Jaký vybrat BI nástroj: GoodData, Power BI, Tableau či Looker? 📊 | Mňamka #481

V tomto článku se podíváme na některé z nejpopulárnějších nástrojů pro BI na trhu. Zabýváme se výhodami a nevýhodami GoodData, Microsoft Power BI, Tableau a Lookeru. Poskytneme konkrétní příklady zkušeností s těmito nástroji z praxe našeho týmu a také představíme některé ze zákazníků, kterým jsme pomohli vytvořit interní reporty. Nakonec vám poskytneme přehled o licencování a cenových modelech jednotlivých nástrojů. Pokud uvažujete o výběru nebo změně svého BI nástroje, tento článek by vám měl nabídnout cenný vhled.


GoodData

Milujeme práci s GoodData, protože umí řešit dva klíčové scénáře použití. Prvním je interní analýza pro společnosti, které hledají jednoduché a nákladově efektivní řešení se sémantickou vrstvou, což umožňuje rychlé a přímé vhledy do jejich dat. Vytváření zpráv v GoodData je velmi rychlé ve srovnání s jinými nástroji díky podpoře jednoduchosti a jeho multidimenzionálnímu analytickému dotazovacímu jazyku (MAQL), který se velmi podobá SQL a usnadňuje vytváření a čtení metrik. Pokud vám vyhovují denní nebo hodinové aktualizace pro běžné objemy dat, GoodData nabízí atraktivní cenový scénář s prakticky neomezeným počtem uživatelů (<10 tisíc na pracovní plochu).

Druhá možnost použití představuje hlavní sílu GoodData a tím jsou primárně  distribuované/multitenantní analýzy. Toto řešení je ideální pro organizování pracovních prostorů v hierarchické struktuře, kde hlavní/nadřazená pracovní plocha synchronizuje svou konfiguraci (částečně nebo plně) s dalšími podřízenými pracovními prostory. B2B společnosti často využívají tuto funkci k vytváření analytických doplňků pro své produkty. S rozhraním GoodData můžete vytvářet plně přizpůsobené analýzy téměř v reálném čase, které se bezproblémově integrují do vašeho produktu.

Tuto variantu jsme v Bizztreat využili při řešení architektury pro firmu Vets k vytvoření analýz pro veterinární stanice.

Ceník 🪙 - 🪙🪙🪙

GoodData nabízí řadu produktů. Ceny pro GoodData Cloud, SaaS řešení, které jsou hostovány a předem nasazeny bez potřeby přesunu z vašeho datového skladu, lze nalézt na jejich webových stránkách. GoodData Platform, předchůdce GoodData Cloud, je stále přístupná prostřednictvím jejich partnerů.

Microsoft Power BI

Pro společnosti využívající Microsoft ekosystém, které hledají vizuálně poutavý, přizpůsobitelný interní reporting a samoobslužné analytické nástroje, je těžko porazitelný Microsoft Power BI. Microsoft Fabric, nová platforma integrující Power BI s dalšími složkami, jako jsou datová jezera a nástroje pro data science do komplexního řešení (vcetně integrace copilot a git), jen umocňuje tento trend. Modelovací možnosti jsou flexibilní a dobře zdokumentované. Práce s DAX vyžaduje určitý zvyk, ale k dispozici je silná komunita, která vám může pomoci navigovat tímto jazykem. Navíc, díky blízkosti k Excelu je adaptace na Power BI snazší, zvláště v korporátním prostředí. Avšak sdílení reportů s externími partnery může být výzvou - teoreticky je to možné, ale v praxi může přinášet řadu komplikací.

TV Nova je jedním z klientů, kde Bizztreat realizoval interní reporting s využitím Power BI.

Ceník 🪙🪙 - 🪙🪙🪙

Co se týče licencování Power BI, máte tři možnosti. Licence Pro je optimální pro menší firmy a projekty s menším objemem dat. Premium per User licence, s dvojnásobnou cenou oproti Pro variantě, nabízí rozšířené kapacity a prémiové funkce platformy. Tato verze, uvedená na trh v roce 2021, efektivně zaplňuje mezeru mezi dvěma dalšími licenčními modely. Pro velké korporace s mnoha uživateli je vhodná Premium Capacity licence s individuálním cenovým určením.

Tableau

V posledních letech jsme zaznamenali mírný pokles zájmu o Tableau mezi našimi zákazníky, většinou kvůli jeho licencování založeném na počtu uživatelů. Navíc tvorba jednoduchých reportů v Tableau obvykle trvá déle ve srovnání s jinými nástroji a samoobslužné analýzy mohou být pro pokročilé uživatele komplikované, zejména při hledání nejvhodnějšího datasetu (jelikož možnosti modelování dat v Tableau jsou omezené).

Na druhou stranu, pokud firma chce plně přizpůsobitelné reporty s možností různých "hacků" a nekloní se k Power BI, Tableau je skvělou volbou, zvláště pro pokročilé analytiky. Kromě toho existuje velká komunita nadšenců pro Tableau, kteří vám mohou pomoci vyřešit většinu problémů. Při rozhodování o nejvhodnějším nástroji pro konkrétního zákazníka je třeba zohlednit také Tableau Pulse a Tableau GPT.

Verti je jedním z klientů, kterým Bizztreat úspěšně pomohl s vytvořením interního reportingu pomocí Tableau.

Ceník 🪙🪙🪙

Cenový model je založen na licencování podle uživatele, a to v závislosti na tom, zda jste vývojář, pokročilý uživatel nebo pouze .

 

Looker

Pokud vaše společnost využívá služby Google Cloud, Looker je platformou, která je vhodná pro vaše business intelligence. Je to obdoba Microsoft Power BI ve světě založeném na Google, včetně výhody plynulé integrace s ostatními službami Google, zejména s BigQuery. Ale skvěle funguje i s mnoha dalšími datovými zdroji. Díky jeho architektuře založené přímo v databázi je vždy připojen k vašemu zdrojovému systému a provádí analýzy nad tím - nepoužívá "import" ani "extrakci", jen mezipaměť. Co na Lookeru opravdu oceňujeme, je konfigurace vašeho modelu (firemní sémantická vrstva) a vizualizačních objektů v souborech, které jsou verzovány (integrované vývojové prostředí Git). To je něco, co žádný jiný nástroj nedělá dobře (byť MS Fabric to brzy zavede) a v tom se Looker pro nás vyčleňuje. Váš tým pro BI však musí mít alespoň základní vývojářské dovednosti a musíme přiznat, že cenová politika Lookeru může pro některé zákazníky být odstrašující.

Nesmíte zaměňovat Looker Studio (dříve známý jako Google Data Studio) s Lookerem - jedná se o dvě odlišné nástroje. Looker Studio, první z nich, je stále zdarma (kromě nákladů na dotazy v BigQuery) a může pomoci se základním reportováním, zejména se zaměřením na marketing. Nicméně mu chybí flexibilní sémantická vrstva a má několik omezení, což jej obvykle diskvalifikuje jako hlavní řešení pro BI.

Ceník 🪙🪙🪙 - 🪙🪙🪙🪙

Cenová politika je individuální. Ačkoli Google nabízí určité slevy, ve většině případů neočekávejte, že cena bude nižší než u Tableau.

Máte k článku nějaké otázky nebo připomínky? Klidně nám napište, rádi to s Vámi probereme :-)

Veronika Špryslová

Chief Solution Architect

Jak ohodnotit lokalitu: Data vs. Pocity | Mňamka #523

Jak ohodnotit lokalitu: Data vs. Pocity | Mňamka #523

V dnešním dynamickém světě se může zdát, že rozhodování o tom, kde otevřít další pobočku, je náročné, a že v něm hraje roli až příliš mnoho faktorů. Často kladené dotazy, které dostáváme, se točí kolem hodnocení potenciálu konkrétních lokalit. V tomto článku vám ukážeme, jak Location Intelligence může poskytnout přesné odpovědi na vaše otázky a zajistit, že vaše rozhodnutí budou založena na datech a faktech, nikoli na pocitech a zdánlivé atraktivitě místa.

Vánoční dashboard datových detektivů | Mňamka #520

Vánoční dashboard datových detektivů | Mňamka #520

Chtěli jsme pro vás připravit nějaký netradiční obsah, trochu odlehčit, když jsou ty Vánoc a tak jsme sestavili dotazník s vánočně laděnými otázkami a poslali ho všem datovým detektivům, abychom zjistili, co pro naše kolegy Vánoce znamenají. A máme pro vás VÝSLEDKY! Pojďme na ně.

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Tableau - Performance Tuning (časť 3.) | Mňamka #506

Chcete vědět, jak zlepšit rychlost a efektivitu vašeho dashboardu v Tableau? Tento článek vás seznámí s významem materializace výpočtů, výhodami agregace dat a důležitostí specifikace datových zdrojů. Navíc se dozvíte o nové funkci "workbook optimizer", která vám nabídne automatizované doporučení pro dosažení optimálního výkonu vašeho dashboardu. Přečtěte si více a dozvíte se, jak dosáhnout rychlejšího a hladšího provozu vašich vizualizací v Tableau.