Trápení s časovými pásmy | Mňamka #468

Dnes pro vás mám perličku, se kterou jsme se poslední měsíce bavili. Potřebovali jsme stahovat data z různých měst po celém světě několikrát denně vždy v určitý lokální čas. Když odhlédneme od problematiky stahování dat samotných, mohlo by se to zdát jako jednoduchý úkol. Prostě si všechny časy převedeme třeba na UTC (koordinovaný světový čas) a stáhneme data v ekvivalentním UTC čase. Jenže aby se toto povedlo, je potřeba mít na paměti pár maličkostí.

Mapa jednotlivých časových pásem: https://www.timeanddate.com/time/map/

Kde se to může zašmodrchat

Když se koukneme na mapu časových pásem, zjistíme, že nejsou úplně intuitivně rozložená. Jejich rozmístění je geopolitické, přičemž tu druhou část slova bych podtrhla. Zatímco Rusko se rozkládá přes jedenáct časových pásem, Čína si řekla, že jí stačí jedno. A tak se snadno stane, že zatímco se procházíte po zeměkouli ze západu na východ, nemění se pásma hezky postupně po jednom, ale jak překračujete hranice států, tak sem tam skočíte o +2 hodiny a pak se zase o hodinu vracíte.

Skoky z jednoho pásma na jiné se dějí i v rámci jednotlivých zemí, proto je skoro nutnost se koukat na časové pásmo pro dané město, ne stát, ve kterém leží. Taková Austrálie, Amerika nebo Kanada by mohly vyprávět. Neměly by však na tichomořskou Samou, která se v roce 2011 rozhodla úplně změnit časové pásmo a tak přeskočila celý den a po 30. prosinci rovnou slavila Nový rok.

V ideálním světě bychom tímto došli na konec našich problémů, měli bychom 24 pásem rozdělených po jedné hodině, které by se nějak zvláštně střídaly. V našem světě si ještě trochu popláčeme, protože například takový Irán si řekl, že chce mít posun o UTC+3.30. Nepál zašel ještě dál a má oproti UTC posun +5:45h. Celkový počet pásem se nám tímto dále navyšuje.

Kde se to určitě zašmodrchá

Největší past ale skrývá zkratka DST (Daily Saving Time, v česku znám jako letní čas). Některé země jej používají, jiné ne. Již zmiňovaný Irán jej používal v letech 1978–1980, 1989–2005 a 2008–2022. Momentálně od něj opět upustil. I samotné datumy přechodu na DST a zpět byly ovlivněny různými faktory a politickými rozhodnutími. Stávalo se, že termíny pro zavedení a ukončení letního času se v jednotlivých letech lišily v závislosti na aktuálních podmínkách a rozhodnutí vlády Iránu.

Bohužel Iránem to nekončí. Přání mnohých, že by zbylé, politicky stabilnější státy mohly sjednotit datum přechodu, zatím nebylo vyslyšeno. Evropa, Kanada, Austrálie, všude je přechod nastaven na jiné datum.

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně nám napište, rádi to s Vámi probereme :-)

Barbora Kacerovská
datový detektiv
LinkedIn

Jak ohodnotit lokalitu: Data vs. Pocity | Mňamka #523

Jak ohodnotit lokalitu: Data vs. Pocity | Mňamka #523

V dnešním dynamickém světě se může zdát, že rozhodování o tom, kde otevřít další pobočku, je náročné, a že v něm hraje roli až příliš mnoho faktorů. Často kladené dotazy, které dostáváme, se točí kolem hodnocení potenciálu konkrétních lokalit. V tomto článku vám ukážeme, jak Location Intelligence může poskytnout přesné odpovědi na vaše otázky a zajistit, že vaše rozhodnutí budou založena na datech a faktech, nikoli na pocitech a zdánlivé atraktivitě místa.

Vánoční dashboard datových detektivů | Mňamka #520

Vánoční dashboard datových detektivů | Mňamka #520

Chtěli jsme pro vás připravit nějaký netradiční obsah, trochu odlehčit, když jsou ty Vánoc a tak jsme sestavili dotazník s vánočně laděnými otázkami a poslali ho všem datovým detektivům, abychom zjistili, co pro naše kolegy Vánoce znamenají. A máme pro vás VÝSLEDKY! Pojďme na ně.

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Chcete vědět, jak zlepšit rychlost a efektivitu vašeho dashboardu v Tableau? Tento článek vás seznámí s významem materializace výpočtů, výhodami agregace dat a důležitostí specifikace datových zdrojů. Navíc se dozvíte o nové funkci "workbook optimizer", která vám nabídne automatizované doporučení pro dosažení optimálního výkonu vašeho dashboardu. Přečtěte si více a dozvíte se, jak dosáhnout rychlejšího a hladšího provozu vašich vizualizací v Tableau.