Trápení s časovými pásmy | Mňamka #468

Dnes pro vás mám perličku, se kterou jsme se poslední měsíce bavili. Potřebovali jsme stahovat data z různých měst po celém světě několikrát denně vždy v určitý lokální čas. Když odhlédneme od problematiky stahování dat samotných, mohlo by se to zdát jako jednoduchý úkol. Prostě si všechny časy převedeme třeba na UTC (koordinovaný světový čas) a stáhneme data v ekvivalentním UTC čase. Jenže aby se toto povedlo, je potřeba mít na paměti pár maličkostí.

Mapa jednotlivých časových pásem: https://www.timeanddate.com/time/map/

Kde se to může zašmodrchat

Když se koukneme na mapu časových pásem, zjistíme, že nejsou úplně intuitivně rozložená. Jejich rozmístění je geopolitické, přičemž tu druhou část slova bych podtrhla. Zatímco Rusko se rozkládá přes jedenáct časových pásem, Čína si řekla, že jí stačí jedno. A tak se snadno stane, že zatímco se procházíte po zeměkouli ze západu na východ, nemění se pásma hezky postupně po jednom, ale jak překračujete hranice států, tak sem tam skočíte o +2 hodiny a pak se zase o hodinu vracíte.

Skoky z jednoho pásma na jiné se dějí i v rámci jednotlivých zemí, proto je skoro nutnost se koukat na časové pásmo pro dané město, ne stát, ve kterém leží. Taková Austrálie, Amerika nebo Kanada by mohly vyprávět. Neměly by však na tichomořskou Samou, která se v roce 2011 rozhodla úplně změnit časové pásmo a tak přeskočila celý den a po 30. prosinci rovnou slavila Nový rok.

V ideálním světě bychom tímto došli na konec našich problémů, měli bychom 24 pásem rozdělených po jedné hodině, které by se nějak zvláštně střídaly. V našem světě si ještě trochu popláčeme, protože například takový Irán si řekl, že chce mít posun o UTC+3.30. Nepál zašel ještě dál a má oproti UTC posun +5:45h. Celkový počet pásem se nám tímto dále navyšuje.

Kde se to určitě zašmodrchá

Největší past ale skrývá zkratka DST (Daily Saving Time, v česku znám jako letní čas). Některé země jej používají, jiné ne. Již zmiňovaný Irán jej používal v letech 1978–1980, 1989–2005 a 2008–2022. Momentálně od něj opět upustil. I samotné datumy přechodu na DST a zpět byly ovlivněny různými faktory a politickými rozhodnutími. Stávalo se, že termíny pro zavedení a ukončení letního času se v jednotlivých letech lišily v závislosti na aktuálních podmínkách a rozhodnutí vlády Iránu.

Bohužel Iránem to nekončí. Přání mnohých, že by zbylé, politicky stabilnější státy mohly sjednotit datum přechodu, zatím nebylo vyslyšeno. Evropa, Kanada, Austrálie, všude je přechod nastaven na jiné datum.

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně nám napište, rádi to s Vámi probereme :-)

Barbora Kacerovská
datový detektiv
LinkedIn

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

🔊Jsme pyšný, že s vámi můžeme sdílej skutečný příběh, který píšeme už několik let s naším velkým klientem Crocodille ČR. Právě totiž vyšla nová epizoda Data Talku, ve které máme prostor vyprávět tento příběh! 💥 Reference je tou nejlepší zpětnou vazbou na naší práci, a tady ta reference zaznívá přímo od Jiřího Brothánka a dostává reálný hlas. 🥪 Jsme součástí transformace Crocodille ČR od počátečních někdy i bolestivých kroků, přes výzvy až po triumfy! Jiří Vicherek vede rozhovor s Jiřím Brothánkem, Head of IT v Crocodille, a naším team leaderem Tomášem Dědkem. Společně odhalují, jak jsme s Crocodille postupovali na cestě od tradičních business modelů k implementaci moderního BI a nyní i AI! 🕵️ Jsme hrdí, že můžeme být datovými detektivy pro jedny z hlavních hráčů na českém trhu.🎧Nenechte si tu epizodu ujít!

Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow  | Mňamka #494

Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow | Mňamka #494

Pro některé je LinkedIn pouze sociální sítí, na které mají svůj profesní profil, jen aby se neřeklo a pro některé může být LinkedIn jakási svatyně personal brandingu a navazování profesních kontaktů. Fakt, že LinkedIn generuje celosvětově až 80% B2B leadů ze všech sociálních sítí jen potvrzuje to, že zvláště pro firmy je LinkedIn skvělým místem, kde prezentovat svoje produkty či služby. V dnešní mňamce bych ráda mluvila o tom, jak jsem postupovala ve své bakalářské práci na téma Zpracování marketingových dat prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow a v podstatě tak představit velmi krátký příběh, jak jsem se dostala z nápadu až k hotovému dashboardu.

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Víte, co všechno obnáší certifikace ISO 27001 a jak je tento proces v různých organizacích odlišný? V našem nejnovějším článku vám přinášíme pohled na to, jaký byl proces certifikace u nás v Bizztreatu. Od analýzy a přípravy přes revizi a donastavení systému ISMS až po interní audit a finální externí certifikaci. Dozvíte se o spolupráci s externím partnerem, výzvách spojených s přípravou dokumentace a co vše obnášelo získání certifikace pro naši firmu. A jaký je výsledný dojem z celého procesu? Přečtěte si o tom, proč je certifikace ISO 27001 pouhým začátkem dlouhodobé cesty k zajištění bezpečnosti informací.