Máme know-how a nebojíme se o něj podělit!
Každé úterý v 7:00 vám pošleme nejdelikátnější #BizztroMňamky ze života datových detektivů do vašeho mailu a "nachytříme vás" našimi oblíbenými tipy, triky a zkušenostmi z datové analytiky, online komunikace a používání cloudových služeb.
Chcete ochutnat?
Bizztro archiv
Jak probíhala certifikace BizzTreatu dle standardů ISO/IEC 27001? | Mňamka #484
Duben letošního roku byl pro BizzTreat významným měsícem. Po relativně svižné - cca měsíční - přípravě všech nezbytných formalit a po úspěšném auditu ze strany certifikační agentury, získala naše společnost potvrzení, že její procesy a postupy týkající se informační bezpečnosti, jsou plně v souladu se standardy mezinárodní normy ISO/IEC 27001. Dobrou zprávou je to samozřejmě především pro naše klienty. Ti tak mají další potvrzení odbornosti a spolehlivosti BizzTreat, a mohou si být jistí, že jejich data jsou v dobrých rukou.
Praktické rady jak napsat čitelný a udržitelný kód v Lookeru? | Mňamka #483
Vývojáři v Lookeru často stojí před otázkou, jak napsat kód, který je znovu použitelný, srozumitelný a spolehlivý. Pokud pracujete na jednom modelu dlouhodobě, zejména s více přispěvateli, může se model stát nepřehledným a těžko udržitelným. Podívejte se na tipy, jak efektivně řešit tyto výzvy.
Jak GoodData využívá sílu strojového učení? | Mňamka #482
Díky integraci algoritmů strojového učení v R nebo Pythonu lze s nevídanou přesností analyzovat časové řady a tvořit prognózy. To umožní lépe odhadovat budoucí vývoj prodeje a podpoří strategická rozhodnutí daného podniku. Podívejte se na jejich oficiální video k tomuto tématu!
Jaký vybrat BI nástroj: GoodData, Power BI, Tableau či Looker? 📊 | Mňamka #481
V tomto článku se podíváme na některé z nejpopulárnějších nástrojů BI na trhu. Podíváme se na výhody a nevýhody GoodData, Microsoft Power BI, Tableau a Lookeru. Poskytneme konkrétní příklady zkušeností s těmito nástroji z praxe našeho týmu a také představíme některé ze zákazníků, kterým jsme pomohli vytvořit reporty pomocí těchto nástrojů. Nakonec vám poskytneme přehled o licencování a cenových modelech jednotlivých nástrojů. Pokud uvažujete o výběru nebo změně svého BI nástroje, tento článek by vám měl nabídnout cenný vhled
Machine learning a rozpoznávání obrazu | Mňamka #479
Machine learning má široké možnosti uplatnění v mnoha oblastech. Mezi nejzajímavější ale bezesporu patří jeho využití k rozpoznávání obrazu. Algoritmy trénované na rozsáhlých datasetech s miliony obrázků se dnes už v mnoha ohledech lidem vyrovnají a někdy nás dokonce i překonají. Jsou proto v čím dál větší míře využívány v medicínské diagnostice, v retailu nebo pro řízení autonomních vozidel. V dnešní mňamce se podíváme, jak tato technologie vlastně funguje, jaké má limitace a jak ji můžete využít i vy!
Jak na „extra dlouhé“ sloupcové grafy | Mňamka #480
Možná už jste se s nimi ve firemních prezentacích či dashboardech také setkali. Extra dlouhé sloupcové grafy, které srovnávají dvě rozdílné datové řady pro spoustu různých kategorií. Typickým příkladem může být třeba čtvrtletní srovnání uskutečněných obchodů a individuálních obchodních plánů desítek obchodníků ve firmě. Není třeba ani nikterak zdůrazňovat, že takový graf je vysoce nepřehledný a téměř nikdo se v něm nevyzná. Dobrou zprávou ale je, že se to dá dělat i lépe. Podívejte se, jak na to!
Jak monetizovat data? | Mňamka #477
Když přijde řeč na monetizaci dat, většina lidí si patrně představí více či méně pochybné společnosti zabývající se prodejem uživatelských dat. A je skutečně pravda, že prodej či licencování je jeden z nejčastějších způsobů, jak sesbíraná data zpeněžit a získat tak nový zdroj příjmů. Ani zdaleka ale nejde o způsob jediný. Data jsou totiž aktivum jako jakékoliv jiné, a tak z nich můžete čerpat hodnotu v mnoha rozličných byznysových situacích. V dnešní mňamce si proto představíme hned 4 možnosti, jak na to!
AI a data governance | Mňamka #478
Neuplynul ještě ani jeden rok od toho, co byl ChatGPT uveden na trh. Od té doby jsme si mohli přečíst nespočet předpovědí o tom, jak generativní AI velmi brzy změní celkové paradigma našeho fungování. Není to ale jen hudba budoucnosti, některé změny už se odehrávají i nyní. Např. v oblasti data governance může AI pomoci automatizovat celou řadu procesů, vyhledávat relevantní informace v datových katalozích nebo psát a udržovat nezbytnou dokumentaci. Přečtěte si krátkou retrospektivu posledních měsíců!
Jak managovat datový projekt? | Mňamka #475
Na začátku každého datového projektu by měla být vždy otázka „proč“. Proč zrovna tohle potřebujeme udělat? Proč je to důležité pro náš byznys? Může se to sice zdát jako naprostá samozřejmost, jedině tak si ale můžete být jisti, že všechny ty pokročilé modely, machine learningy a další vychytávky budou sloužit skutečným potřebám byznysu. Datová analytika totiž není to stejné jako IT a softwarový inženýring. Má své vlastní zákonitosti a metodologii, které je dobré se držet. A právě na to se podíváme v dnešní mňamce!
Datová dieta pro marketéry | Mňamka #476
Sbíráme o zákaznících až příliš mnoho dat? Je už na čase začít s datovou dietou? To pochopitelně nejsou vůbec jednoduché otázky. Zvláště v marketingu se ale v poslední době zdá, že se nám čím dál více rozevírají nůžky mezi množstvím dostupných dat a efektivně využitelnými informacemi, které z nich dokážeme získat. O zákaznících zkrátka sbíráme kde co, aniž bychom měli sebemenší představu, k čemu nám to vlastně bude. Jak z toho ven? Jednou z možností je začít držet datovou dietu, která naše data dostane zase do formy!