Jaký vybrat BI nástroj: GoodData, Power BI, Tableau či Looker? 📊 | Mňamka #481

V tomto článku se podíváme na některé z nejpopulárnějších nástrojů pro BI na trhu. Zabýváme se výhodami a nevýhodami GoodData, Microsoft Power BI, Tableau a Lookeru. Poskytneme konkrétní příklady zkušeností s těmito nástroji z praxe našeho týmu a také představíme některé ze zákazníků, kterým jsme pomohli vytvořit interní reporty. Nakonec vám poskytneme přehled o licencování a cenových modelech jednotlivých nástrojů. Pokud uvažujete o výběru nebo změně svého BI nástroje, tento článek by vám měl nabídnout cenný vhled.


GoodData

Milujeme práci s GoodData, protože umí řešit dva klíčové scénáře použití. Prvním je interní analýza pro společnosti, které hledají jednoduché a nákladově efektivní řešení se sémantickou vrstvou, což umožňuje rychlé a přímé vhledy do jejich dat. Vytváření zpráv v GoodData je velmi rychlé ve srovnání s jinými nástroji díky podpoře jednoduchosti a jeho multidimenzionálnímu analytickému dotazovacímu jazyku (MAQL), který se velmi podobá SQL a usnadňuje vytváření a čtení metrik. Pokud vám vyhovují denní nebo hodinové aktualizace pro běžné objemy dat, GoodData nabízí atraktivní cenový scénář s prakticky neomezeným počtem uživatelů (<10 tisíc na pracovní plochu).

Druhá možnost použití představuje hlavní sílu GoodData a tím jsou primárně  distribuované/multitenantní analýzy. Toto řešení je ideální pro organizování pracovních prostorů v hierarchické struktuře, kde hlavní/nadřazená pracovní plocha synchronizuje svou konfiguraci (částečně nebo plně) s dalšími podřízenými pracovními prostory. B2B společnosti často využívají tuto funkci k vytváření analytických doplňků pro své produkty. S rozhraním GoodData můžete vytvářet plně přizpůsobené analýzy téměř v reálném čase, které se bezproblémově integrují do vašeho produktu.

Tuto variantu jsme v Bizztreat využili při řešení architektury pro firmu Vets k vytvoření analýz pro veterinární stanice.

Ceník 🪙 - 🪙🪙🪙

GoodData nabízí řadu produktů. Ceny pro GoodData Cloud, SaaS řešení, které jsou hostovány a předem nasazeny bez potřeby přesunu z vašeho datového skladu, lze nalézt na jejich webových stránkách. GoodData Platform, předchůdce GoodData Cloud, je stále přístupná prostřednictvím jejich partnerů.

Microsoft Power BI

Pro společnosti využívající Microsoft ekosystém, které hledají vizuálně poutavý, přizpůsobitelný interní reporting a samoobslužné analytické nástroje, je těžko porazitelný Microsoft Power BI. Microsoft Fabric, nová platforma integrující Power BI s dalšími složkami, jako jsou datová jezera a nástroje pro data science do komplexního řešení (vcetně integrace copilot a git), jen umocňuje tento trend. Modelovací možnosti jsou flexibilní a dobře zdokumentované. Práce s DAX vyžaduje určitý zvyk, ale k dispozici je silná komunita, která vám může pomoci navigovat tímto jazykem. Navíc, díky blízkosti k Excelu je adaptace na Power BI snazší, zvláště v korporátním prostředí. Avšak sdílení reportů s externími partnery může být výzvou - teoreticky je to možné, ale v praxi může přinášet řadu komplikací.

TV Nova je jedním z klientů, kde Bizztreat realizoval interní reporting s využitím Power BI.

Ceník 🪙🪙 - 🪙🪙🪙

Co se týče licencování Power BI, máte tři možnosti. Licence Pro je optimální pro menší firmy a projekty s menším objemem dat. Premium per User licence, s dvojnásobnou cenou oproti Pro variantě, nabízí rozšířené kapacity a prémiové funkce platformy. Tato verze, uvedená na trh v roce 2021, efektivně zaplňuje mezeru mezi dvěma dalšími licenčními modely. Pro velké korporace s mnoha uživateli je vhodná Premium Capacity licence s individuálním cenovým určením.

Tableau

V posledních letech jsme zaznamenali mírný pokles zájmu o Tableau mezi našimi zákazníky, většinou kvůli jeho licencování založeném na počtu uživatelů. Navíc tvorba jednoduchých reportů v Tableau obvykle trvá déle ve srovnání s jinými nástroji a samoobslužné analýzy mohou být pro pokročilé uživatele komplikované, zejména při hledání nejvhodnějšího datasetu (jelikož možnosti modelování dat v Tableau jsou omezené).

Na druhou stranu, pokud firma chce plně přizpůsobitelné reporty s možností různých "hacků" a nekloní se k Power BI, Tableau je skvělou volbou, zvláště pro pokročilé analytiky. Kromě toho existuje velká komunita nadšenců pro Tableau, kteří vám mohou pomoci vyřešit většinu problémů. Při rozhodování o nejvhodnějším nástroji pro konkrétního zákazníka je třeba zohlednit také Tableau Pulse a Tableau GPT.

Verti je jedním z klientů, kterým Bizztreat úspěšně pomohl s vytvořením interního reportingu pomocí Tableau.

Ceník 🪙🪙🪙

Cenový model je založen na licencování podle uživatele, a to v závislosti na tom, zda jste vývojář, pokročilý uživatel nebo pouze .

 

Looker

Pokud vaše společnost využívá služby Google Cloud, Looker je platformou, která je vhodná pro vaše business intelligence. Je to obdoba Microsoft Power BI ve světě založeném na Google, včetně výhody plynulé integrace s ostatními službami Google, zejména s BigQuery. Ale skvěle funguje i s mnoha dalšími datovými zdroji. Díky jeho architektuře založené přímo v databázi je vždy připojen k vašemu zdrojovému systému a provádí analýzy nad tím - nepoužívá "import" ani "extrakci", jen mezipaměť. Co na Lookeru opravdu oceňujeme, je konfigurace vašeho modelu (firemní sémantická vrstva) a vizualizačních objektů v souborech, které jsou verzovány (integrované vývojové prostředí Git). To je něco, co žádný jiný nástroj nedělá dobře (byť MS Fabric to brzy zavede) a v tom se Looker pro nás vyčleňuje. Váš tým pro BI však musí mít alespoň základní vývojářské dovednosti a musíme přiznat, že cenová politika Lookeru může pro některé zákazníky být odstrašující.

Nesmíte zaměňovat Looker Studio (dříve známý jako Google Data Studio) s Lookerem - jedná se o dvě odlišné nástroje. Looker Studio, první z nich, je stále zdarma (kromě nákladů na dotazy v BigQuery) a může pomoci se základním reportováním, zejména se zaměřením na marketing. Nicméně mu chybí flexibilní sémantická vrstva a má několik omezení, což jej obvykle diskvalifikuje jako hlavní řešení pro BI.

Ceník 🪙🪙🪙 - 🪙🪙🪙🪙

Cenová politika je individuální. Ačkoli Google nabízí určité slevy, ve většině případů neočekávejte, že cena bude nižší než u Tableau.

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně nám napište, rádi to s Vámi probereme :-)

Veronika Špryslová

Chief Solution Architect

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

Příběh transformace Crocodille ČR s Bizztreatem | Mňamka #495

🔊Jsme pyšný, že s vámi můžeme sdílej skutečný příběh, který píšeme už několik let s naším velkým klientem Crocodille ČR. Právě totiž vyšla nová epizoda Data Talku, ve které máme prostor vyprávět tento příběh! 💥 Reference je tou nejlepší zpětnou vazbou na naší práci, a tady ta reference zaznívá přímo od Jiřího Brothánka a dostává reálný hlas. 🥪 Jsme součástí transformace Crocodille ČR od počátečních někdy i bolestivých kroků, přes výzvy až po triumfy! Jiří Vicherek vede rozhovor s Jiřím Brothánkem, Head of IT v Crocodille, a naším team leaderem Tomášem Dědkem. Společně odhalují, jak jsme s Crocodille postupovali na cestě od tradičních business modelů k implementaci moderního BI a nyní i AI! 🕵️ Jsme hrdí, že můžeme být datovými detektivy pro jedny z hlavních hráčů na českém trhu.🎧Nenechte si tu epizodu ujít!

Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow  | Mňamka #494

Zpracování dat z LinkedInu prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow | Mňamka #494

Pro některé je LinkedIn pouze sociální sítí, na které mají svůj profesní profil, jen aby se neřeklo a pro některé může být LinkedIn jakási svatyně personal brandingu a navazování profesních kontaktů. Fakt, že LinkedIn generuje celosvětově až 80% B2B leadů ze všech sociálních sítí jen potvrzuje to, že zvláště pro firmy je LinkedIn skvělým místem, kde prezentovat svoje produkty či služby. V dnešní mňamce bych ráda mluvila o tom, jak jsem postupovala ve své bakalářské práci na téma Zpracování marketingových dat prostřednictvím ETL nástroje Bizzflow a v podstatě tak představit velmi krátký příběh, jak jsem se dostala z nápadu až k hotovému dashboardu.

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Jaká byla zkušenost s průběhem certifikace Bizztreatu dle standardů ISO/IEC 27001🛡️? | Mňamka #489

Víte, co všechno obnáší certifikace ISO 27001 a jak je tento proces v různých organizacích odlišný? V našem nejnovějším článku vám přinášíme pohled na to, jaký byl proces certifikace u nás v Bizztreatu. Od analýzy a přípravy přes revizi a donastavení systému ISMS až po interní audit a finální externí certifikaci. Dozvíte se o spolupráci s externím partnerem, výzvách spojených s přípravou dokumentace a co vše obnášelo získání certifikace pro naši firmu. A jaký je výsledný dojem z celého procesu? Přečtěte si o tom, proč je certifikace ISO 27001 pouhým začátkem dlouhodobé cesty k zajištění bezpečnosti informací.