Bizztro mňamky datových detektivů

Máme know-how a nebojíme se o něj podělit!

Každé úterý v 7:00 vám pošleme nejdelikátnější #BizztroMňamky ze života datových detektivů do vašeho mailu a "nachytříme vás" našimi oblíbenými tipy, triky a zkušenostmi z datové analytiky, online komunikace a používání cloudových služeb.

Chcete ochutnat?


Bizztro archiv


4 koncepty, které by měl znát každý | Mňamka #473

4 koncepty, které by měl znát každý | Mňamka #473

Datová gramotnost se stává naprosto nepostradatelnou dovedností moderní doby. Neznamená to samozřejmě, že se z nás všech musí stát hned datoví vědci, určité porozumění základním konceptům je ale nezbytné. Nezasvěcení laici totiž mají o datech často velmi zkreslené představy a někdy pomalu věří až v jejich magické schopnosti. V dnešní mňamce si proto mimo jiné ukážeme, že ani ty nejpokročilejší ML modely nejsou všespásné a že neplatí ani oblíbený truismus, že čísla nikdy nelžou. Tak pojďme na to!

Velké jazykové modely na vzestupu | Mňamka #474

Velké jazykové modely na vzestupu | Mňamka #474

GPT-4, LaMDA, LLaMa, PaLM. To jsou velké jazykové modely (LLM), o kterých jsme už asi všichni slyšeli. Co ale třeba takový Titan, Galactica a Falcon? Nebo čínské Wu Dao, PanGu a Ernie Bot? Pokud už se v záplavě nových LLM začínáte také pomalu ztrácet, tak nevěšte hlavu. Máme tady pro vás interaktivní vizualizaci, ve které se můžete podívat, kdy byly jednotlivé modely uvedeny na trh, porovnat si je z hlediska množství používaných parametrů nebo si vyfiltrovat, které společnosti za nimi stojí. Tak se na to mrkněte!

Data a AI ve výrobním sektoru | Mňamka #471

Data a AI ve výrobním sektoru | Mňamka #471

Firmy z výrobního sektoru většinou nepatří k nejrychlejším organizacím v zavádění nových technologií. A umělá inteligence v tomto rozhodně není výjimkou. Výrobní firmy totiž často pracují se značně specifickými a lokalizovanými daty a jejich zaměstnanci se orientují především v technických záležitostech a procesech výroby. Komplexní dashboardy a analytika tak nejsou zrovna jejich šálkem kávy. To by se ale s nástupem generativní AI a syntetických dat mohlo velmi brzy změnit. Více o tom už v dnešní mňamce!

Jak vizualizovat big data? | Mňamka #472

Jak vizualizovat big data? | Mňamka #472

Žijeme v době datové, a to s sebou kromě mnoha benefitů přináší i celou řadu výzev. Jednou z nejvýznamnějších je i otázka toho, jak zvládnout a analyzovat obrovské množství dat, které se na nás každodenně valí. Tzv. big data totiž není vůbec snadné vizualizovat tak, aby z nich bylo možné čerpat cenné informace a podklady pro rozhodování. Dnes si proto posvítíme na několik užitečných vizualizačních technik pro velké data sety. Řeč bude např. o samplingu, hierarchických vizualizacích či filtrování!

Jak se neutopit v datové bažině? | Mňamka #469

Jak se neutopit v datové bažině? | Mňamka #469

Cloudová technologie a moderní datové platformy daly firmám možnost pracovat s dosud nevídaným množstvím dat a informací. Populární pay-as-you-go model, který využívají největší poskytovatelé cloudových služeb, navíc přinesl velmi nízké vstupní náklady a snížení náročnosti údržby vlastní IT infrastruktury. Datová analytika se tak stala dostupnější pro mnohem více firem. Řadu z nich ale začíná trápit stejný problém – jejich původně čirá datová jezera se postupně mění v nepřehledné datové bažiny. Podívejte se, jak poznat, zda náhodou nepatříte mezi ně!

Jaké grafy zvolit pro dashboard? | Mňamka #470

Jaké grafy zvolit pro dashboard? | Mňamka #470

Design dashboardů není radno podceňovat! Už v tomto momentě se totiž rozhoduje o tom, zda vaše data budou prezentována nejen vizuálně atraktivním, ale především srozumitelným způsobem pro podporu byznysových rozhodnutí. Jedním ze stěžejních aspektů tvorby dashboardů je přitom samotný výběr vhodných grafů pro vizualizaci rozdílných druhů dat. Řekněme, že si chcete např. porovnat měsíční náklady jednotlivých firemních oddělení a jejich detailní kompozici. Jaký typ grafu k tomu zvolíte? Odpověď se dozvíte v naší dnešní mňamce!

Trápení s časovými pásmy | Mňamka #468

Trápení s časovými pásmy | Mňamka #468

Věděli jste, že Rusko má jedenáct časových pásem, ale poměrně rozlehlá Čína jen jedno? Nebo že letní čas je v Iránu zaváděn a ukončován každých pár let v závislosti na aktuálních podmínkách a rozhodnutí vlády? Pokud ne, tak se určitě začtěte do dnešní mňamky. Bára pro vás sepsala, jakou zábavu jsme si v posledních měsících užili s časovými pásmy. Potřebovali jsme totiž několikrát denně stahovat data z různých měst po celém světe vždy v určitý lokální čas. A to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mrkněte se na to!

12 mentálních modelů pro datovou analytiku | Mňamka #466

12 mentálních modelů pro datovou analytiku | Mňamka #466

Bez technických dovedností se v datové analytice obejdete jen stěží. Vedle toho ale existuje i celá řada konceptuálních nástrojů – mentálních modelů, které sice nejsou nezbytné, ale mohou vám značně usnadnit orientaci v komplexních situacích a projektech. Jedním z takových užitečných konceptů je např. GIGO (neboli Garbage In, Garbage Out), který je dobré mít na paměti pokaždé, než se pustíte do vytváření sofistikovaných analýz. Podívejte se, jaké další mentální modely se vám mohou v datové analytice hodit!

Machine learning vs. prediktivní analytika | Mňamka #467

Machine learning vs. prediktivní analytika | Mňamka #467

Pojmy machine learning a prediktivní analytika jsou často používány jako synonyma. A není se čemu divit, oba dva procesy sledují velmi podobné cíle – snaží se vytvářet co nejpřesnější předpovědi na základě velkého množství dat, čímž firmám pomáhají zvýšit efektivitu a činit informovaná rozhodnutí. Existují mezi nimi ale i významné rozdíly. Tak např. zatímco strojové učení se samo vyvíjí a aktualizuje v reálném čase, prediktivní analytika obvykle pracuje pouze se statickým datasetem, a tak musí být aktualizována. Více o tom už v dnešní mňamce!

Jak využít ChatGPT v datové vědě? | Mňamka #464

Jak využít ChatGPT v datové vědě? | Mňamka #464

ChatGPT může být velmi užitečným pomocníkem i pro datové analytiky a developery. S jeho pomocí například můžete vytvářet datové modely, vizualizovat vybraná data nebo vyzkoušet různé machine learning algoritmy. Možností, které vám generativní AI nabízí, je tedy celá řada. Pokud ale chcete získat použitelné výsledky a zároveň neohrozit bezpečnost vašich dat, je dobré se při práci s ChatemGPT držet i určitých zásad. V dnešní mňamce pro vás máme pár příkladů a best practices, jak na to!