzniku a na které nedokázal reagovat s tím jak se rozvinul svět kolem něj.
@qčko 20.4.2020
Mňamka #7: K čemu nám v businessu pomůže tzv. web scraping?
Na webu dnes najdete všechno, co vás kdy zajímalo. Ve stále rostoucí digitální ekonomice a potřeby rychleji reagovat, je pro vás web největším zdrojem informací a způsobem, jak vaše data krásně obohatit. Informace z webu vám umožní například pružněji reagovat na ceny, porovnávat různé nabídky, nebo dělat efektivnější a rychlejší rozhodnutí. To zní hezky, že?
@eva 20.4.2020
Mňamka #6: Vizualizace dat - Porovnání dvou period - GoodData KPIs (video)
Náš datový detektiv Jirka (jménem, nikoli příjmením jako minule 😉), natočil krátký video návod, jak v prostředí GoodData jednoduše připravit vizualizaci – porovnání dvou období. V novém UI je to tááák snadné, jako v žádném jiném nástroji. Uznejte, který markeťák, obchodní ředitel nebo CFO/CEO by si nechtěl, jednoduše porovnat čísla za různá období? Máte-li 5 minut, poslechněte si Jirku Tobolku.
@jt 13.4.2020
Mňamka #5: Jak za 30 min. zřídit službu pro odesílání mailových notifikací
Když už jsme v tom onlajnování, možná se vám bude hodit následující tip. Je trochu techničtější, ale velmi užitečný. Určitě jste už zjistili, že spousta různého software, který používáte, umí odesílat užitečné emailové notifikace. Jenže často nastavení vyžaduje použití nějakého emailového (SMTP) serveru, přes který se notifikace odešle. Jak ho zřídit za 30 minut?
@rado 13.4.2020
Mňamka #4: ... a nezapomenout na R.Y.T.M.U.S.
Všichni máme za sebou už několik týdnů spolupráce čistě online a ještě určitě několik před sebou. Všichni jsme odpověděli na tisíce emailů, statisíce slackových zpráv, strávili hodiny na online konferencích a stejně to mnoho z nás cítí, že to "není ono". Projekty se táhnou, splatnosti prodlužují a frustrace roste. Proč? Příčinou může být chybějící dobře šlapající týmový R.Y.T.M.U.S.
@rado 13.4.2020
Mňamka #3: 5+2 tipy jak online meetingy dělat opravdu dobře
Vypadá to jednoduše. Nahodíte skajp nebo hangout, rozešlete pozvánku a čekáte, až se lidi připojí. Jejda, ono to nefunguje. Na některého účastníka čekáte, on nikde. Nedaří se vám připojit. Lidi si skáčou do řeči a nevíte, jak to zastavit. Z hlasu ve sluchátkách máte divný pocit. Je to vůbec ten skvělej vtipnej Tom, jak ho znám? Na konci frustrace.
Máme pro vás 7 osvědčených tipů , jak tomu všemu předejít.
@rado 7.4.2020
Mňamka #2: Business Intelligence v těžkých časech: Dashboardem ven z krize
"In good times, people want to use business intelligence; in bad times, they have to." Výrok Bruce Bartona říká, že Business Intelligence je ve špatných časech ještě kritičtější. Existují však společnosti, které si to nemyslí.
@eva 7.4.2020
Mňamka #1: Jak efektivně čistit data z Google Analytics
Chcete vědět, jak co nejefektivněji vyčistit data z Google Analytics? A bez složitých a drahých nástrojů? Podívejte se na krátké video datového detektiva Radovana. Odhalí Vám trik,
který se může hodit nejenom v tomto případě, ale i ve spoustě dalších... Dobrou chuť.
@rado 7.4.2020
Bizztro mňamky datových detektivů
Bizztro archiv
Mňamka #42: Váš mozek miluje paterny - nevěříte? [cvičení]
Náš mozek neustále zpracovává vše, co kolem sebe vidíme a cítíme. Jde o ohromné množství informací a podnětů. Zároveň ale skvěle detekuje rozdíly a podobnosti. Prostě miluje paterny! Nevěříte? Pojďte si zkusit tohle cvičení, které s oblibou dáváme během školení Czechitas.
@eva 7.7.2020

Mňamka #41: Základní datové typy

Datové typy. Jeden ze základních stavebních kamenů datové analytiky a programování vůbec. Správná klasifikace datového typu nám ulehčí spoustu budoucích troubles. Tak se na to pojďme podívat. A jak už je zvykem, přidali jsme i pár zajímavých odkazů s problematikou.
@eva 7.7.2020
Mňamka #40: Emailu už definitivně odzvonilo. Se Slack Connect i do mezifiremní komunikace.
Ti z vás, co nás už nějakou dobu sledujete víte, že jsme velcí příznivci náhrady tradiční emailové komunikace novými prostředky. Už jsme na toto téma napsali pár kilobajtů. Náš oblíbený Slack nám udělal velkou radost tím, že nově umožňuje sdílet jeden kanál více než dvěma týmům! Říkají tomu [Slack Connect] a je to úplně super! V kombinaci s novými možnostmi workflow firmy a týmy získávájí úplně nové možnosti spolupráce a koordinace. Tak šup do toho!
@rado 7.7.2020

Mňamka #39: Čert, aby se v těch pojmech vyznal...

Termíny jako „Data Science“, „Machine Learning“ a „Data Analytics“ jsou čím dál víc součastí našeho života. Často jsme ale svědky toho, že nejen začátečníci jsou zmateni a pojmy často zaměňují. Tento článek plný infografik vám poskytne jasnou představu o tom, o čem jsou některé z významných konceptů a pracovních pozic v datovém světě a jak se liší od sebe navzájem.
@eva 29.6.2020
Mňamka #38: Design Patterns #3: is_deleted / last_modified
Nikdy, nikdy, nikdy nemažeme záznamy z databáze! A naopak vždy označujeme poslední změnu timestampou. Proč? A pokud k tomu přece jen dojde, tak co s tím? To si pojďme říct v dnešní mňamce.
@peta 29.6.2020

Mňamka #37: Jak se vyrovnat s dírou v datech kvůli COVIDu

Řeka dat obchodníkům vyschla. Přišli tak o zdravý rok informací pro svoje rozhodování, věrnostní programy nebo trendy. A nejen to. Chování jejich zákazníků se změnilo. Nastala doba "the socially distant economy“. Jak se s chybějícími daty a celou situací vyrovnat? Co dělat, kde jsou rizika a hlavně příležitosti?
@rado 29.6.2020
Mňamka #36: Snowflake, BigQuery nebo Redshift? Tak nevím…
Vybíráte analytickou databázi pro váš tým nebo BI projekt? Už jste přečetli všechny dostupné články, srovnání, testy, benchmarky a stejně si nejste jisti volbou? Dokonce jste všechny jmenované zástupce i vyzkoušeli a stále není jasné, jaký SQL warehouse pro váš tým je ten pravý? S dovolením nabízíme malé srovnání pohledem pětileté praxe našeho týmu.
@rado 23.6.2020

Mňamka #35: MAQL GoodData [CJ]

MAQL GoodData je jedna z hlavních věcí, která nás na GD baví a kvůli které na tuhle super platformu nedáme dopustit. O to víc nás těší, že vzniklo na popud od vás. Tak hurá na to!
@jt 23.6.2020
Mňamka #34: Matematika (ne)jasná
Máte už pár let po škole a půlka věcí z matiky je nenávratně zapomenuta? Pro začínajícího analytika trochu "prekérka". :-) Naštěstí dnes už nemusíte narychlo hledat dobrého učitele matematiky, stačí mít v rukávu dobrou stránku, kde je to jednoduše a jasně vysvětleno.
@eva 23.6.2020

Mňamka #33: Jak nastavit hlavní ukazatele - KPIs.

První kroky dítěte jsou víceméně o pádech než chození. Za týden už ale může být všechno jinak. O kolik kroků víc udělalo? Asi si často odpovíme jen pocitově. Pokud si ale dítě vyměníme za firmu, potřebujeme to vědět přesně. Tak si pojďme přečíst, jak taková měřitelná KPIs nastavit.
@eva 16.6.2020
Mňamka #32: A tohle je co za SQL?
Každá databáze může používat trošku jinak strukturovaný jazyk SQL. Čert aby se v tom občas vyznal. Jedna z cest, jak si ověřit, že naše SQL je správné nebo kde se přibližuje nějakému "standardu" té či oné databáze, je používat tzv. SQL validátory.
@eva 16.6.2020

Mňamka #31: Jak uvařit JIDOKI :-)

To si takhle jednou vyrazíte do Krkonoš k zákazníkovi. S láskou vyberete tři ingredience, správně je promícháte, nastavíte a najednou máte luxusní recept - JIDOKI. No a než se nadějete, může vaše firma díky datům až ztrojnásobit obrat. Naše srdcovka a true story, bro.
@jt 16.6.2020
Mňamka #30: Co by mělo frčet v BI v roce 2020?
Žádný suchý článek top 10, ale pár pěkných čísel k tomu z pohledu BI profesionálů ukazuje průzkum BI-Survey. Prý například klesá mobilní BI. Možná je to tím, že někteří fajnšmekři koukají na BI rovnou na hodinkách? :-) A jak je to u vás? Měníte přístup k BI v čase nebo jste teprve na začátku?
@eva 9.6.2020

Mňamka #29: 10 způsobů, jak dělat lepší rozhodnutí.

Dělat rozhodnutí není jednoduchá záležitost. Alespoň pro někoho. Data nám v tom mohou hodně pomoc, ale není to jen o nich - o číslech. Důležitý je i proces, který je za tím vším. Co, jak sdělujete a hlavně komu. A dobrých "rychlonávodů" po ruce není nikdy dost. Ten první znáte už z minula.
@eva 9.6.2020
Mňamka #28: Tak co teda? Tableau, Power BI nebo GoodData?
Snad nejčastější otázku, kterou dostáváme, je: Jaký vizualizační tool byste nám doporučili? Jak jsme už mockrát řekli i napsali, není žádný nejlepší tool, který pokryje 100% všech požadavků. Je jen vhodný a vhodnější pro daný use case. A protože nás zákazníci opakovaně žádali o nějaké porovnání, připravili jsme krátký přehled třech zástupců - Tableau, Power BI a GoodData - mezi kterými vybíráme v našich projektech. Třeba se vám to bude hodit.
@rado 1.6.2020

Mňamka #27: Dva tipy jak váš zoom meeting může být ještě atraktivnější.

Asi už víte, ze v BizzTreat máme rádi zoom.us pro online meetingy, ale taky pro školení a webináře. A taky víte, že se rádi dělíme o tipy, triky a nápady, jak líp spolupracovat online. Dneska máme pro vás tipy na dvě pěkné "fíčurky", které vás jistě potěší. A hlavně, vaše online meetingy výrazně obohatí.
@rado 1.6.2020
Mňamka #26: Jaký graf mám použít? [tahák]
Návodů "Jak na graf" najdete na internetu hodně. Tahle mňamka mě ale baví už od Digitální Akademie Czechitas. Ono totiž mít takový jednoduchý "tahák" po ruce se občas hodí. :-)
@eva 1.6.2020

Mňamka #25: Jaká je Vaše komfortní zóna BI ve firmě?

Zavedení BI ve firmě obvykle znamená něco, co se bez nadsázky dá nazvat vystoupením z komfortní zóny. Proč tomu tak je? Jste na to připraveni? Tento článek Vás může v mnohém inspirovat a navíc si můžete sami vyzkoušet kvíz, jak na tom jste.
@qčko 2.6.2020
Mňamka #24: Tři jednoduché kroky, jak rozhodnout, kudy ve vašem BI dál.
Často dostáváme otázky, související s tím, kde začít, případně kudy pokračovat v budování vaší data driven firmy / týmu. Na tohle umí hezky odpovědět model BI zralosti. Zvyšování BI zralosti vede váš business k tomu, aby byl "chytřejší" a tím i víc profitabilní. Dobře srozumitelný BI Maturity Model najdete v přiloženém článku, vč. jednoduchého návodu, jak na to.
@rado 26.5.2020

Mňamka #23: Design Patterns #2: měna účetnictví / měna operace.

Fungujete v několika měnách najednou? Pak je potřeba u každého záznamu vždy uvádět měnu účetnictví i měnu operace/transakce spolu s kurzem v době vzniku události. Proč? Vyhnete se tak nepřesnostem, které vznikají z kurzových rozdílů. Jak si na to šikovně připravit data vám ukážu v dnešním článku. Je tu Design Patterns #2.
@petra 26.5.2020
Mňamka #22: Blending nebo joiny? Tableau nově říká "použijte relationships".
Pokud je vám Tableau sympatické, stejně jako nám, určitě jste stáli před otázkou, kdy a jak používat data blending mezi jednotlivým datasety, a kdy naopak použít joiny na úrovni datasetu. V nových releases Tableau příchází s revolučním konceptem tvz. relationships. Pěkný článek od Interworks shrnuje výhody nového řešení.
@rado 26.5.2020

Mňamka #21: Automatizace procesů ve firmě? Když jste v cloudu, stačí počítačová gramotnost a pár kliknutí.

Už vás to určitě napadlo: spoustu činností děláte ve firmě stále dokola. Někdy by se hodilo, aby když nějaký úkol/dokument/tiket změnil stav, cosi se kamsi zaznamenalo, posunulo nebo propsalo a nemuseli jste to dělat vy. Prostě, že by bylo prima některé procesy a postupy automatizovat. Když používáte cloudové aplikace, jde to velmi snadno a nemusíte být žádný geek.
@rado 19.5.2020
Mňamka #20: Recenze nového datového modelu GoodData (video v AJ).
Podívejte se na krátkou recenzi nového web-based datového modelovátka pro GoodData. Kluci z Karlína do toho fakt pořádně šlápli a tohle se jim opravdu povedlo.
@jt 19.5.2020

Mňamka #19: Dlouhodobé fungování v online režimu.

Jak dlouhodobě pracovat online a přitom se z toho nezbláznit. "Posledních cca 25 let jsem zvyklý se potkávat se spoustou lidí. Sales je prostě o kontaktech a nikdy jsem si nedokázal představit, že by tomu mělo být jinak. Cestování a setkávání byla běžná rutina. Ze dne na den ovšem tento svět nečekaně skončil. Co s sebou tato změna nesla i přesto, že BizzTreat jako firma byl od začátku velmi dobře připraven?"
@qčko 19.5.2020
Mňamka #18: Design Patterns: Referenční integrita a chybějící hodnoty
Proč? Protože když si připravujeme raw data pro analýzu, taková sada best practices se sakra hodí! Ono v podstatě každý jednoduchý trik, který nám ulehčí práci je dost vítaný. Minimalizuje čas strávený uklízením nepořádku, usnadní tvorbu metrik a reportů a nám, datovým detektivům, pomohou odhalit nesrovnalosti na první pohled.
@petra 12.5.2020


Mňamka #17: Kam s BI ve firmě? "Být, či nebýt? To je to, oč tu běží."
Touto otázkou se trápí nejedna firma. Často se rozhoduje, zda-li BI oddělení patří pod IT nebo někam jinam ve firmě a nebo má mít vlastní "ministerstvo". Firmy říkají, že nejsou dostatečně velké, aby se touto otázkou vůbec zabývali a kompetenci někomu "přidají" k jeho standardním povinnostem. A co si o tom myslím já?
@qčko 12.5.2020
Mňamka #16: Stále hledáte argumenty: Proč má smysl jít do cloudu?
Cloud je stále více oblíbený a hovoří o tom nejedna statistika. Proč tomu tak je? Za mě je odpověď jednoduchá: Technologie cloudu jde tak rychle dopředu, že na to on-premise řešení prostě nestačí reagovat. A taky už neplatí staré obavy jako například otázka ceny, výkonu a nebo ta nejčastější - bezpečnosti. Dokonce si troufám říct, že dnes jsou to naopak ty největší argumenty proč do cloudu jít. A nejsem sama, kdo si to myslí.
@eva 12.5.2020

Mňamka #15: Barevný svět vašeho Business Intelligence
Svět kolem nás je (zaplaťbůh) barevný. A proč nemít i barevné BI? Pozor ale. Není barva jako barva. Každá má svůj emocionální význam, stejně tak sousední barvy. Prostě když na mapu vykreslujete extrémní sucho, nemůže být tmavě modré. Eva pro vás připravila jednoduchý návod, jak na barvy a barevná schémata ve vašem BI.
@eva 5.5.2020
Mňamka #14: Bylo nebylo... VOL II
Minulý týden byl největším tahákem mňamek tahák :-) náší Báry na téma Time Intelligence v Power BI. To inspirovalo Kate k napsání pokračování, jak v této oblasti posunout vaše Power BI dashboardy ještě o level výš! Těšte se další cestování časem.
@kate 5.5.2020
Mňamka #13: Jak se daří firmám přejít do online (spolu)práce
Minulý týden Honza Řežáb na svém LinkedIn publikoval zajímavé závěry o tom, jak se v současnosti mění trendy ve firmách v souvislosti s urychleným přechodem do online. Závěry vycházejí ze studie, kterou nedávno jeho Time is Ltd. uveřejnila. Velmi zajímavé počtení. Napište nám, kde se poznáváte vy.
@rado 4.5.2020
Mňamka #12: Cloudové kladivo
V roce 2018 jsme u jednoho zákazníka potřebovali pracovat na projektu s obrovskou maticí, jejíž velikost se pohybovala v řádech stovek miliard prvků. Aby jste mohli z takového kolosa vytáhnout, co potřebujete, je zapotřebí nejen skvěle optimalizovaný algoritmus, ale taktéž pořádná dávka výpočetního výkonu (pořádné kladivo čarodějnice). A tak jsme se rozhodli využít brutální výpočetní síly, který má každý za nějakou tu kačku k dispozici. Ano každý!
@patrik 27.4.2020
Mňamka #11: Bylo nebylo... Time Intelligence (tahák)
Bylo, nebylo… Bude, nebude… Ne, to není začátek nějaké pohádky, ale běžná otázka každého datového analytika. Aby takovou pohádku uměl vyprávět dál, potřebuje umět "kouzlit"… A to s časem. Pokud jsi datový analytik, tak víš, o čem mluvím.
@bara 27.4.2020
Mňamka #10: Přišel čas na R.E.S.T.A.R.T.
Ve čtvrtek český Forbes vyzval čtenáře jejich Espressa (zkráceno): Restart! Přišel čas nahodit motory. Otočit klíčkem. Přišel čas na restart po týdnech karanténního bezčasí. Co už jste udělali, co se udělat chystáte, jak se mění vaše práce a váš byznys. Dejte nám vědět, jestli celý ten koronavirový čas přinesl jen samé jobovky, nebo taky nové a nečekané příležitosti. Tak JO!
@rado 20.4.2020
Mňamka #9: Fuzzy Wuzzy: Chytré porovnávání textových řetězců
Další díl Bizztro Mňamek je tu, tentokrát na téma chytrého porovnávání textových řetězců. Lákala vás někdy představa jak jednoduše, chytře a bez většího úsilí porovnávat mezi sebou textové řetězce a vyhodnocovat jejich podobnost? V Bizztreat jsme se s touto problematikou již setkali a s pomocí FuzzyWuzzy i popasovali.
@patrik 20.4.2020
Mňamka #8: Je fakt naprosto SUPER, že prakticky nepoužíváme emaily ...
U datových detektivů je naprosto normální nepoužívat email pro interní komunikaci. Není to řízeno žádnou směrnicí či pravidlem. Prostě jej přirozeně nepoužíváme. Email má totiž spoustu neduhů, které jsou spojeny s dobou jeho vzniku a na které nedokázal reagovat s tím jak se rozvinul svět kolem něj.
@qčko 20.4.2020
Mňamka #7: K čemu nám v businessu pomůže tzv. web scraping?
Na webu dnes najdete všechno, co vás kdy zajímalo. Ve stále rostoucí digitální ekonomice a potřeby rychleji reagovat, je pro vás web největším zdrojem informací a způsobem, jak vaše data krásně obohatit. Informace z webu vám umožní například pružněji reagovat na ceny, porovnávat různé nabídky, nebo dělat efektivnější a rychlejší rozhodnutí. To zní hezky, že?
@eva 20.4.2020
Mňamka #6: Vizualizace dat - Porovnání dvou period - GoodData KPIs (video)
Náš datový detektiv Jirka (jménem, nikoli příjmením jako minule 😉), natočil krátký video návod, jak v prostředí GoodData jednoduše připravit vizualizaci – porovnání dvou období. V novém UI je to tááák snadné, jako v žádném jiném nástroji. Uznejte, který markeťák, obchodní ředitel nebo CFO/CEO by si nechtěl, jednoduše porovnat čísla za různá období? Máte-li 5 minut, poslechněte si Jirku Tobolku.
@jt 13.4.2020
Mňamka #5: Jak za 30 min. zřídit službu pro odesílání mailových notifikací
Když už jsme v tom onlajnování, možná se vám bude hodit následující tip. Je trochu techničtější, ale velmi užitečný. Určitě jste už zjistili, že spousta různého software, který používáte, umí odesílat užitečné emailové notifikace. Jenže často nastavení vyžaduje použití nějakého emailového (SMTP) serveru, přes který se notifikace odešle. Jak ho zřídit za 30 minut?
@rado 13.4.2020
Mňamka #4: ... a nezapomenout na R.Y.T.M.U.S.
Všichni máme za sebou už několik týdnů spolupráce čistě online a ještě určitě několik před sebou. Všichni jsme odpověděli na tisíce emailů, statisíce slackových zpráv, strávili hodiny na online konferencích a stejně to mnoho z nás cítí, že to "není ono". Projekty se táhnou, splatnosti prodlužují a frustrace roste. Proč? Příčinou může být chybějící dobře šlapající týmový R.Y.T.M.U.S.
@rado 13.4.2020
Mňamka #3: 5+2 tipy jak online meetingy dělat opravdu dobře
Vypadá to jednoduše. Nahodíte skajp nebo hangout, rozešlete pozvánku a čekáte, až se lidi připojí. Jejda, ono to nefunguje. Na některého účastníka čekáte, on nikde. Nedaří se vám připojit. Lidi si skáčou do řeči a nevíte, jak to zastavit. Z hlasu ve sluchátkách máte divný pocit. Je to vůbec ten skvělej vtipnej Tom, jak ho znám? Na konci frustrace.
Máme pro vás 7 osvědčených tipů , jak tomu všemu předejít.
@rado 7.4.2020
Mňamka #2: Business Intelligence v těžkých časech: Dashboardem ven z krize
"In good times, people want to use business intelligence; in bad times, they have to." Výrok Bruce Bartona říká, že Business Intelligence je ve špatných časech ještě kritičtější. Existují však společnosti, které si to nemyslí.
@eva 7.4.2020
Mňamka #1: Jak efektivně čistit data z Google Analytics
Chcete vědět, jak co nejefektivněji vyčistit data z Google Analytics? A bez složitých a drahých nástrojů? Podívejte se na krátké video datového detektiva Radovana. Odhalí Vám trik,
který se může hodit nejenom v tomto případě, ale i ve spoustě dalších... Dobrou chuť.
@rado 7.4.2020