Bizztro mňamky datových detektivů

Máme know-how a nebojíme se o něj podělit!

Každé úterý v 7:00 vám pošleme nejdelikátnější #BizztroMňamky ze života datových detektivů do vašeho mailu a "nachytříme vás" našimi oblíbenými tipy, triky a zkušenostmi z datové analytiky, online komunikace a používání cloudových služeb.

Chcete ochutnat?


Bizztro archiv


Kdy modernizovat datový sklad? | Mňamka #446

Kdy modernizovat datový sklad? | Mňamka #446

Spoléhat se na zastaralé systémy nejde do nekonečna. Spousta firem odkládá modernizaci svého datového skladu do poslední chvíle a tím před sebou valí nabalující se balvan technologického dluhu. To má samozřejmě celou řadu negativních dopadů, z nichž asi nejvýznamnějším je ztráta konkurenceschopnosti. Pokud se tedy i váš datový sklad stal spíše černou dírou na peníze, je pravděpodobně nejvyšší čas na změnu. V dnešní mňamce se podíváme na to, jak poznat, že už právě taková chvíle nastala!

Co jsou to syntetická data? | Mňamka #447

Co jsou to syntetická data? | Mňamka #447

Na první pohled vypadají k nerozeznání od reálných dat, ve skutečnosti ale vznikla „nepřirozeným“ způsobem. Řeč je samozřejmě o syntetických datech, která hrají v analytice čím dál větší roli. Podle některých odhadů by např. už v příštím roce mohlo být až 60 % dat používaných v umělé inteligenci a analytických projektech syntetického původu. Co stojí za tak nebývalým růstem jejich popularity? Důvodů je mnoho, tím nejdůležitějším jsou ale zvyšující se nároky na datovou bezpečnost. Mrkněte se proto, jak se dají syntetická data využít!

Data všude kolem nás | Mňamka #444

Data všude kolem nás | Mňamka #444

Firmy mají v dnešní době o svých zákaznících více dat než kdykoliv předtím. Přesto je většina z nich nevyužívá ani zdaleka optimálně. Hlavním důvodem, proč se tak děje, je jejich nedostatečná organizace. Data jsou často rozeseta v mnoha různých zdrojích a není proto vůbec snadné se k nim rychle dostat a činit na jejich základě nezbytná byznysová rozhodnutí. Pojďte se spolu s námi podívat, jak takovou situaci řešit a jak si v zákaznických datech udělat pořádek!

Data-centrický pohled na ChatGPT | Mňamka #445

Data-centrický pohled na ChatGPT | Mňamka #445

ChatGPT nepřináší nic nového. Žádná z technik, které tento jazykový model využívá, není inovativní ani unikátní. Přesto se mu podařilo zrevolucionizovat svět AI. Jak je možné, že zrovna ChatGPT dosáhl tak neuvěřitelného úspěchu ve srovnání s předchozími modely? Co se změnilo? V dnešní mňamce si na tuto otázku posvítíme data-centrickou perspektivou. GPT modely totiž udělaly velký pokrok nejen v kvantitě, ale také v kvalitě dat, která využívají. A to je, zdá se, jeden z klíčových faktorů jejich úspěchu v reálném světě. Mrkněte na to!

Datová gramotnost pro všechny | Mňamka #442

Datová gramotnost pro všechny | Mňamka #442

Datová gramotnost není důležitá jen pro technické pozice. Všechna oddělení napříč firmou potřebují stále ve větší míře data ke svému každodennímu rozhodování. A tak je naprosto vitální, aby všichni lidé ve firmě vnímali data v pozitivním světle, nikoliv jako něco nepřístupného, co je vyhrazeno jen pro pár vyvolených a zasvěcených. Jak ale dosáhnout toho, aby tomu tak skutečně bylo? No, není to nic jednoduchého, v dnešní mňamce si ale ukážeme, proč byste se do toho i přesto měli pustit!

Jak na piktogramové grafy | Mňamka #443

Jak na piktogramové grafy | Mňamka #443

Piktogramové grafy. Někteří lidé je považují za zábavnou a srozumitelnou formu, jak jednoduše komunikovat data širšímu publiku. Často se s nimi proto setkáme v médiích, reklamách či infografikách. Mají ale i své kritiky. Podle jejich názoru je prezentování dat v individuálních jednotkách ve většině případů nevhodné a působí spíše dětinsky. Tento „spor“ v naší mňamce určitě nerozsoudíme. Místo toho se ale podíváme na to, jakých pravidel se při tvorbě piktogramových grafů držet a kdy je skutečně lepší se jim raději vyhnout!

Šaty dělají kód aneb Proč je někdy lepší kebab než velbloud | Mňamka #441

Šaty dělají kód aneb Proč je někdy lepší kebab než velbloud | Mňamka #441

I špatný standard může být lepší než žádný standard. Bez toho totiž ve vašem kódu velmi snadno zavládne chaos. V praxi se např. často stává, že lidé halabala kombinují různé druhy uvozovek, míchají malá a velká písmena v pojmenování proměnných nebo se pro jistotu vůbec žádných jmenných konvencí nedrží. Ostatně, Tomáš už se o tom mnohokrát přesvědčil na vlastní pěst. Sepsal pro vás proto mňamku, ve které si připomeneme, proč byste přece jen nějaký standard při psaní kódu mít měli!

Digitální dvojčata – jak je využít? | Mňamka #439

Digitální dvojčata – jak je využít? | Mňamka #439

Digitální dvojčata ve stále větší míře proměňují svět byznysu a analytiky. Tyto virtuální repliky výrobků, strojů a procesů totiž umožňují daný objekt simulovat v reálném čase, a tím testovat nejrůznější scénáře a předcházet potenciálním problémům. Své využití už našly například v leteckém průmyslu k testování tryskových motorů nebo v medicíně v rámci předoperační přípravy. V dnešní mňamce se proto podíváme, co můžeme od digitálních dvojčat očekávat do budoucna na poli byznysové analytiky!

Google Bard pro datovou vědu | Mňamka #440

Google Bard pro datovou vědu | Mňamka #440

Souboj generativních AI vstupuje do nové fáze. Google nedávno spustil testovací provoz vlastní umělé inteligence, která má ambici konkurovat ChatuGPT. Jmenuje se Bard a podobně jako jeho slavnější konkurent zvládne odpovídat na všechny vaše zvídavé dotazy. Pokud vás zajímá, jak vám může tato umělá inteligence pomoci při analytické práci, dnes tu máme mňamku přímo pro vás. Podíváme se totiž, jak si Bard poradí s programováním, datovou analytikou, vizualizacemi, časovými řadami nebo třeba Machine Learningem!

Využití dat v boji proti rakovině kůže | Mňamka #438

Využití dat v boji proti rakovině kůže | Mňamka #438

Rakovina kůže patří mezi nejčastější druhy nádorových onemocnění u nás. I přes značné pokroky v medicíně jde přitom stále o nemoc s poměrně vysokou úmrtností. Včasná diagnostika je proto naprosto klíčová. A právě zde hrají data čím dál větší roli. Jako velmi efektivní nástroj v boji proti rakovině se totiž ukázalo zejména strojové učení s využitím metody konvolučních neuronových sítí. Jaké jsou dosavadní výsledky a výzvy v této oblasti? To už se dozvíte v dnešní mňamce od Martina!