Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow | Mňamka #494

Pro některé je LinkedIn pouze sociální sítí, na které mají svůj profesní profil, jen aby se neřeklo a pro některé může být LinkedIn jakási svatyně personal brandingu a navazování profesních kontaktů. Fakt, že LinkedIn generuje celosvětově až 80% B2B leadů ze všech sociálních sítí jen potvrzuje to, že zvláště pro firmy je LinkedIn skvělým místem, kde prezentovat svoje produkty či služby. 

V dnešní mňamce bych ráda popovídala o tom, jak jsem postupovala ve své bakalářské práci na téma Zpracování marketingových dat prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow a v podstatě tak představit velmi krátký příběh, jak jsem se dostala z nápadu až k hotovému dashboardu.

Nápad

Když jsem přišla s tím, že potřebuji téma na bakalářskou práci, nebylo těžké ho vymyslet. Žádná marketingová data jsme doposud zpracované v Bizztreatu neměli, a protože jedním z kanálů, kde prezentujeme, naše kouzla, je LinkedIn, datový zdroj byl také jistý. Zároveň si sami vyvíjíme super nástroj pro zpracování dat, takže Bizzflow byla první volba. Voila, nápad máme.

Následovala debata o tom, jaká data chceme zpracovat. Možností bylo několik. Mohli jsme zpracovat data o jednotlivých účtech, dále data o tom, jaké příspěvky Bizztreat přidává a statistiku k nim, zpracovat síť kontaktů, či dokonce zpracovat informace o korespondenci. Všechny tyto možnosti nabízí samotné LinkedIn API. Nakonec jsme se rozhodli zpracovat data o příspěvcích, které vydáváme jménem Bizztreat. Otázky, které jsme si dali, jsou například “Co můžeme dělat líp?” nebo  “V čem už dobrý jsme a v čem nadále pokračovat?”. A přesně tyhle otázky byli pro mě důležité, jakožto člověka v roli, který má vytvářet výsledné řešení. 

Před samotným tvořením je vždy dobré si celou práci nejdřív rozvrhnout. Jedno slovo. Mockup. Mockup je super nástroj na nejen rozvržení celé práce, ale i k tomu, že se řešení člověka, který projekt tvoří, nerozejde s představou zadavatele projektu. A tak jsem vytvořila mockup dashboardu, který prošel schválením. 

Bizzflow projekt

Poté probíhalo klasické nastavování. Každý CSV soubor s daty o příspěvcích byl nahrán na Google Disk a nastavila jsem Google Spreadsheet extraktor, který díky Bizzflow dokumentaci zvládne nastavit každý. Pak se děla nějaká ta kouzla, díky nimž vznikly užitečné transformace (samozřejmě žádné prasárny nechceme, takže si hezky nastavit nějakou strukturu, kterou dodržujeme, nic nepsat natvrdo ale lehká automatizace se hodí, žádná magic numbers! atd..). Už nám chybí jen datamart a writer, které v Bizzflow je hračka nastavit. 

Gooddata 

Posledním krokem byla samotná vizualizace a vybrala jsem si nástroj Gooddata. Důvody byly hned dva. První důvod byl, že sám Bizztreat má veškerá svá interní data zpracovaná a vizualizovaná v Gooddata a tak dává větší smysl mít všechno po kupě. Druhým důvodem bylo, že v Gooddata mám asi největší zkušenosti a co si bude, u bakalářky se nevyplácí riskovat. :-) 

Dashboard podle mockup už je v podstatě třešničkou na dortu. Nějaké to menší trápení proběhlo při vytváření metrik pomocí MAQL jazyka (kdo neví, o čem mluvím, kolegyně Péťa má super článek na téma MAQL vs. SQL). Další tip, Custom formátování metrik je taky skvělý nástroj, jak zvýraznit, že jsou čísla v insightu OK a nebo že je něco špatně. Já formátování využila na statistiku porovnání přidávání příspěvků. Každý účet měl nastaven minimální počet příspěvků, kolik jich je třeba každý měsíc přidat. Vytvořila jsem metriku, ve která jsem odčítala počet přidaných příspěvků od minimálního počtu příspěvků a do formátování jsem nastavila zabarvení čísla červeně, pokud je číslo < 0, zabarvení černě pokud je číslo = 0 a zelené zabarvení, pokud je číslo > 0. Takový formát metriky vypadá nějak takto: [<0][red]-#,#.##;[>0][green]#,#.##;[=0][black]#,#0

 

No a to je vlastně všechno, co jsem vám dneska chtěla říct. Snad vás můj krátký příběh na chvíli zabavil a nenudil, a třeba si ze článku odnesete nějaký ten tip. :-) Mějte se krásně a tvořte transformace! 

Zdroje:

https://www.linkedin.com/pulse/vyst%C5%99elte-v-roce-2023-kone%C4%8Dn%C4%9B-sv%C5%AFj-byznys-vzh%C5%AFru-pomoc%C3%AD-libovick%C3%A1/?originalSubdomain=cz

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně nám napište, rádi to s Vámi probereme :-)

Anna Ševčíková
  data detective

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

🔊Jsme pyšný, že s vámi můžeme sdílej skutečný příběh, který píšeme už několik let s naším velkým klientem Crocodille ČR. Právě totiž vyšla nová epizoda Data Talku, ve které máme prostor vyprávět tento příběh! 💥 Reference je tou nejlepší zpětnou vazbou na naší práci, a tady ta reference zaznívá přímo od Jiřího Brothánka a dostává reálný hlas. 🥪 Jsme součástí transformace Crocodille ČR od počátečních někdy i bolestivých kroků, přes výzvy až po triumfy! Jiří Vicherek vede rozhovor s Jiřím Brothánkem, Head of IT v Crocodille, a naším team leaderem Tomášem Dědkem. Společně odhalují, jak jsme s Crocodille postupovali na cestě od tradičních business modelů k implementaci moderního BI a nyní i AI! 🕵️ Jsme hrdí, že můžeme být datovými detektivy pro jedny z hlavních hráčů na českém trhu.🎧Nenechte si tu epizodu ujít!

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Víte, co všechno obnáší certifikace ISO 27001 a jak je tento proces v různých organizacích odlišný? V našem nejnovějším článku vám přinášíme pohled na to, jaký byl proces certifikace u nás v Bizztreatu. Od analýzy a přípravy přes revizi a donastavení systému ISMS až po interní audit a finální externí certifikaci. Dozvíte se o spolupráci s externím partnerem, výzvách spojených s přípravou dokumentace a co vše obnášelo získání certifikace pro naši firmu. A jaký je výsledný dojem z celého procesu? Přečtěte si o tom, proč je certifikace ISO 27001 pouhým začátkem dlouhodobé cesty k zajištění bezpečnosti informací.

Jak probíhala certifikace BizzTreatu dle standardů ISO/IEC 27001? | Mňamka #484

Jak probíhala certifikace BizzTreatu dle standardů ISO/IEC 27001? | Mňamka #484

Duben letošního roku byl pro BizzTreat významným měsícem. Po relativně svižné - cca měsíční - přípravě všech nezbytných formalit a po úspěšném auditu ze strany certifikační agentury, získala naše společnost potvrzení, že její procesy a postupy týkající se informační bezpečnosti, jsou plně v souladu se standardy mezinárodní normy ISO/IEC 27001. Dobrou zprávou je to samozřejmě především pro naše klienty. Ti tak mají další potvrzení odbornosti a spolehlivosti BizzTreat, a mohou si být jistí, že jejich data jsou v dobrých rukou.